Tüm Hekimler İçin Danıştay Kararı

Danıştay yeni bir karar daha verdi. Danıştayın son karaırı tüm hekimler için geçerli ve tüm hekimlerin “sürücü olur raporlarını” verebileceğini ifade etmekte. Bilindiği üzere ehliyet belgesi alımında istenen “sürücü olur raporu” ile ilgili yönetmelik 1 Ocak 2016 tarihinde değiştirilmişti. Bu konuyla ilgili yazımı “Sürücü Olur Raporları” üzerine tıklyarak okuyabilirsiniz.


Danıştay 15. Dairesi Sürücü Adayları ve Sürücülerde Aranacak Sağlık Şartları ile Muayenelerine Dair Yönetmelikte Değişiklik yapılmasına dair yönetmeliğin 2. maddesiyle değiştirilen asıl yönetmeliğin 4. maddesinin 3. fıkrasının ” PRATİSYEN TABİP TARAFINDAN, SÜRÜCÜ,SÜRÜCÜ ADAYININ GENEL SAĞLIK DURUMUNA İLİŞKİN YAZILI BEYANI ALINARAK İKİNCİ FIKRASINDA TANIMLANAN DURUMLARININ OLUP OLMADIĞINI YÖNÜNDE İLK MUAYENESİ YAPILIR “ cümlesinin yürütmesinin durdurulmasına karar verdi. Danıştayın vermiş olduğu bu kararla, sürücü olur raporu alımı için kişiler pratisyen, uzman ayrımı yapmadan tüm hekimlere başvurabilecekler.Danıştayın bu kararına göre tüm hekimler ehliyet raporu düzenleyebilir.

Sonucun Yansıması

Yukarıda belirtilen danıştay kararının yansıması bu kararları takip edemeyen kişiler için 30.09.1019 tarihli Sağlık Bakanlı’nın yayınlamış olduğu yönergede açıkça belirtilmiştir.


MADDE 17- (1) Sürücünün /sürücü adayının ilk muayenesi genel muayene yapmaya yönelik tıbbi donanım ve araç-gereçleri bulunduran uzman hekimler tarafından da yapılabilir. Bu durumda raporların ikinci kısmı veya sadece üçüncü kısmı doldurularak düzenlenen raporlarda pratisyen hekim/aile hekimi (aile hekimliği uzmanı dâhil) imzasının bulunması şartı aranmaz.

Sonuç

Alınan bu kararla, uzman hekimler de ehliyet için başvuran kişilerin ilk muayenelerini yapabilecekler. Burada dikkat edilecek nokta ise rapor düzenlemeye yönelik gerekli donanımı ve araç-gereci bulunduran hekimlerin bu muayeneyi yapabileceğinin yönergede belirtilmiş olmasıdır. Hastaneye başvurduğunuzda, sürücü olur raporu almanız için aile hekimine başvurun şeklinde geri çevrilmemeniz gerekiyor. İlk muayeneye başvurduğunuzda tüm hekimler ehliyet raporu düzenleyebilecek ancak Sağlık Bakanlığı danıştayın kararında “gerekli donanım ve araç-gereci bulunduran hekimlerin” rapor düzenleyebileceği şeklinde bir ibare kullanarak, bir kısıtlamaya gitmiştir. 

Saygılarımla.

0 0 vote
Article Rating

Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Scroll Up
error: İçerik korumalıdır.
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x