Tahlil Sonuçları Sayfaları


Tahlil Sonuçlarımı Nereden Görebilirim?

Kendi Tahlil Sonuçlarınızı Mı Arıyorsunuz?

Kendi tahlil sonuçlarınızı görebilmek için en iyi yöntem e-nabız sistemini kullanmak olacaktır. Çünkü, e-nabız sistemi üzerinde başvurmuş olduğunuz her aile hekimliğinde veya hastanede yapılan kan tahlillerini bulmanız daha kolay olacaktır.  E-nabız şifreniz yoksa veya başka bir yakınınızın tahlil sonuçları gerekiyorsa, aşağıdaki yöntemleri de kullanabilirsiniz.

Aile Hekimliği Laboratuvar Sonuçları

“Laboratuvar Tahlil Sonuçları” başlığı altında hem aile hekimliklerinde hem de hastanelerde istenilmiş olan tahlillerin sonuçları bağlantıları paylaşılmaya çalışılmaktadır. Bunun ilk adımı olarak, sağlık sisteminin de birinci basamağı olan, aile hekimliği sistemininde istenilmiş olan kan tahlili sonuçları için “Aile Hekimliği Laboratuvar Sonuçları” adlı yazıma bakabilirsiniz.

Bazı Hastanelerin Laboratuvar Sonuçları

“Laboratuvar Tahlil Sonuçları” başlığındaki bir diğer bölüm de, hastanelerde yapılan tahlillerin sonuçlarına ulaşabilmektir. Bu konuyla ilgili olarak da çalışmalar yapmaktayım. Hastanelerdeki laboratuvar sonuçlarına ulaşabilmek için, hastanelerin kendi web sayfaları üzerinden işlemlere ulaşılabilmektedir. Ancak, bazı illerde bu durum güvenlik gerekçesiyle, hastanelerin web sayfalarından değil de, ortak bir modül üzerinden, farklı bir web sayfası üzerinden de yapılabilmektedir.


Hatta, bazı illerde, aile hekimlerinin anlaşmalarına bağlı olarak, aile hekimliğinde istenen tahlil sonuçları da hastanelerin kullandığı web sayfalarından veya ortak modül üzerinden yayınlanabilmektedir. Anlaşılacağı üzere bu konuda tam bir standart olmadığı için, tüm bu sonuçları bir araya toplayabilmek zaman almaktadır. Sürekli güncellemeye çalıştığım “Bazı Hastanelerin Laboratuvar Sonuçları” başlıklı yazımda, bu bağlantılara ulaşabilirsiniz.

Tahlil Sonuçları ve Kişisel Veri Güvenliği

Hastanelerin laboratuvar sonuçlarına ulaşmada hastaneden hastaneye farkedebilen bir durumdan da söz etmek istiyorum.  Kişisel verilerin güvenliği konusunu duymuşsunuzdur. Bu konuyla bağlantılı olarak kişilerin tahlil sonuçlarının da kişisel bilgi olduğu açıktır. Dolayısıyla, bu sonuçların ilgili kişiler dışında ulaşılabilir olmaması gerekmektedir. Ya da en azından ilgili kişinin onay verdiği kişilerin ulaşabilmesi gerekmektedir. İşte, bu durumu sağlayabilmek için de hastaneler çeşitli yönetmeler geliştirmektedirler.

Bazı Güvenlik Tedbirleri

Bu güvenlik yöntemlerinden bazıları şu şekildedir:

  • Hastaneler, sonuç sistemine giren kişiden protokol numarası veya barkod numarası isteyebilirler.
  • Hastaneler kişilerden cep telefonlarına gelen parolayı sisteme girmelerini isteyebilirler.
  • Hastaneler, kişi hastaneden ayrılmadan önce, laboratuvar sonuçlarını web ortamında görebilmesi için, kişinin isteği doğrultusunda bir parolayı kişiye verebilirler.

Yukarıda sayılan bu tedbirler artık klasikleşen adı soyadı, doğum tarihi gibi veri girişlerine ek olarak istenilebilmektedir. Elbette, bu güvenlik tedbirlerinin sayısı ve çeşitleri daha da artırılabilir.

Bir Üniversite Hastanemizden Örnek Güvenlik Tedbiri

Yukarıda saydığımız güvenlik tedbirlerine örnek olarak, KTÜ Tıp Fakültesi Farabi Hastanesinin laboratuvar sonuç ekranını örnek gösterebiliriz.  Bu hastanenin uygulamasında, hastaneden ayrılmadan önce bizzat ilgili birime başvurarak hastanenin laboratuvar sayfasını kullanabilmek için parolanızı almanız gerekmektedir. Bu konudaki açıklama aşağıdaki şekildedir.

Hastalarımızın KTÜ Farabi Hastanesi’nde yapılmış olan tetkik ve laboratuvar bilgilerine ulaşması için TC Kimlik No, Hasta Dosya Numarası ve kişiye ait Şifre bilgisine gereksinim vardır. Hasta Dosya Numarası ve Kişisel Şifre Bilgisini öğrenmek için Farabi Hastanesi Halkla İlişkiler birimine müracaat etmesi gerekmektedir. Şifreler kişinin kendisinin müracaat etmesi halinde imzalı olarak teslim edilecektir.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi laboratuvar sonuç ekranına ulaşabilmek için tıklayınız.

Saygılarımla.

(Visited 26 times, 1 visits today)

Bir yorum yapın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik korumalıdır.