Şu An Bulunduğunuz Sayfa Ana sayfa » Çocuk » Ayrıntılı Yaş Hesabı ve Bebekler, Çocuklar

Ayrıntılı Yaş Hesabı ve Bebekler, Çocuklar

Doğru Bir Şekilde Yaşınızı Hesaplayın.

Ayrıntılı Yaş Hesabı

Ayrıntılı yaş hesabıı için aşağıdaki yaş hesaplama aracını kullanabilirsiniz.

Yaş konusundaki bu hesaplama aracını ayrıca bebek ve çocuklarınızın persentillerini hesaplayabilmek için de kullanabilirsiniz.


Yaş Konusu

Çocuğunuzun yaşını hesaplamak, eskiden beri bir çok ortamda tartışmalara neden olabilen konudur. Bu ortamlardan en önemlisi de babaanne,anneanne ve dede ortamlarıdır. Şu yaştan gün aldı, şu bayramdan sonra doğdu, hasat mevsiminde doğdu, dedesi vefat ettikten bir hafta sonra doğdu gibi ifadelerle çocuğun kesin doğum zamanı ve yaşı tahmin edilmeye çalışılırdı eskiden. Elbette, artık çocuk doğunca doğum tarihi net bir şekilde nüfusa iletildiğinde yüzde yüz doğru olarak nüfus bilgilerine ulaşılabiliyor. Ama, yinede de yaş konusunda ayrıntılı yaş hesabı için yardıma ihtiyaç duyulabilmektedir. Bu yazım da ayrıntılı yaş hesabı için yazıya bir araç ekledim. Bu araç ile ayrıntılı yaş hesabı yaptığınızda, ortaya çıkan yaşınızın haftalık ve aylık hallerini ilgili persentil tablolarında kullanabilirsiniz.

Yaş Konusundaki Tereddütler

Yaş konusunda en büyük karışıklık özellikle yaşlıların kullandığı 2 yaşından gün aldı gibi ifadeler. Aslında, bu ifade tamamen doğru ama bazı yaşlılar iki yaşından gün aldı ifadesini çocuk 2 yaşındaymış gibi yorumladıklarında yanlışlıklar ve tartışmalar burada başlıyor. 1 yıl 1 ay 2 günlük bir bebek 2 yaşından 1 ay 2 gün gün almıştır ama 2 yaşında değil 1 yaşındadır. Yaş ifadesi yıl olarak yaşın karşılığı olmaktadır. Bu bebek 2 yılını tamamladığında 2 yaşına girmiş olur. Yani, o an itibariyle 2 yaşında olup artık 3 yaşından gün almaya başlar.

Yaş Hesabı

Yaş konusu genel olarak yıl olarak yaşı temsil etmektedir. Yaş konusundaki sorunların en büyüğü çocuğun doğduğunda yıl olarak yaşının sıfır olduğunun anlaşılamamasından kaynaklanıyor. Sıfır yaşında diye elbette hiç bir bebeğe yaklaşılmıyor ama sıfır yıl yaşında olan bebeklere, iki aylık, üç aylık gibi ay olarak yaşının belirleyen ifadelerle yaklaşılıyor. Burada söylenmeye çalışılan aslında 2 aylık  bebek için, bebeğin  0 yıl 2 aylık olduğudur. Aslında bebek sıfır yıl yaşındadır.

Yaş konusu burada da bitmiyor. İlk ayını doldurmayan bebekler de aslında sıfır aylıktır. Sıfır aylık olan bebekler de 10 günlük, 20 günlük şeklindeki ifadelerle ifade ediliyor. 10 günlük bir bebeğin yaşı aslında 0 yıl, 0 ay, 10 günlük şeklinde ifade edilmeden direk olarak 10 günlük şeklinde ifade ediliyor.


Saygılarımla.

0 0 vote
Article Rating

Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
error: İçerik korumalıdır.