Ölçümleriniz Nasıl, Biliyor Musunuz?

Yazı İçeriği1 Ölçümleriniz1.1 Tansiyon Ölçümü1.2 Nabız Ölçümü1.3 Glukoz (Şeker) Ölçümü1.4 Diğer Ölçümler Yazının son güncellemesi 31 Mayıs 2020, güncellemeyi yapan Hekimsel.com Ölçümleriniz Daha önce, vücudunuzu tanımanın sağlıklı yaşam için çok önemli olduğunu belirtmiştik. Sağlığımız için, en az vücut ölçülerimiz kadar önemli olan bir diğer konu da sağlığımızla ilgili olarak belli aralıklarla takip edilmesiz gereken ölçümlerimizdir. […]

Tanıtım

Yazının son güncellemesi 31 Mayıs 2020, güncellemeyi yapan Hekimsel.com

Ölçüm Sonuçlarınızı Biliyor Musunuz?

Ölçümleriniz

Daha önce, vücudunuzu tanımanın sağlıklı yaşam için çok önemli olduğunu belirtmiştik. Sağlığımız için, en az vücut ölçülerimiz kadar önemli olan bir diğer konu da sağlığımızla ilgili olarak belli aralıklarla takip edilmesiz gereken ölçümlerimizdir. Ölçümleriniz nasıl diye merak etmenin önemi ve işe yararlılığı, bu ölçümlerin sizin vücudunuz için,  normal değerlerini ve seyrini bilebilmemiz için, özellikle sağlıklı zamanlarda yaptığınız ölçümlerinizi bilip bilmemenize bağlıdır.

Tanıtım

Tansiyon Ölçümü

Özellikle, sağlıklı dönemlerimizde bilmemiz gereken ve fırsat buldukça ölçtürerek ortaya çıkabilecek olumsuzlukları erken tespit etmemiz gereken ölçümlerden birisi tansiyon ölçümüdür. Bunun için bize klasik koldan ölçüm yapan bir tansiyon aleti gerekiyor ya da yine koldan ölçüm yapan otomatik tansiyon aleti de işimizi görebilir. Bakalım tansiyon durumumuz nedir? Normalde tansiyon değerinin TA: 110/70 mm Hg ve ya 120/80 mm Hg olması önerilir. Ölçtüğünüz tansiyon değeriniz nasıl? Eğer, tansiyon değeriniz bu değerlerden yüksekse ve bu durum sürekliyse (en az 5 günlük tansiyon takibi) bu durum hipertansiyon olarak adlandırılmaktadır. Böyle bir durum varsa kardioloji ve nefroloji kontrolünden geçmeniz doğru bir karar olacaktır.

Tansiyonunuzu, tansiyonla ilgili bir rahatsızlığınız olmasa bile, aralıklarla ölçtürmeniz çok yerinde bir karar olacaktır. Çünkü, bazı insanların tansiyonları genel olarak normal kabul ettiğimiz değerlerin biraz altında olabilir. Bunu anlayabilmenin en iyi yolu aralıklarla tansiyon ölçümüdür. Hipertansiyon tedavisinin birinci kuralı hastalığa uygun hayat tarzı değişikliğidir. Bunun birinci kuralı da az tuzlu diyettir.

Nabız Ölçümü

Nabız, dakikadaki kalp atım hızı olarak ifade edilir. Vücudumuzdaki bir çok değer gibi stabil olmayan, duruma göre değişen bir değerdir. Çünkü, vücudumuz her an bir uyum safhasındadır. Bu nedenle özellikle spor esnasında nabız hızımız yükselir. Dinlenme esnasında ise genellikle daha düşük seviyededir. Nabzın çok yükselmesi kalbin ne kadar yorulduğunun göstergelerinden biridir. Bu nedenle nabzımızı uzun süreli yüksekliklerden korumamız gerekir.

Glukoz (Şeker) Ölçümü

Sağlığımız bozulmadan aralıklarla takip etmemiz gereken ölçülerinizden biri de glukoz (şeker) ölçümü tahlilidir. Glukoz tahlili özellikle şeker (diyabet) hastalığı teşhisi için çok önemlidir. Ancak, unutulmamalıdır ki glukoz tahlillerindeki hareketlenmeler, diyabet dışı başka hastalıkların da belirtisi olabilir. ( Bazı kanser türleri vs.) O yüzden, glukoz tahlili diyabet dışında çok daha ayrıntılı incelemeye tabii tutulması gerekebilecek önemli bir tahlildir. Glukoz yüksekliklerini vücudumuzun en iyi şekilde tolere edebilmesi için, altta yatan hastalık olmadığı durumlarda,diyet dışında bol su ve hareketle en iyi şekilde dengeleyebiliriz. Tabii ki, bunu sağlarken diyetle aldığımız glukoz içeren gıdaların yani karbonhidrat yükünün kontrol altında olması da çok önemli bir nedendir.

Tanıtım

Diğer Ölçümler

Ölçümleriniz konusunda takip edebileceğiniz bir çok ölçüm vardır ancak, temel olarak mutlaka bilmeniz gereken ölçüm değerleriniz bunlardır. Ancak, yaşınıza, cinsiyetinize, hareketsizlik durumunuza, ailesel faktörlerinize ve var olan hastalıklarıza bağlı olarak bir çok faktöre göre sayıları değişebilen başka ölçüm değerleriniz de olabilir. Kolesterol, prostat değerler vs.

Ölçümlerinizi de ölçüleriniz de olduğu gibi mümkün olduğu kadar grafiksel hale çevirebilmek, zaman içerisindeki ölçümlerinizi daha anlamlı şekilde değerlendirmek için anlamlı bir yol olacaktır. Bunun için bazı programlardan yardım alınabilir. Bakanlığımızın e-nabız uygulaması sağlığınızla ilgili verilerinizin saklandığı güzel bir uygulama. Bu uygulama üzerinden ölçümleriniz görsel olarak da rahatça takip edilebilir.

Saygılarımla,

Tanıtım

Bir yorum yapın.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top
Tanıtım