Google Fit ve Sağlık Bilgileri Havuzu

Yazı İçeriği1 Google ve Sağlık2 Dünyanın Yeni Sağlık Bilgileri Havuzu “Google Fit”3 Google Fit ve Diğer Programlar Yazının son güncellemesi 31 Mayıs 2020, güncellemeyi yapan Hekimsel.com Google ve Sağlık Sanal dünyada bir çok konuda yapmış olduğu çalışmalarla işlerimizi kolaylaştıran Google, bu durumu sanal dünyanın ilerisine gerçek dünyaya taşımaya kararlı gibi görünüyor. Google’ın bu duruma örnek […]

Tanıtım

Yazının son güncellemesi 31 Mayıs 2020, güncellemeyi yapan Hekimsel.com

Google Fit Uygulaması ve Sağlığımız

Google ve Sağlık

Sanal dünyada bir çok konuda yapmış olduğu çalışmalarla işlerimizi kolaylaştıran Google, bu durumu sanal dünyanın ilerisine gerçek dünyaya taşımaya kararlı gibi görünüyor. Google’ın bu duruma örnek çalışmalarından biri de “Google Fit” adlı program. Uygulamanın web sayfasına ulaşabilmek için buraya tıklayınız. Uygulama, her ne kadar adı fit olmakla bağdaştırılmış olsa da sağlıklı olabilmemiz için yaptığımız tüm çalışmaları özellikle cep telefonu kullanımı sırasında topladığı bilgiler üzerinden oluşturduğu havuz üzerinden bize geri bildirim yapabilen bir program.

Dünyanın Yeni Sağlık Bilgileri Havuzu “Google Fit”

Google Fit’i web üzerinden kullanarak bugüne kadar elde edilmiş sağlıkla ilgili verilerinizi istediğiniz ortamdan görüntüleyebilirisiniz. Bunun için google hesabınızla Google Fit’te oturum açmanız yeterli. Uygulamada oturum açtığınız Google hesabınızla nobil cihazlar üzerinden de oturum açarak uygulamanın özellikle cep telefonu üzerinden sizin hareket verilerinizi toplamasını sağlıyabilirsiniz. Bunun için telefonunuzun gün boyu üzerinizde olması yeterli ki zaten çoğu insan gün boyu cep telefonunu üzerinde taşıyor. Bu sayede, üzerinizde adım sayar benzeri ek bir alet bulundurmanıza gerek kalmıyor. Ancak, bu tür uygulamalar hoşunuza gitmeye başlayınca örneğin kalp hızınızı ölçen bileklik gibi başka ek giyilebilir araçlar satın alarak programın veri öğrenme kapasitesini artırmaya çalışabiliyorsunuz.

Programa sağlıkla ilgili bilgilerinizin bir kısmını kendiniz manuel olarak girerek bu programı kullanmaya başlayabilirsiniz. Programı cep telefonunuza kurarak (android cep telefonunuza yüklemek için buraya tıklayınız.) öncelikle adımlarınızı saymaya başlayabilirisiniz. Google Fit harika bir adım sayıcı.  Bunun dışında uygulama bisiklet kullanmak, koşu gibi bir çok hareketliliği de kaydedebilerek harcadığınız kaloriyi hesaplayabilmekte.

Google Fit ve Diğer Programlar

Google Fit kendi topladığı bütün verileri sizin adınıza depolayarak, size sağlığınızla ilgili grafikler sunabiliyor. Uygulamayı diğer benzer programlardan farklı kılan asıl özelliği ise programın artık bir “sağlık bilgi havuzu” haline gelmiş olması. Bu durumu oluşturan en büyük neden hemen hemen bütün diğer sağlık uygulamalarının bu programla veri paylaşımı yapabiliyor olması. Yani, sağlıkla ilgili kullandığınınz gerek egzersiz, gerek spor ve gerekse kalori sayacı programların çoğu hem Google Fit’ten kullanabilecekleri verileri alıyor hem de programa kendi ürettikleri verileri sunuyor. Bu sayede “Google Fit” harika bir sağlık bilgi havuzu oluyor. Tüm bu işlemlerin gerçekleşmesi için sizin hem Google’a hem de kullandığınız diğer programlara bunun için yetki vermeniz gerektiğini de hatırlatmak gerekiyor.

Programlardan bazılarını örnek olarak gösterecek olursak Aqualert adlı su içmeyi hatırlatan program, Google ile senkronize edildiğinde Google’dan kişinin boy, kilo ve hareketlilik bilgilerini günlük olarak alarak kişinin günlük su ihtiyacını her gün yeniden hesaplamakta. Bu şekilde kişinin su ihtiyacı kişinin haberi bile olmadan doğruya en yakın şekilde kişiye sunulabilmektedir.

Google Fit ayrıca giyilebilir sağlık aletlerinden de bilgi alarak veri üretimi yapabiliyor. Bunu hem kendisi, kendisi ile uyumlu gityilebilir cihazlardan aldığı verilerle yapıyor hem de direk olarak kendisi ile uyumlu olmasa bile uyumlu olduğu diğer programların Google ile uyumlu olmasıyla yani Google ile bilgi paylaşmasıyla yapıyor. MyFitnessPal adlı programın kendi giyilebilir sağlık cihazlarından aldığı veriyi Google ile paylaşması da bu duruma örnek olarak gösterilebilir.

Tüm bu anlattıklarıma bakıldığında; Google, sağlık alanında da Google olmayı başardı diyebiliriz.

Tanıtım

Bir yorum yapın.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top
Tanıtım