E-Nabız Uygulaması Nedir?

E-nabız uygulaması, T.C. Sağlık Bakanlığı’nın, her vatandaşının sağlık bilgilerini topladığı bir bilgi havuzu olarak nitelendirilebilir.

E-Nabız Uygulamasını Kullanmak İçin Ne Gerekiyor?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıysanız, e-nabız sistemini kullanabilmeniz için, e-nabız hesabınızın olması yeterli olmaktadır. T.C vatandaşı iseniz e-nabız şifrenizle sisteme girebilirsiniz. E-nabız şifreniz yoksa, e-devlet şifresiyle sisteme girebilirsiniz. E-devlet şifreniz yoksa PTT şubelerine bizzat başvurarak e-devlet şifresi alabilirsiniz. E-devlet şifresiyle girdikten sonra kendi e-nabız şifrenizi oluşturabilirsiniz.  Bunun dışında e-imza ve mobil imza ile de giriş yapma seçeneği bulunmaktadır.

E-nabız Sistemine Nereden Girilebilir?

İnternete erişebildiğiniz her yerden e-nabızı kullanabilirsiniz.


Web Üzerinden E-nabıza Giriş

E-nabız sistemine girmek için, internete bağlı herhangi cihaz üzerindeki web tarayıcıdan faydalanabilirsiniz. Web tarayıcıda “E-Nabız Sistemine Giriş” bağlantısına tıklayarak, e-nabız sisteminin web sayfasına ulaşabilirsiniz.

Android Cihazlarda E-Nabız Uygulamasını Kullanmak

Android cihazlarda e-nabız uygulamasını kullanırken nelere dikkat etmeniz gerektiğiyle ilgili yazı yayındadır. Yazı için “Android Cihazlarda e-Nabız Uygulaması” bağlantısına tıklayın.

E-Nabız Uygulamasında Neler Var?

E-Nabız uygulamasına girdiğinizde, sağlık geçmişiniz görülebilmektedir. Yani, başvurmuş olduğunuz sağlık tesisleri,almış olduğunuz tanılar ve tedaviler görülebilmektedir. Ayrıca, bazı ölçülerinizi ve değerlerinizi uygulamaya kayıt ederek, bu bilgilerin gerektiğinde kullanılmasını sağlayabilirsiniz.

E-Nabız Uygulaması Bilgilerini Kimler Görebilir?


Sağlık bilgilerinizin kimler tarafından görülebileceğini e-nabız sistemi içerisinden ayarlayabilirsiniz. Ancak, burada yapılan ayarlamalarınızdan dolayı sorumluluk size aittir.  Hangi hekimlerin sizinle ilgili bilgileri görebileceğini “paylaşımlar” başlığı altından düzenleyebilirsiniz. Ayrıca, bilgilerinizde yapmış olacağınız kısıtlamalar nedeniyle size bazı işlemlerin düzenlenemeyeceğini de bilmeniz gerekir. Reçete düzenlemesi, rapor düzenlemesi işlemleri gibi.

E-Nabız İçerisinde Neler Var?

Web sayfasındaki başlıkların açıklamaları

E-Nabız Uygulaması İçerisinde Profilinizi Oluşturun

E-nabız uygulamasında öncelikle profilinizi oluşturun. Profilinize, profil fotoğrafı olarak kullanılabilecek bir fotoğraf ekleyerek işe başlayabilirsiniz. Fotoğraftan sonra, , boy ve kilo değerlerinizi programa doğru bir şekilde girin. Bu şekilde uygulama sizin vücüt kitle indeksinizi hesaplayacaktır.  E-posta adresinizi ve cep telefonunuzu  da programa doğru bir şekilde girin. Kan gubunuzu özellikle dikkatli ve doğru girin. Kan grubu, sizin için hayati önem taşır.

E-Nabız Bilgilerimi Kimler Görebilir?

Ayrıca, profil ayarlarınızdan, e-nabız bilgilerinizi kimlerin görebileceğini de seçebilirsiniz. Bu konuda, e-nabız bilgilerinizi aile hekiminizin ve muayene olduğunuz hekimin görebilmesini seçmeniz önerilir. 

E-Nabız ve Mobil Cihazlar

Profil bilgileriniz kısmından, profilinize bilgi gönderebilecek mobil cihazların seçimini de yapabilirsiniz. Bu şekilde, akıllı bileklik ve bazı bluetoothlu tansiyon aletlerinin ölçümlerini e-nabıza otomatik olarak göndermesi sağlanabilir.

Çocuklarım

Çocuklarım sekmesi altında, çocuklarınızın sağlık bilgilerine de ulaşabiliyorsunuz. Ancak, 15 yaşından küçük çocuklar için, eşinizin de onayı gerekmekte. Bu onay için eşinizin kendi e-nabız uygulamasından gerekli izni vermesi yeterli olmaktadır. (Paylaşım bölümünden)

Ziyaretlerim

Bu başlık altında başvurmuş olduğunuz sağlık tesislerini görebilirsiniz. Seçtiğiniz sağlık tesislerinde neler yapıldığıyla ilgili daha ayrıntılı bilgi için, “detay gör” butonuna tıklayın. Burada yapılan işlemlerin size ait olmadığını düşündükleriniz varsa, “bu işlem bana ait değil.” kısmını seçebilirsiniz. Seçtiğiniz sağlık tesisinde yapılanları paylaşmak içinse, “paylaş” butonuna basmanız yeterli. Örneğin, bir sağlık tesisine başvuru sonrası arkadaşınızla paylaşmak istediğiniz bilgiler varsa, arkadaşınızın e-posta adresini ve cep telefonunu ilgili kısma yazdığınızda, belirlediğiniz süre boyunca, arkadaşınız kendisine gelen cep telefonu mesajındaki doğrulama koduyla, sizin bilgilerinize erişebiliyor. Ayrıca, sağlık tesisini değerlendirebilmeniz için de burada bir “değerlendirme” butonu mevcut. isterseniz değerlendirme kısmında yorum da da bulunabiliyorsunuz.

Reçetelerim

Reçetelerim başlığı altında size yazılan reçetelerin hangi doktor tarafından ne zaman yazıldığı ve e-reçete numarasıyla ve reçete türüyle birlikte görülebilmektedir.”Detay Gör” butonuna tıkladığınızda ise, reçetedeki ilaçları kullanım şekliyle birlikte görebiliyorsunuz. Ayrıca, bu ilacı daha önceden kullanıp kullanmadığınızı “İşlemler” butonu üzerinden buradan görebiliyorsunuz. Ayrıca, ilacın görseli ve prospektüs bilgisini de işlemler menüsü altından görebiliyorsunuz. İlaç sizde kullanım sırasında yan etki yaptıysa bu yan etkiyi de sisteme “Yan Etki” butonuyla kaydedebiliyorsunuz.

Raporlarım

Bu başlık altında, almış olduğunuz istirahat raporları, ilaç kullanım raporu gibi raporlarınızın tümünü görebilirsiniz.

Hastalıklarım


Bu başlık altında, başvuru yapmış olduğunuz sağlık tesislerinde size konulan tanılar, hastalıklarınız olarak sıralanmaktadır.

Tahlillerim

Bu başlık belki de en önemli başlıklardan biri. Çünkü, çoğu durumda doktora muayene için başvururken, tahlillerimizi var olan hastalık ya da hastalıklarımızın çeşidine göre bazen dosyalarla taşımak zorunda kalıyoruz. Bu başlık altında ise, çeşitli sağlık tesislerinde sizden istenmiş olan tahlillerin sonuçlarını tek bir ekranda görme fırsatınız oluyor. Ayrıca, sayfada gösterilen tahlillerin size ait olmadığını düşünüyorsanız bunun için hata bildirimi de yapabilirsiniz. “Bu tahlil bana ait değil” butonuna tıklayarak bunu yapabilirsiniz. Ayrıca, tahlillerinizin normal değerlerini görebilir, normal çıkan tahlillerinizi veya normal dışı olan tahlillerinizi görebilir ve belli tarih aralıklarına göre de tahlillerinizi arayabilirsiniz.

Görüntülerim

Bu başlık altında, size uygulanmış olan görüntüleme yöntemlerini görebilme imkanınız var. Bu yöntemler röntgen, tomografi, MR gibi yöntemler. Bu yöntemlerle size uygulanan görüntüleme işlemlerinin hem görüntülerine hem de raporlarına buradan ulaşmanız mümkün. Özellikle hekiminize danışmak istediğiniz konularda görüntüleme yöntemleri de daha önceden sizden istenmişse, hekiminiz de bu sayfadan sizin tetkiklerinizi değerlendirebiliyor.

Bu başlıklar dışında allerjilerim, acil durum notları, dökümanlarım adlı başlıklar da mevcuttur. Diğer başlıklar ise aşı takvimi, ilaçlarım, randevu, paylaşım ve geri bildirim başlıklarıdır.


Bir yorum yapın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik korumalıdır.