[responsivevoice_button rate=”1.2″ pitch=”1.2″ volume=”0.8″ voice=”Turkish Male” buttontext=”Yazıyı Dinle”]

E-nabız uygulaması, T.C Sağlık Bakanlığı’nın, her yurttaşın sağlık bilgilerini topladığı bir bilgilik olarak nitelendirilebilir. Türkiye Cumhuriyeti yurttaşıysanız, e-nabız’ı kullanabilmeniz için, e-nabız oturumu oluşturmanız yeterlidir. T.C yurttaşı iseniz, e-nabız gizyazınızla (şifrenizle) e-nabız oturumunuzu açabilirsiniz.


Ancak, e-nabız gizyazınız yoksa, e-devlet gizyazınızla (şifrenizle) e-nabıza girebilirsiniz. E-devlet gizyazınız da yoksa, PTT’ye kendiniz başvurarak e-devlet gizyazısı alabilirsiniz. Ayrıca, e-devlet gizyazısıyla girdikten sonra, kendi e-nabız gizyazınızı oluşturabilirsiniz.  Bunun dışında, e-imza ve mobil imza ile de giriş yapma seçeneği bulunmaktadır.

E-nabız’a Nereden Girilebilir?

Genel ağlara erişebildiğiniz her aygıttan, e-nabızı kullanabilirsiniz.

Ağ Üzerinden E-nabıza Giriş.

E-nabız oturumuna girmek için, genel ağa bağlı herhangi bir aygıt üzerindeki ağ tarayıcıdan, yararlanabilirsiniz. Ayrıca, ağ tarayıcıda, “E-Nabız Sistemine Giriş” bağlantısına tıklayarak, e-nabız ağ alanına ulaşabilirsiniz.

Android Aygıtlarda E-Nabız Uygulamasını Kullanmak.

Android aygıtlarda, e-nabız uygulamasını kullanırken nelere dikkat etmeniz gerektiğiyle ilgili yazı yayındadır. Yazı için “Android Cihazlarda e-Nabız Uygulaması” bağlantısına tıklayın.

E-Nabız Uygulamasında Neler Var?

E-nabız uygulamasına girdiğinizde, sağlık geçmişiniz görülebilmektedir. Açıkçası, başvurmuş olduğunuz sağlık kurumları, almış olduğunuz tanılar ve iyileştirme yöntemleriniz de görülebilmektedir. Ayrıca, kimi ölçülerinizi ve değerlerinizi uygulamaya girdi olarak ekleyerek, bu bilgilerin gerektiğinde kullanılmasını da sağlayabilirsiniz.

E-Nabız Uygulaması Bilgilerini Kimler Görebilir?

Sağlık bilgilerinin kimlerce görülebileceği, e-nabız oturumu içerisinden ayarlanabilmektedir. Ancak, burada yapılan ayarlamalardan dolayı sorumluluk sizdedir.  Ayrıca, hangi yaşatbilgenin sizinle ilgili bilgileri görebileceği, “paylaşımlar” başlığı altındaki alandan düzenlenebilmektedir. Ancak, bilgilerinizde yapmış olacağınız kısıtlamalar nedeniyle, size kimi işlemlerin düzenlenemeyeceğini de bilmeniz gerekir (sağlık yazanağı, raporu düzenlenmesi işlemleri gibi) Ayrıca, bu konuda, e-nabız bilgilerinizi, aile hekiminizin ve sağlık incelemesinde olduğunuz yaşatbilgenin görebilmesi, biçiminde seçmeniz önerilmektedir

E-Nabız ve Mobil Aygıtlar.


Oturum bilgileriniz (profil) bölümünden, oturumunuza bilgi gönderebilecek aygıtların seçimini de yapabilirsiniz. Böylece, akıllı bileklik ve kimi bluetoothlu kanbasıncıölçer (tansiyon) aygıtların ölçümlerini, e-nabıza kendiişler olarak göndermesi sağlanabilir.

Çocuklarım.

Ayrıca, çocuklarım başlığı altında, çocuklarınızın sağlık bilgilerine de ulaşılabilmektedir. Ancak, 15 yaşından küçük çocuklar için, eşinizin de onayı gerekmektedir. Bu onay için, eşinizin kendi e-nabız uygulamasından gerekli onayı vermesi yeterli olmaktadır (paylaşım bölümünden).

Ziyaretlerim.

Bu başlık altında, başvurmuş olduğunuz sağlık kurumları görülebilmektedir. Ayrıca, başvurulan sağlık kurumlarında neler yapıldığıyla ilgili daha ayrıntılı bilgi için, “detay gör” düğmesi tıklanabilmektedir. Ancak, burada yapılan işlemlerin, size yapılan işlemler olmadığını düşündüyseniz, “bu işlem bana ait değil” bölümünü seçilebilmektedir. Ayrıca, seçtiğiniz sağlık kurumunda yapılanları paylaşmak için, “paylaş” düğmesine basmanız yeterli olmaktadır. Bazı sağlık bilgilerini, başkalarıyla paylaşmak için, e-ileti bulunağını veya sesiletini (telefonunu) ilgili bölüme yazın. Böylece, belirlediğiniz süre boyunca, başkaları kendilerine gelen doğrulama iletisiyle, sizin bilgilerinize erişebilmektedir. Ayrıca, sağlık kurumunu değerlendirebilmeniz için de burada bir “değerlendirme” düğmesi de vardır.

Reçetelerim.

Reçetelerim başlığı altında size düzenlenen, öneremlerin (reçetelerin) hangi yaşatbilgece, hangi gün yazıldığı görülebilmektedir. Ayrıca, e-önerem (e-reçete) bilgilerine de bu bölümden ulaşılabilmektedir. “Detay Gör” düğmesi tıklandığındaysa, öneremdeki emleri (ilaçları) kullanım biçimiyle görebilirsiniz. Ayrıca, bu emi (ilacı) daha önceden kullanıp kullanmadığınızı “İşlemler” düğmesiyle de görebilirsiniz. Ayrıca, emin görselini ve tanıtmalık bilgisini de işlemler başlığı altından görebilirsiniz. Em, sizde kullanım sırasında yan etki yaptıysa bu yan etkiyi de sisteme “Yan Etki” başlığı altından belirtebilmektesiniz.


Raporlarım.

Bu başlık altında, almış olduğunuz dinlenme yazanakları, em kullanım yazanakları gibi raporlarınızın bütününü görebilmektesiniz.

Hastalıklarım.

Bu başlık altında, başvuru yapmış olduğunuz sağlık kurumlarında size konulan tanılar, sayrılıklarınız olarak sıralanmaktadır.

Tahlillerim.

Bu başlık belki de en önemli başlıklardan biridir. Çünkü, çoğu durumda, yaşatbilgeye sağlık incelemesi için başvururken; çözümlemelerinizi, var olan sayrılık ya da sayrılıklarınızı belgeliklerle taşımak gerekebilmektedir. Bu başlık altında ise, yaşatbilge, türlü sağlık kurumlarında, sizden istenmiş olan çözümlemelerinizin sonuçlarına erişebilmektedir. Ayrıca, gösterilen çözümlemeler size yapılmamışsa, bunun için yanılgı bildirimi de yapabilirsiniz. “Bu tahlil bana ait değil” düğmesine tıklayarak bu yapılabilmektedir. Ayrıca, çözümlemelerinizin olağan değerlerini görebilmektesiniz. Belli gün aralıklarına göre de çözümlemelerinizi arayabilmektesiniz.

Görüntülerim.

Bu başlık altında, size uygulanmış olan görüntüleme yöntemlerini erişilebilmektedir. Bu yöntemler röntgen, tomografi, MR gibi yöntemlerdir. Bu yöntemlerle, size uygulanan görüntüleme işlemlerinin hem görüntülerine hem de raporlarına buradan ulaşabilirsiniz. Özellikle, yaşatbilgeye danışmak istediğiniz konularda, yaşatbilge de bu alandan sizin görüntüleme yöntemlerinizi değerlendirebilmektedir.

Ayrıca, bu başlıklar dışında aşırı tepki olayları (allerjiler), geciktirilemeyen (acil) durum anımsatıcıları gibi başlıklar da vardır.

Görsel Kaynağı.

Öne çıkan görseli, PublicDomainPictures  Pixabay‘a yükledi.

Bir yorum yapın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.