Şu An Bulunduğunuz Sayfa Ana sayfa » İşlemler » E-Nabız Uygulaması Nedir ve Nasıl İşler?

E-Nabız Uygulaması Hakkında Her Şey

E-Nabız Uygulaması Nedir?

E-nabız uygulaması, T.C. Sağlık Bakanlığı’nın, her vatandaşının sağlık bilgilerini topladığı bir bilgi havuzu olarak nitelendirilebilir.

E-Nabız Uygulamasını Kullanmak İçin Ne Gerekiyor?

E-nabız sistemini kullanabilmek için T.C. vatandaşınız olmanız yeterli. T.C vatandaşı iseniz e-nabız şifrenizle sisteme girebilirsiniz. E-nabız şifreniz yoksa, e-devlet şifresiyle sisteme girebilirsiniz. E-devlet şifreniz yoksa PTT şubelerine bizzat başvurarak e-devlet şifresi alabilirsiniz. E-devlet şifresiyle girdikten sonra kendi e-nabız şifrenizi oluşturabilirsiniz.  Bunun dışında e-imza ve mobil imza ile de giriş yapma seçeneği de bulunmaktadır.


E-nabız uygulamasını kullanabilmek için sahip olmanız gereken parola bilgileriniz olduktan sonra internete erişebilen bir çok cihaz üzerinden e-nabız sistemine girebilirsiniz.

E-nabız Sistemine Nereden Girilebilir?

Web Üzerinden E-nabıza Giriş

E-nabız sistemine girmek için, internete bağlı herhangi cihaz üzerindeki web tarayıcıdan “E-Nabız Sistemine Giriş” bağlantısına tıklayarak, e-nabız sisteminin web sayfasına ulaşabilirsiniz.

Android Cihazlara E-Nabız Yüklemek

Bunun dışında android işletim sistemi yüklü cep telefonu ve tabletler için “E-Nabız Android Uygulaması” indirilebilir.

Android Cihazlarda E-Nabız Uygulamasını Kullanmak

Android Cihazlarda e-nabız uygulamasını kullanırken nelere dikkat etmeniz gerektiğiyle ilgili yazım için “Android Cihazlarda e-Nabız Uygulaması” başlıklı yazımı okuyabilirsiniz.


AppStore Üzerinden Cihazınıza E-Nabız Yüklemek

E-Nabız Uygulamasını appstore üzerinden iphone ve ipad cihazlarınıza indirmek için ise, “AppStore E-Nabız Uygulaması” indirilebilir.

E-Nabız Uygulaması Bilgilerini Kimler Görebilir?

E-nabız uygulaması bilgilerinizi sadece siz ve sizin görmenizi istediğiniz hekimler görebilir. Sağlık bilgilerinizin kimler tarafından görülebileceğini e-nabız sistemi içerisinden ayarlayabilirsiniz. Ancak, burada yapılan ayarlamalarınızdan dolayı sorumluluk size aittir.  Hangi hekimlerin sizinle ilgili bilgileri görebileceğini “paylaşımlar” başlığı altından düzenleyebilirsiniz. Ayrıca, bilgilerinizde yapmış olacağınız kısıtlamalar nedeniyle size bazı işlemlerin düzenlenemyeceğini de bilmeniz gerekir. Reçete düzenlemesi, rapor düzenlemesi gibi işlemler gibi.

E-Nabız Uygulamasında Neler Var?

E-Nabız uygulamasına girdiğinizde, sağlık geçmişinizi görebilmektesiniz. Yani, başvurmuş olduğunuz sağlık tesislerini,almış olduğunuz tanılarınızı ve tedavilerinizi görebilirsiniz. Ayrıca, ölçülerinizi ve bazı değerlerinizi programa girebilirsiniz. Acil durum notu oluşturarak, acil durumlarda size müdahale eden sağlık ekibine yardımcı olabilirsiniz. Size yapılmış olan aşıların tarihlerini ve dozlarını da görebilirsiniz. E-nabız açılış ekranında ayrıca size yapılabilecek grip aşısı olup olmadığını Influenza / Grip Bilgilendirme kısmından görebilirsiniz.

Web Üzerinden E-Nabız’a Giriş

Web üzerinden e-nabıza giriş için “e-nabız” bağlantısına tıklayınız. Açılan sayfada kimlik numaranızı ve e-nabız şifrenizi girerek e-nabız uygulamasını açınız. E-nabız şifreniz yoksa, e-devlet şifrenizle birlikte e-nabız şifrenizi oluşturabilirsiniz. Bunun için edevlet şifresi ile giriş kısmını seçerek işlem yapın. Size söylenenleri uygulayarak e-nabız şifrenizi oluşturun. Ayrıca, eğer e-nabız şifreniz var ama hatırlamıyorsanız “şifremi unuttum” kısmını kullanarak yeni şifre oluşturabilirsiniz.

E-Nabız Uygulaması İçerisinde Profilinizi Oluşturun

E-nabız uygulamasında öncelikle profilinizi oluşturun. Profilinize, profil fotoğrafı olarak kullanılabilecek bir fotoğraf ekleyerek işe başlayabilirsiniz. Bu fotoğraf e-rapor uygulamalarında kullanılabilecek şekilde vesikalık fotoğraf özelliklerini taşıyan bir fotoğraf olursa bu raporlarda da kullanılmasında sıkıntı olmayacaktır. Fotoğraftan sonra, , boy ve kilo değerlerinizi programa doğru bir şekilde girin. Bu şekilde uygulama sizin vücüt kitle indeksinizi hesaplayacaktır.  E-posta adresinizi ve cep telefonunuzu  da programa doğru bir şekilde girin. Kan gubunuzu özellikle dikkatli ve doğru girin. Kan grubu, sizin için hayati önem taşır.


E-Nabız Bilgilerimi Kimler Görebilir?

Ayrıca, profil ayarlarınızdan, e-nabız bilgilerinizi kimlerin görebileceğini de seçebilirsiniz. Bu konuda, e-nabız bilgilerinizi aile hekiminizin ve muayene olduğunuz hekimin görebilmesini seçmeniz önerilir. 

E-Nabız ve Mobil Cihazlar

Profil bilgileriniz kısmından, profilinize bilgi gönderebilecek mobil cihazların seçimini de yapabilirsiniz. Bu şekilde, akıllı bileklik ve bazı bluetoothlu tansiyon aletlerinin ölçümlerini e-nabıza otomatik olarak göndermesi sağlanabilir.

Çocuklarım

Çocuklarım sekmesi altında, çocuklarınızın sağlık bilgilerine de ulaşabiliyorsunuz. Ancak, 15 yaşından küçük çocuklar için, eşinizin de onayı gerekmekte. Bu onay için eşinizin kendi e-nabız uygulamasından gerekli izni vermesi yeterli olmaktadır. (Paylaşım bölümünden)

Sağlık Tesislerinde Yapılanları E-Nabız’da Görebilmek

Ziyaret ettiğiniz sağlık tesislerinde sizlere yapılan işlemleri görebilmek için e-nabzı uygulamasının sol yan tarafında bulunan mavi renkli ikonlara tıklamanız yeterli. Bu ikonlar yukarıdan aşağıya sırasıyla aşağıdaki alt başlıklarda açıklanmıştır.

Ziyaretlerim

Bu başlık altında başvurmuş olduğunuz sağlık tesislerini görebilirsiniz. Seçtiğiniz sağlık tesislerinde neler yapıldığıyla ilgili daha ayrıntılı bilgi için, “detay gör” butonuna tıklayın. Burada yapılan işlemlerin size ait olmadığını düşündükleriniz varsa, “bu işlem bana ait değil.” kısmını seçebilirsiniz. Seçtiğiniz sağlık tesisinde yapılanları paylaşmak içinse, “paylaş” butonuna basmanız yeterli. Örneğin, bir sağlık tesisine başvuru sonrası arkadaşınızla paylaşmak istediğiniz bilgiler varsa, arkadaşınızın e-posta adresini ve cep telefonunu ilgili kısma yazdığınızda, belirlediğiniz süre boyunca, arkadaşınız kendisine gelen cep telefonu mesajındaki doğrulama koduyla, sizin bilgilerinize erişebiliyor. Ayrıca, sağlık tesisini değerlendirebilmeniz için de burada bir “değerlendirme” butonu mevcut. isterseniz değerlendirme kısmında yorum da da bulunabiliyorsunuz.


Reçetelerim

Reçetelerim başlığı altında size yazılan reçetelerin hangi doktor tarafından ne zaman yazıldığı ve e-reçete numarasıyla ve reçete türüyle birlikte görülebilmektedir.”Detay Gör” butonuna tıkladığınızda ise, reçetedeki ilaçları kullanım şekliyle birlikte görebiliyorsunuz. Ayrıca, bu ilacı daha önceden kullanıp kullanmadığınızı “İşlemler” butonu üzerinden buradan görebiliyorsunuz. Ayrıca, ilacın görseli ve prospektüs bilgisini de işlemler menusüs altından görebiliyorsunuz. İlaç sizde kullanım sırasında yan etki yaptıysa bu yan etkiyi de sisteme “Yan Etki” butonuyla kaydedebiliyorsunuz.

Raporlarım

Bu başlık altında, almış olduğunuz istirahat raporları, ilaç kullanım raporu gibi raporlarınızın tümünü görebilirsiniz.

Hastalıklarım

Bu başlık altında, başvuru yapmış olduğunuz sağlık tesislerinde size konulan tanılar, hastalıklarınız olarak sıralanmaktadır.

Tahlillerim

Bu başlık belki de en önemli başlıklardan biri. Çünkü, çoğu durumda doktora muayene için başvururken, tahlillerimizi var olan hastalık ya da hastalıklarımızın çeşidine göre bazen dosyalarla taşımak zorunda kalıyoruz. Bu başlık altında ise, çeşitli sağlık tesislerinde sizden istenmiş olan tahlillerin sonuçlarını tek bir ekranda görme fırsatınız oluyor. Ayrıca, sayfada gösterilen tahlillerin size ait olmadığını düşünüyorsanız bunun için hata bildirimi de yapabilirsiniz. “Bu tahlil bana ait değil” butonuna tıklayarak bunu yapabilirsiniz. Ayrıca, tahlillerinizin normal değerlerini görebilir, normal çıkan tahlillerinizi veya normal dışı olan tahlillerinizi görebilir ve belli tarih aralıklarına göre de tahlillerinizi arayabilirsiniz.

Görüntülerim

Bu başlık altında, size uygulanmış olan görüntüleme yöntemlerini görebilme imkanınız var. Bu yöntemler röntgen, tomografi, MR gibi yöntemler. Bu yöntemlerle size uygulanan görüntüleme işlemlerinin hem görüntülerine hem de raporlarına buradan ulaşmanız mümkün. Özellikle hekiminize danışmak istediğiniz konularda görüntüleme yöntemleri de daha önceden sizden istenmişse, hekiminiz de bu sayfadan sizin tetkiklerinizi değerlendirebiliyor.


E-Nabız’ı Kullanan Sağlık Kurumlarına Yardımcı Olmak

E-nabız sağlığınızla ilgili, sağlık tesislerinde yapılanları takip edebilmek için olduğu kadar, ayrıca sizin sağlığınızla ilgili bilgilerinizi sağlık tesisleriyle ve hekimlerle de paylaşmanızı sağlar. Bu paylaşım mobil cihazların sonuçlarını paylaşmak olabileceği gibi, sizin de program üstünden ilgili yerlere girerek sağlığınızla ilgili bilgileriniz paylaşmanız şeklinde olabilir. Bunun için e-nabız uygulamasını webden açtığınızda sol yan taraftaki kırmızı ikonları seçerek gerekli bilgileri girebilirsiniz.

Allerjilerim

Bu başlık altında bildiğiniz var olan allerjilerinizi tanımlayarak özellikle acil durumlarda sağlık ekibini uyarabilirsiniz.

Acil Durum Notları

Acil durumların başımıza ne zaman geleceği belli olmaz. Acil durumlara karşı özellikle hazır olmamız gerekir. Özellikle de sağlığınızla ilgili önemli sorunlarınız varsa, size müdahale edebilecek sağlık ekibini şimdiden uyarabilirsiniz. Bu konuda sisteme yapacağınız girişlerde aile hekiminizin görüşünü de alarak bilgi girişi yapabilirsiniz.

Dökümanlarım

Doktorunuzun görmesini istediğiniz sağlığınızla ilgili görselleri doktorunuzla paylaşmak için bu alanı kullanabilirsiniz.

Diğer Bilgiler

E-nabız ekranın sol yan tarafındaki kırmızı ikonlara tıklamaya devam edin. Şimdiki başlıklar sizinle ilgili sağlık tesisinin paylaştığı bilgiler


Aşı Takvimi

Bu başlık altında, persentil değerleri, aşılar ve aşı takvimi alt başlıkları var. Bu kavramlar genelde çocuklarımızla ilgili olan başlıkları ifade etmektedir.

İlaçlarım

Bugüne kadar kullanmış olduğunuz ilaçları burada görebilirsiniz.

Paylaşım

Bilgilerinizi paylaşmayı istiyorsanız burayı kullanın. Sizinle paylaşılan bilgileri de bu başlık altında görebilirsiniz. Sağlık bilgilerini sizinle paylaşmak isteyenler için de buradan davet gönderebilirsiniz. Çocuklarınızın veya yakınlarınızın bilgilerini görebilmek için de bu bölümü kullanabilirsiniz.

Randevu

Sağlık tesislerinden randevu almak için bu başlığı kullanın.

Geri Bildirim

Bu başlık altında sistemle ilgili  geri bildirimlerinizi ve önerilerinizi iletebilirsiniz.


0 0 vote
Article Rating

Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] E-Nabız Uygulaması Nedir ve Nasıl İşler […]

error: İçerik korumalıdır.