(18 yaş üstü kişiler için)

Kişisel Sağlık Bilgi Formu (E-Devlet)

Ek-6 Matbu Sağlık Beyanı

(18 yaş altı kişiler için)

Sporcu Sağlık Raporları Lisanslı Sporcular İçindir

Sporcu Sağlık Raporu

Sporcu sağlık raporu konusunda mevzuata göre kimlere sağlık raporu düzenlenebilir sorusunun cevabı bu yazıda açıklanmıştır.

Sporcu Sağlık Raporları

Bugüne kadar ki yazılarda sağlık raporunun kişilerden talep edilmesini, kişilerin veya kurumların keyfi isteklerine tabi olmadan ve mutlaka mevzuata dayalı şekilde talep edilmesi gerektiği şeklinde değerlendirmiştik. Sahada bu konuda hekimlerin ve vatandaşların karşılaştıkları sorun sporcu sağlık raporu düzenlenmesinde belirgin şekilde ortaya çıkmaktaydı. Bu sorunların başında, lisanslı sporcular için sporcu sağlık raporu düzenlenmesi konusunun tam olarak anlaşılmaması ön plana çıkmıştı. Çünkü, spocu sağlık raporu  tüm spor dallarındaki ve faaliyetlerindeki kişiler için her spor dalı hatta spor takımı için ayrı ayrı sağlık raporu talebi olarak karşımıza çıkabilmekteydi. Bu durum da hem hekimler için hem vatandaşlar için sürekli tekrarlanan rapor süreçleri anlamına geliyordu.

Sporcu Sağlık Raporu Lisanslı Sporcular İçin

Tüm mevzuata rağmen ne yazık ki bazı ilgili kişiler ve kurumlar bu konuda mevzuata uygun olmayan yönlendirmeler yapmaktaydılar. Özellikle “spor yapabilir raporu” olarak adlandırabileceğimiz konuda, konunun riski ile ters orantılı olacak şekilde özellikle okullardan çok sayıda “spor yapabilir” raporu istekleri gelmekteydi. Bu konuda peşpeşe gelen mevzuat değişiklikleri ile birlikte kurumlar hatta bakanlıklar arasında oluşan görüş ayrılıkları şüpheye yer vermeyecek şekilde giderilmeye çalışılmıştır. Uygulamalardaki gereksiz sağlık raporu taleplerinin önüne geçilmeye çalışılmıştır. Şu anda tüm Türkiye’de sadece ve sadece “Lisanslı Spor Faaliyetlerinde” bulunacak kişiler için, lisanslı sporcular için sporcu sağlık raporu düzenlenmesinden bahsedilebilmektedir. Bunun dışında halk koşusu, spor kursları, turnuvalar gibi lisans gerektirmeyen spor faaliyetleri için hekimlerden sporcu sağlık raporu düzenlemeleri beklenmemektedir.


Lisanssız Spor Faaliyetleri için Ne Yapmalı?

Lisansız Spor Faaliyetleri ve Sağlık Beyanı


Sporcu sağlık raporu düzenlenmesi zorunluluğu sadece LİSANSLI SPORCULAR İÇİN (veya lisans çıkartacak sporcu adayları için) geçerlidir. Bunun dışındaki lisansız spor faaliyetleri için kişilerden herhangi bir rapor talebinde hiç kimse veya kurum bulunamaz. Ancak, kişilerden spor faaliyetine katılımlarında ilgili sporu yapmalarına engel herhangi bir rahatsızlıklarının veya hastalıklarının olmadığına dair imzalı beyan formu talep edilebilir. Bu beyan formlarında kişiler eğer 18 yaşın üzerindeyseler ve kısıtlılıkları yoksa imzayı kendileri, kısıtlılıkları varsa yasal vasileri, 18 yaşın altında iseler imzayı velileri ya da vasileri atacaktır.

Her Lisanslı Spor Faaliyeti İçin Sürekli Sağlık Raporu Gerekli Mi?

Lisanslı Her Spor Dalı İçin Sağlık Raporu Mu Gerekiyor?

Sadece, lisanslı sporcular için sağlık raporu düzenlenmesi konusunda kaydedilen başarıya rağmen halen bazı konularda sorunlar yaşanabilmekteydi. Bunlardan biri de satranç gibi spora dahil edilmiş ve federasyonu da olan efor gerektirmeyen spor dalları idi. Bu konuda hekimler sağlık raporu düzenlerken neye dikkat edecekleri konusunda kafa karışıklığı yaşıyorlardı.

Yeni düzenlemelerle bu konuda da hekimleri ve vatandaşları rahatlatacak bir çözüme ulaşıldı. İlgili federasyon tarafından spor dalının fiziksel efor gerektirmediği yönünde karar alınması halinde, sağlık raporuna ihtiyaç olmaksızın lisans, vize ve transfer işlemlerinde yazılı beyan yeterli olmaktadır.

Yani, lisanslı spor dalı da olsa her lisanslı spor dalı için artık sağlık raporu gerekmemektedir.

Sporcu Sağlık Raporu Ne Zaman İstenir?

Sporcu Sağlık Raporu Ne Zaman İsteniyor?

Buraya kadar yazdıklarıma baktığımızda sporcu sağlık raporu kişilerden sadece lisanslı bir spor faaliyeti yapacakları zaman, ilgili federasyonun sporcu sağlık raporuna ihtiyaç olduğunu belirtmesi üzerine istenebiliyor.

Ayrıca, mevzuattaki son düzenlemelerin ardından sporcu sağlık raporu federasyonunun uygun görmesine bağlı olarak sadece ilk lisans işlemleri için istenecek. Bazı federasyonlar, ilk lisans alma dışında vize ve transfer işlemlerinde “Sağlık Raporu” şartını kaldırılarak beyan imkanı getirdi.

Okulda yapılacak lisanslı spor faaliyetleri ise, eskisi gibi yıllık sağlık raporu gerektirmektedir.

Rapora Başvurmadan Önce Ne Yapmalı, Hangi Doktora Başvurmalı?

Rapor İçin Hekime Başvuru

Yukarıda bahsi geçen tüm şartları sağlıyorsanız, hekime sağlık raporu için başvurabilirsiniz. Ancak, bunun için sizin sevk işleminizin e-devlet üzerinden yapılmış olması gerekmektedir. Bu konuda bağlı olduğunuz spor takımı yetkililerinden  bilgi alabilir ve gerekli işlemlerin yapılmasını talep edebilirsiniz.

Ayrıca, hekiminize başvurmadan önce, 18 yaşından küçükseniz Kişiye Ait sağlık Beyan Formu“nu  matbu olarak buradan indirip doldurabilirsiniz.


Hangi Hekime Başvurmalıyım?

Peki, ama hangi hekime başvurmalıyım sorusunun cevabı ise bulunduğunuz bölgede spor hekimi varsa spor hekimine, yoksa kardiyoloji ve göğüs hastalıkları polikliniğine başvurmanızda fayda var. Bu bölümlere başvurmanız sizin kendi sağlığınız için önemli. Tam olarak hangi bölüme başvuracağınızı bilmiyorsanız aile hekiminize de başvurabilirsiniz. Mümkünse hekiminizden daha önceden randevu alınız. Ayrıca, 18 yaşın altındaysanız yanınızda mutlaka veliniz ile birlikte başvurunuz. Düzenlenen raporlar tek hekim raporu olduğu için, bu sağlık raporunun düzenlemesini her hekim yapabilmektedir.

Son Düzenlemeler ve Sağlık Raporu Düzenlenmesi ile İlgili Noktaların Tekrarı

Son Düzenlemeler ve Sağlık Raporu Konusu

Mevzuattaki son düzenlemelerle birlikte, her federasyon kendi lisans ve vize işlemleri ile ilgili düzenlemeler yapabileceği gibi genel şartlar yukarıdaki gibi değiştirilmiştir. Bu sayede gerek vatandaşlarımızın yılda bir kaç kez hekimlere spor raporu için başvurmalarının önüne geçilmiş gerekse de aile hekimliklerinde ve hastanelerde yığılmaların önüne geçilmiştir.

Ancak, burada dikkat edilmesi gereken bir nokta ise aile hekimlikleri birimlerinin  sporcu sağlık raporu konusunda yetersiz kalabilmeleridir. Bu konuda aile hekimliklerine ilk lisans başvurusu için yönlendirilecek olan sporcu adaylarına ve sporculara düzenlenecek olan sağlık raporlarında azami dikkatli olunması gerekmektedir. Belki de bir daha spor için sağlık raporu talebinde bulunmayacağı da öngörülerek kişilerin sağlık raporlarının gerekli ciddiyetle düzenlenmesi çok önemlidir. Sporcu sağlık raporları tek hekim raporu olduğundan özellikle kardiyoloji, göğüs hastalıkları ve spor hekimleri tarafından da rahatlıkla düzenlenebilen raporlardır. Bu raporların düzenlenmesi için mutlaka aile hekimi şartı yoktur.

Ayrıca, lisanslı spor faaliyetlerinin okulda yapılacak sporlar olması durumunda kişilerden her yıl sporcu sağlık raporu isteneceğini de unutmamak gerekiyor.

Bir yorum yapın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.