Ölçülerinizi Öğrenin ve İdealinize Kavuşun

Yazı İçeriği1 Ölçülerinizi Öğrenin, Başlangıç Yapın2 Vücudumuzu Tanımak ve Ölçüleriniz3 Kilo4 Boy5 Vücut kitle İndeksi ve Ölçüleriniz6 Bel Çevresi7 Kalça Çevresi8 Bel-Kalça Oranı Yazının son güncellemesi 21 Eylül 2021, güncellemeyi yapan Hekimsel.com Ölçülerinizi öğrenin konusuna girmeden önce, sağlıktan söz etmekte yarar var. Sağlığımızı korumak yaşamımız boyunca, her birey için, gün geçtikçe daha da önem taşımakta […]

Tanıtım

Yazının son güncellemesi 21 Eylül 2021, güncellemeyi yapan Hekimsel.com

Ölçülerinizi öğrenin konusuna girmeden önce, sağlıktan söz etmekte yarar var. Sağlığımızı korumak yaşamımız boyunca, her birey için, gün geçtikçe daha da önem taşımakta ve zorlaşmaktadır. Her geçen gün, kişilerin karşılaştıkları sıkıntılar ve sorunlar gövdenin kendini sürekli yenileme çabasına karşın, gövdenin her açıdan yavaş yavaş yıpranmasına ve hastalıkların belli bir süreçte ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu yüzden sağlığı korumak adına yapılabilecekleri kendi adımıza gözden geçirerek buna göre, eğer kendiniz de gerek görüyorsanız, yeni bir yaşam biçimi oluşturma yönünde adımlar atmanızda büyük yarar vardır. Atacağınız her adım sayrılıkların ortaya çıkışını bir adım öteleyecektir ve üstelik kimi sayrılıkların önlenmesinde de önemli yeri olacaktır.

Tanıtım

Ölçülerinizi Öğrenin, Başlangıç Yapın

Sağlıklı yaşam, konusunda yazılan bu bölümü değerlendirirken sizin de konuya öncelikle sağlık açısından bakmanız gerekir. Çünkü, vücut ölçülerini öğrenerek vücudumuzu tanımaya başlayacağımız bu bölümle ilgili günümüzde sağlığı korumaktan ziyade, görünüşümüzü düzeltmek amacıyla bir çok diyet programı uygulanmaktadır. Ama, sağlığı korumayı ön plana çıkarmayan ya da amaç edinmeyen programların çok doğru olduğunu söylenemez. Sağlığınız için bir şeyler yapmaya karar verdiyseniz, ilk yapmanız gerekenler vücut ölçülerinizi öğrenmeniz olmalıdır.

Vücudumuzu Tanımak ve Ölçüleriniz

Sağlığımızı koruyabilmek için, öncelikle kendi vücudumuzu tanımamız gerekiyor. Kendi vücudumuzu tanımak ise, vücut ölçülerimizi bilmemizle başlar. Bu ölçüleri öğrendikten sonra ideal ölçülerimizin ne olduğunu öğrenmeli ve buna göre hedefimizi belirlemeliyiz. Aman dikkat! Hedefimiz kilo almak veya kilo vermek değil. Önce sağlıklı yani dengeli bir vücuda ve hayata sahip olabilmek. Bunun için öncelikli hedefimiz vücut dengemizi bozmadan su içmek, az veya çok yemekten kaçınmak, hareket etmek, sigara ve alkolden uzak durmak. Bunları hayat tarzımız olarak yaşayabildiğimiz zaman zaten gerisi gelecektir.

Kilo

Kilo konusunda ayrıntılı bilgi almak için, vücut ağırlığı konusundaki yazıyı okuyabilirsiniz. Bu yazıda, ideal kilonuzun hesabını yaparak, kilonuzun düşük mü yoksa fazla mı olduğunu bulabilirsiniz.

Tanıtım

Boy

Boy ölçümünün bir mezure alıp ölçmekten ibaret olduğunu sanmayın. Boyunuzu ölçerken çok daha dikkatli olmalısınız. Boy ölçümü ile ilgili yazıda bu konu hakkında bilgileri bulabilirsiniz.

Vücut kitle İndeksi ve Ölçüleriniz

Ölçülerinizi öğrendikten sonra vücut kitle indeksinizi hesaplayınız. Hesapladığınız vücut kitle indeksinize göre, boy kilo oranınız hakkında bir fikir sahibi olacaksınız. Bu değer sizin ideal ölçülerinize olan uzaklığınızı veya yakınlığınızı gösterecektir.

Bel Çevresi

Bel çevremiz de diğer bir önemli vücut ölçüsüdür. Bel çevresi ve ölçümü ile ilgili yazıda daha ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Kalça Çevresi

Vücut ölçülerimizden bir diğeri de kalça çevresi ölçüsüdür. Kalça çevresi ile ilgili bilgileri de “Kalça Çevresi Nasıl Alınır” adlı yazıdan öğrenebilirsiniz.

Tanıtım

Bel-Kalça Oranı

Vücut ölçülerimizi öğrenmek kadar, bunların oranlarını da bilmemiz gerekiyor. Çünkü, bu oranlar bize, vücudumuzun yapısıyla ilgili anlamlı sonuçlar verebilmektedir. Bel-kalça oranı da bunlardan biri. “Bel Kalça Oranı” adlı yazıda bu konuyla ilgili ayrıntılı bilgiyi bulabilirsiniz.

Ölçüleriniz öğrendikten sonra, ölçümlerinizin nasıl olduğunu da kontrol ettirmeyi unutmayın.

Tanıtım

Bir yorum yapın.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top
Tanıtım