Şu An Bulunduğunuz Sayfa Ana sayfa » Sağlıklı Yaşam » Ölçülerinizi Öğrenin ve İdealinize Kavuşun

Ölçülerinizi Öğrenin ve İdealinize Kavuşun

Hayat Tarzınızla İlgili Bir Adım Atın

Ölçülerinizi öğrenin konusuna girmeden önce biraz sağlığımızdan bahsetmekte fayda var. Sağlığımızı korumak yaşadığımız hayat boyunca her birey için, gün geçtikçe daha fazla önem taşımakta ve zorlaşmaktadır. Her geçen gün, insanların karşılaştıkları sıkıntılar ve sorunlar vücudun kendini sürekli yenileme çabasına rağmen, vücudun her açıdan yavaş yavaş yıpranmasına ve hastalıkların zamanla ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu yüzden vücudumuzu ve sağlığımızı korumak adına yapabileceklerimizi kendi adımıza gözden geçirerek buna göre, eğer kendiniz de gerek görüyorsanız, yeni bir hayat tarzı oluşturma yönünde adımlar atmanızda büyük fayda vardır. Atacağınız her adım hastalıkların ortaya çıkışını bir adım öteleyecektir ve hatta bazı hastalıkların önlenmesinde de önemli rol oynayacaktır.

Ölçülerinizi Öğrenin, Başlangıç Yapın

Sağlıklı yaşam, konusunda yazdığım bu bölümü değerlendirirken sizin de konuya öncelikle sağlık açısından bakmanızı tavsiye ederim. Çünkü, vücut ölçülerini öğrenerek vücudumuzu tanımaya başlayacağımız bu bölümle ilgili günümüzde sağlığı korumaktan ziyade, görünüşümüzü düzeltmek amacıyla bir çok diyet programı uygulanmaktadır. Ama, sağlığı korumayı ön plana çıkarmayan ya da amaç edinmeyen programların çok doğru olduğunu düşünmüyorum. Eğer bu açıklamamdan sonra hayat tarzı değişikliği yapmaya karar verdiyseniz ilk yapmanız gerekenler vücut ölçülerinizi öğrenmeniz olmalıdır.


Vücudumuzu Tanımak ve Ölçüleriniz

Sağlığımızı koruyabilmek için, öncelikle kendi vücudumuzu tanımamız gerekiyor. Kendi vücudumuzu tanımak ise, vücut ölçülerimizi bilmemizle başlıyor. Yanlış anlamalara neden olmamak için hemen yeri gelmişken, vücut ölçülerinden kastımın boy, kilo, bel çevresi gibi değerler olduğunu hatırlatayım. Bu değerlerimizi öğrendikten sonra ideal ölçülerimizin ne olduğunu öğrenmeli ve buna göre hedefimizi belirlemeliyiz. Aman dikkat! Hedefimiz kilo almak veya kilo vermek değil. Önce sağlıklı yani dengeli bir vücuda ve hayata sahip olabilmek. Bunun için öncelikli hedefimiz vücut dengemizi bozmadan su içmek, aşırı az veya çok yemekten kaçınmak, hareket etmek, sigara ve alkolden uzak durmak. Bunları hayat tarzımız olarak yaşayabildiğimiz zaman zaten gerisi gelecektir.

Kilo

Kilo konusunda ayrıntılı bilgi almak için, vücut ağırlığı konusundaki yazımı okuyabilirsiniz. Bu yazımda, ideal kilonuzun hesabını yaparak, kilonuzun düşük mü yoksa fazla mı olduğunu anlayabilirsiniz.

Boy

Boy ölçümünün bir mezure alıp ölçmekten ibaret olduğunu sanmayın. Boyunuzu ölçerken çok daha dikkatli olmalısınız. Boy ölçümü ile ilgili yazımda bu konu hakkında bilgileri bulabilirsiniz.

Vücut kitle İndeksi ve Ölçüleriniz

Ölçülerinizi öğrendikten sonra vücut kitle indeksinizi hesaplayınız. Hesapladığınız vücut kitle indeksinize göre, boy kilo oranınız hakkında bir fikir sahibi olacaksınız. Bu değer sizin ideal ölçülerinize olan uzaklığınızı veya yakınlığınızı gösterecektir.


Bel Çevresi

Bel çevremizde diğer bir önemli vücut ölçüsüdür. Bel çevresi ve ölçümü ile ilgili yazımda daha ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Kalça Çevresi

Vücut ölçülerimizden bir diğeri de kalça çevresi ölçüsüdür. Kalça çevresi ile ilgili bilgileri de “Kalça Çevresi Nasıl Alınır” adlı yazımdan öğrenebilirsiniz.

Bel-Kalça Oranı

Vücut ölçülerimizi öğrenmek kadar, bunların oranlarını da bilmemiz gerekiyor. Çünkü, bu oranlar bize, vücudumuzun yapısıyla ilgili anlamlı sonuçlar verebiliyor. Bel-kalça oranı da bunlardan biri. “Bel Kalça Oranı” adlı yazımda bu konuyla ilgili ayrıntılı bilgiyi bulabilirsiniz.

Ölçüleriniz öğrendikten sonra, ölçümlerinizin nasıl olduğunu da kontrol ettirmeyi unutmayın.

Hekimsel.com


0 0 vote
Article Rating

Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
error: İçerik korumalıdır.