Çocuklar Ne Kadar Su İçmeli?

Çoğu zaman dikkat etmediğimiz, gözden kaçırdığımız bir konu. Çocuğumuz ne kadar su içmeli?

Tanıtım

Yazının son güncellemesi 27 Aralık 2020, güncellemeyi yapan Hekimsel.com

Çocuklarımız Ne Kadar Su İçmeli?

Çocuklarımızın İçeceği Suyu Hesaplayabilir Miyiz?

Tanıtım

Su İçme konusu

Su içme konusu her yaş grubu için önemli bir konudur. Çocuklar ne kadar su içmeli sorusuna bu yazıda cevap bulabilirsiniz.

Erişkinlere Su İçmek Öneriliyor, Peki Ya Çocuklara?

Su içme konusu açıldığında hep erişkinlerin su içmesinden bahsedilmekte. Ancak, sıra çocuklarımıza geldiğinde bu konuda çok da fazla bilgimiz yok aslında. Çocuk nasılsa oynayınca, hoplayıp, zıplayınca su içiyor diye düşünüyoruz ama içtiği suyu hiç hesaplama gereği hissetmiyoruz. “Çocuklar ne kadar su içmeli?” sorusunun cevabını almaya çalışacağımız bu yazıda öncelikle çocuğumuzun ne kadar su içtiğini bilmemiz gerekiyor.

Çocuğumuz Ne Kadar Su İçiyor?

Çoğumuz, çocuğumuzun ne kadar az veya fazla yemek yediğinden dolayı kaygılıyız. Ne kadar yemek yediğini sık sık takip ediyoruz. Ama, ne kadar su içtiğini takip etmemiz gerektiğini düşünmüyoruz. Çünkü, kendimizin de ne kadar su içtiğini önemsemiyoruz. Çocuğumuzu günde bir iki bardak su içerken görmemiz bizim için yeterli.

Çocuğumuzun hem fiziksel gelişimi hem de zihinsel gelişimi için önemli bir ayrıntı olan yeterli su içme miktarını merak edebilmemiz için öncelikle çocuğumuzun gün içinde ne kadar su içtiğini merak etmemiz gerekiyor. Bunun için de, çocuğumuzun içtiği su miktarını takip edebilmemiz gerekiyor. Çocuğumuzun içtiği bardakların veya su şişelerinin ölçümlerini bilmemiz bu yüzden gerekli. Çocuğumuzun her zaman kullandığı bardakların veya okula gönderirken çocuğumuzun eline verdiğimiz su kabının ölçüsünü ml cinsinden öğrenerek işe başlayabiliriz.

Bu şekilde, gün sonunda çocuğumuzun kaç bardak su içtiğini, su kabındaki suyun ne kadarını içtiğini toplayarak, çocuğumuzun günlük ne kadar su içtiğini öğrenebiliriz

İçilmesi Gereken Su Miktarı İçin Hesaplayıcı

Çocuklar ve Su

Erişkinlerin günde en az 2 litre su içmesi gerektiğini buraya kadar ki yazılarımızdan öğrendik. Peki, çocuklarımızın bebeklikten itibaren değişken olan boy ve kiloları ile su ihtiyaçları nasıl değişiyor? Çocuklar Ne Kadar Su İçmeli? Bu sorunun cevabı bebeklik ve çocukluk çağının farklı dönemlerine göre farklı olmaktadır.

Tanıtım

Bebekler Ne Kadar Su İçmeli?

Bebeklerde,

  • İlk 6 ay sadece anne sütü öneriyoruz yani ilk 6 ay su önermiyoruz. Bebek anne sütü alıyorsa´zaten anne sütündeki su miktarı bebek için yeterlidir. Mama alan bebeklerde de benzer durum geçerlidir. Mamaların sulandırma oranları doğru şekilde yapıldığı takdirde bebeklere ilk 6 ay ek olarak su vermeye gerek yoktur. Ancak, yetersiz sulandırma yapılmış mamalar ise bebeğe faydadan ziyade zarar verirler. Bu konuya özellikle dikkat etmek gerekir.Bunun dışında bebeğin aşırı sıvı kaybettiği ishal gibi durumlarda ek olarak doktor kontrolünde su verilmesi önerilebilir hem anne sütü alan bebeklere hem de mama alan bebeklere.
  •  6 ay – 12 ay arası bebekler     30 ml-100 ml  (anne sütü alan bebeklerdeher ek gıda sonrası 30 ml su içmesi önerilir.)

Hesaplama Ayrıntıları

Çocuğum Ne Kadar Su İçmeli?

Bu sorunun cevabı için de yine matematiğe başvuracağız. Çocuğunuzun içmesi gereken su miktarı. hesaplanan her metrekare yüzey alanı başına 1500 ml olarak hesaplanabilir.

Yüzey Alanı Hesabı

Yüzey alanı hesabı hesaplamak için kullanılabilen yöntemlerden biri ((Boy * Ağırlık) / 3600)½ formülüyle hesaplanabilir.

Çocuğunuzun İçmesi Gereken Su Miktarını Hesaplayın

Bu hesabın sonucuna göre çıkan sonucu yani yüzey alanını 1500 ile çarparak çocuğumuzun içmesi gereken suyu yaklaşık olarak hesaplayabiliriz. En azından çocuğumuzun ne kdar su içmesi ile ilgili kafamızda bir değer oluşur. Bu formüle göre çocuğumuzun içmesi gereken su miktarını aşağıdaki şekilde hesaplayabilirsiniz.

Ayrıca burada çıkan sonucun ortalama bir değer olduğunu unutmayın. Aşırı sıcak havalarda çocuğunuzun hareketliliğinin arttığı durumlarda ishal gibi sıvı kaybına yol açan hastalık durumlarında çocuğunuzun su ihtiyacının da artacağını unutmayın.Burada çıkan sonuç çocuğunuzun içtiği su miktarından fazla ise çocuğunuza bu miktara kadar su içirmeniz gerekmektedir.

Saygılarımızla.

Hekimsel.com

Tanıtım

Bir yorum yapın.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top
Tanıtım