Vücut Kitle İndeksi Hesaplanması ve Değerlendirilmesi

Yazı İçeriği1 Vücut Kitle İndeksi Nedir?1.1 Vücut Kitle İndeksinin Diğer İsimleri ve Kısaltmaları1.2 Nasıl Hesaplanır?2 Erişkinler İçin Vücut Kitle İndeksi Tablosu Yazının son güncellemesi 18 Nisan 2020, güncellemeyi yapan Hekimsel.com Vücut Kitle İndeksi Nedir? Ölçülerinizi öğrendikten sonra ilk yapmanız gereken vücut kitle indeksini hesaplamak olmalı. Vücut Kitle İndeksi boyunuza ve kilonuza bağlı oluşan bir orandır. […]

Tanıtım

Yazının son güncellemesi 18 Nisan 2020, güncellemeyi yapan Hekimsel.com

Vücut Kitle İndeksini Hesaplamak

Tanıtım

Erişkin VKİ Tablosu

Vücut Kitle İndeksi Değerlendirmesi
0ZAYIF18,4
18,5NORMAL24,9
25FAZLA KİLOLU29,9
301. DERECE OBEZ34,9
352. DERECE OBEZ39,9
403. DERECE OBEZ55
Vücut Kitle İndeksi Tablosu sadece 18 yaş üzeri erişkinlerin kullanabilmesi için uygundur.

Vücut Kitle İndeksi Nedir?

Ölçülerinizi öğrendikten sonra ilk yapmanız gereken vücut kitle indeksini hesaplamak olmalı. Vücut Kitle İndeksi boyunuza ve kilonuza bağlı oluşan bir orandır. Yetişkinlerin ve çocukların vücut kitle indeksinin hesaplanması aynıdır ancak yorumlamaları farklıdır.

Vücut Kitle İndeksinin Diğer İsimleri ve Kısaltmaları

Bu indeksin çeşitli isimleri vardır. Bu isimler ve kısaltmaları şöyledir.

Vücut Kitle İndeksi (VKİ)

Body Mass Index (BMI)

Beden Kitle İndeksi (BKİ)

ve her dilde bu indeksin adı ve kısaltmaları da değişebilmektedir, elbette.

Nasıl Hesaplanır?

Vücut kitle indeksinizi hesaplayarak ideal ölçülerinizin neler olduğunu belirlemeye başlayabilirsiniz. Vücut kitle indeksinizi her yaş için, kilonuzu boyunuzun karesine bölerek bulabilirsiniz.

Bu hesaplamada dikkat edilmesi gereken yer, boyunuzun metre cinsinden (örneğin, 1.73 m ), kilonuzun da kg cinsinden ( örneğin, 69 kg ) işleme katılmasıdır. Boyunuzun karesini alarak yani 1.73*1.73 işlemini yaparak 2.9929 sonucunu bulup, 69 kg olan kilonuzu bu sonuca yani 2.9929’a bölerek, vücüt kitle indeksinizi 23.5 olarak bulursunuz. çıkan bu sonucu da aşağıdaki tablo ile karşılaştırarak, boyunuza oranla kilonuzun durumu hakkında bilgi sahibi olmuş olursunuz.

Erişkinler İçin Vücut Kitle İndeksi Tablosu

Vücut kitle indeksinizi tablo ile karşılaştırarak boyunuza göre kilonuzun ne kadar olması gerektiğini bulabilirsiniz.

Dikkat! Bu tablo erişkinler içindir. 18 yaş altı bireylerin ölçüleri için kullanılmaz.

DİKKAT ! ERİŞKİNLER İÇİN KULLANILAN VÜCUT KİTLE İNDEKSİNİN YORUMLAMA YÖNTEMİ ÇOCUKLARDA KULLANILMAZ. LÜTFEN ÇOCUKLARINIZ İÇİN, ONLARA ÖZEL OLARAK HAZIRLANAN YORUMLAMA KISMINI KULLANINIZ. 

Vücut kitle indeksi, kişilerin var olan kilolarının yağdan mı kastan mı olduğunu ayırt etmediği için, bazı spor dallarıyla (güreş, halter) uğraşan sporcuların vücutlarında fazla miktarda kas bulunmasına rağmen bu kişilerin vücut kitle indeksleri yüksek çıkabilmektedir.  Aslında bu kişiler vücut kitle indekslerine göre obez olsalar da gerçekte obezden çok kaslı insanlardır. Burada vücut kitle indeksinin bazı özel durumlarda kişileri yanlış değerlendirebildiğini görmüş oluyoruz. Bu bağlamda, vücut kitle indeksini daha çok takip amaçlı kullanabiliriz. Vücut kitle indeksinin sonucu, direk olarak bizim sağlıklı ya da sağlıksız olduğumuzu göstermez.

Hekimsel.com

Tanıtım

Bir yorum yapın.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top
Tanıtım