Aile Hekimini Öğrenmek İçin Ne Yapmalıyım?

Şununla paylaş: Yazı İçeriği1 Aile Hekimi2 Aile Hekimliği Sistemi3 Hatırlatma3.1 İstisnalar4 Aile Hekimini Öğrenmek4.1 E-Nabız İle Aile Hekimini Öğrenmek4.2 Sağlık Bakanlığı Web Sayfası Üzerinden Öğrenmek5 Dikkat! Aile Hekimi Aile hekimliği sistemine geçişle birlikte her kişinin artık bir aile hekimi var. Ancak, kişilerin ömür boyu bir yerde sabit kalmadığı da bir gerçek. Bu nedenle, bazı durumlarda […]

Aile Hekimimi Nasıl Öğrenebilirim?

Aile Hekimi

Aile hekimliği sistemine geçişle birlikte her kişinin artık bir aile hekimi var. Ancak, kişilerin ömür boyu bir yerde sabit kalmadığı da bir gerçek. Bu nedenle, bazı durumlarda aile hekimimizi değiştirmek zorunda kalabiliyoruz. Hem yer değişiklikleri hem de yapmış olduğumuz aile hekimliği değişiklikleri nedeniyle de kafamız bazen karışabiliyor ve aile hekimimizin kim olduğunu unutabiliyoruz.  Aile hekimini öğrenmek için neler yapmalıyız ve neler yapmamalıyız?

Aile Hekimliği Sistemi

Aile hekiminizi öğrenmek isterken eğer aile hekimliği sisteminin de tam olarak nasıl işlediğini merak ederseniz, “Aile Hekimliği ve Merak Edilen Konular” başlıklı yazımı da okuyabilirsiniz.

Hatırlatma

Öncelikle bazı konularda hatırlatmada bulunmak isterim. Aile hekiminizi siz değiştirmediğiniz sürece aile hekiminiz genel olarak değişmez. Bu konuda bazı istisnalar vardır. Bu istisnaları “İstisnalar” başlığı altında belirttim.

İstisnalar

Tanıtım Alanı

  1. Eğer; yurt dışında yaşıyor görünüyorsanız, belli aralıklarla durumunuz kontrol edilerek, ilgili birimler tarafından ilişiğiniz mevcut aile hekiminizden kesilebilir ve yurt dışında da bulunduğunuz için, Türkiye’de kayıtlı herhangi bir aile hekiminiz bulunmayabilir.
  2. Bulunduğunuz bölgeden ayrılmışsanız, başka bir yerde ikamet etmeye başlamışsanız ve mevcut aile hekiminizi değiştirmediyseniz, ikamet adresinizi değiştirmiş olsanız bile aile hekiminiz değişmez. İkamet değişikliği yapmış olmanız aile hekiminizin değişeceği anlamına gelmez. Ancak, böyle bir durumda eğer başka yerde yaşadığınız ilgili birimler tarafından fark edilirse sizin haberiniz olmadan ilişiğiniz mevcut aile hekiminizden kesilebilir.

Aile Hekimini Öğrenmek

Yukarıda saydığım örneklerdeki gibi haberiniz dışında ilişik kesilme durumlarında veya herhangi bir nedenle aile hekiminizin kim olduğunu, nerede hizmet verdiğini unutmuşsanız, aile hekimini öğrenmek için aşağıdaki yönlendirmelere uyabilirsiniz.

E-Nabız İle Aile Hekimini Öğrenmek

  • Aile hekiminizi en kolay ve güvenli şekilde öğrenebileceğiniz sistem,e-devlet sistemidir. E-devletten aile hekiminizi öğrenebileceğiniz gibi e-devletin sağlık versiyonu olarak tanımlayabileceğimiz e-nabız sisteminden de güvenli bir şekilde aile hekiminizi öğrenebilirsiniz.   E-nabıza giriş yaptığınızda o anki aile hekiminizin kim olduğunu ana sayfanızda görebilirsiniz. E-nabız kullandığınızda aile hekimini öğrenmek gibi bir derdiniz kalmıyor.

Sağlık Bakanlığı Web Sayfası Üzerinden Öğrenmek

  • E-nabız sistemini herhangi bir nedenle kullanmıyorsanız, aile hekimini öğrenmek için, Sağlık Bakanlığı’nın web sayfası bu konuda yardımcı oluyordu. Ancak, güvenlik nedeniyle Sağlık Bakanlığı bu konuda yönlendirmeyi e-devlet ve e-nabız sistemlerine yapmaktadır. Şu an ilgili Sağlık Bakanlığı sayfası sadece personel girişine izin vermektedir.

Dikkat!

Bu konuda dikkat etmeniz gereken en önemli nokta aile hekiminizi öğrenmek için, güvensiz sitelere, kimlik numaranızı, adınızı, soyadınızı, doğum tarihinizi vs gibi size özel gizli bilgilerinizi girmemeniz olacaktır. Güvensiz ve güvenliksiz siteler bu bilgileri kendilerinin veya güvenliksiz durumları nedeniyle başkalarının kullanımına bilerek veya bilmeyerek açarak, sizin için tehlikeli durumlara yol açabilirler.

Tanıtım Alanı

1 thoughts on “Aile Hekimini Öğrenmek İçin Ne Yapmalıyım?”

Bir yorum yapın.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top
Tanıtım Alanı
Bağlantıyı kopyala