Çocuklar İçin Sağlıklı Yaşam Önerileri ve İpuçları

Yazı İçeriği1 Sağlıklı Yaşam Her Yaşta Önemli1.1 Çocuklar İçin Sağlıklı Yaşam1.2 Yetişkinler ve Çocuklar için Sağlıklı Yaşam Farkları Yazının son güncellemesi 31 Mayıs 2020, güncellemeyi yapan Hekimsel.com Sağlıklı yaşam konusunu anlatmaya çalıştığım bu bölümlerde elbette sağlıklı yaşam konusunun çocuklar için olan kısmını yani çocuklar için sağlıklı yaşam konusunu da anlatmam gerekiyor. Sağlıklı Yaşam Her Yaşta […]

Tanıtım

Yazının son güncellemesi 31 Mayıs 2020, güncellemeyi yapan Hekimsel.com

Çocukların Sağlıklı Yaşamı İçin Öneriler

Sağlıklı yaşam konusunu anlatmaya çalıştığım bu bölümlerde elbette sağlıklı yaşam konusunun çocuklar için olan kısmını yani çocuklar için sağlıklı yaşam konusunu da anlatmam gerekiyor.

Sağlıklı Yaşam Her Yaşta Önemli

Sağlıklı yaşam, her yaşta ve her dönemde önemli bir kavram olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü, sağlıklı yaşam denilince sağlığımız için yapmamız gereken her şey aklımıza geliyor. Sağlığımızı kaybetmemek ve korumak için sağlıklı yaşam konusundaki tavsiyeleri yerine getirmemiz gerekiyor. Bu tavsiyeler yapmamız gereken bir çok öneriyi barındırdığı gibi uzak durmamız gereken ve yapmamamız gereken bir çok öneriyi de içermektedir. Sağlıklı yaşamımızı idame ettirebilmemiz için en temel sağlık önerilerini rutin bir şekilde günlük yaşantımıza uygulamalıyız.

Tanıtım

Çocuklar İçin Sağlıklı Yaşam

Her ne kadar sağlıklı yaşam konusu yetişkinler için daha çok konuşuluyor gibi olsa da,aslında çocuklar için de çok bahsi geçiyor. Çocukların sağlıklı yaşama sahip olabilmeleri için temel bazı unsurların olması çok önemli. Bu unsurları genel olarak şöyle sıralayabiliriz. Temiz çevre, huzurlu ortam, sağlıklı beslenme imkanı, temiz yiyecek ve içeceğe ulaşabilme, tehlikelerden arındırılmış alanlar.

Çocuklarda sağlıklı yaşam denilince daha çok büyüme gelişme takibi karşımıza çıkıyor. Çünkü, çocuklarda büyüme gelişmenin normal aralıklarda olması çocuğun sağlıklı bir yaşamı olduğunu gösterebilmektedir. Dolayısıyla çocuklarda sağlıklı yaşam denildiğinde daha çok çocuğun büyüme ve gelişiminin takip edilmesi ve normal aralıklarda tutulmasının sağlanması akla gelmektedir.

Yetişkinler ve Çocuklar için Sağlıklı Yaşam Farkları

Çocuklarda sağlıklı yaşam konusunda anlaşılabileceği üzere yetişkinler için sağlıklı yaşam konusundan bazı farklılıklar var. Bu farklılıklardan biri daha yazımın başında, çocuğun sağlıklı yaşamının daha çok çocuğun büyüme gelişmesi ile takip edilebilen bir olgu olduğu olarak karşımıza çıktı. Yetişkinlerde ise böyle bir durum yok. Bu farklılıklar genellikle çocuğun büyüme gelişmesinin yetişkinlere göre daha hızlı ve daha güçlü olmasıyla alakalı olan farklılıklar. Dolayısıyla da çocuklarda sağlıklı yaşam konusunda çocukların büyüme ve gelişmelerini olumsuz yönde etkilemeyecek şekilde sağlıklı yaşam konularına dikkat edilmelidir.

Yani, obez olan bir çocuğu normal bir kiloya sokmak için yetişkinlerdekine benzer bir diyet programından ziyade, çocuğun büyüme ve gelişmesini engellemeyecek şekilde sadece kilo alımını engelleyecek ve hatta azalatacak diyet programlarının yapılması gerekmektedir. Zaten, çocuklar hem fizyolojik özellikleri gereği hem de hareketlilikleri nedeniyle diyet programlarına çok daha fazla ve hızlı cevap verebilirler. (Altta yatan bir hastalık olmadığı takdirde.)

Çocuklarda sağlıklı yaşam uygulamalarında, yetişkinler için sağlıklı yaşama göre bir diğer fark da, kullanılan hesaplamalardır. Yani, çocuğun ne kadar su içeceği gibi bazı hesaplamalara dayalı değerler yetişkinlerden farklı olarak hesaplanır. Hatta, çocukluk çağının farklı dönemlerinde farklı hesaplamalar yapılması dahi gerekebilir.

Çocuklarda sağlıklı yaşam konusunda bir diğer farklılık da çocukların hesaplama sonucu çıkan değerlerin değerlendirilmesidir. Bu konu için genellikle persentil denilen bir çeşit yüzdelik tabloları kullanılmaktadır. Çocuklar için sağlıklı yaşam konusunun en iyi değerlendirilme yöntemi, daha önceden oluşturulmuş hazır tablolara göre çocuğun ölçülen veya hesaplanan değerlerinin karşılaştırılmasıdır. Bu konuyla ilgili hesaplamalara ve tablolara menüden ulaşabilirsiniz.

Çocuklarda sağlıklı yaşam geleceğin yetişkinlerini yetiştirmek açısından yani geleceği şekillendirmek açısından çok önemlidir. Çocuklarda sağlıklı yaşam konusundaki başarı genellikle çocukların büyüme gelişmeleri ile alakalıdır. Büyüme ve gelişmesi aşırı az olan veya aşırı çok olan çocukların sağlıklı yaşam yaşamadığı veya yaşayamadığı rahatlıkla söylenebilir. Bu konuyla ilgili mutlaka gerekli araştırmalar yapılmalıdır. Konuyla ilgili detaylı bilgiler ilgili sayfalarda belirtilmiştir.

Saygılarımla.

Tanıtım

Bir yorum yapın.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top
Tanıtım