Bel Çevresi Ölçümü, Anlamı ve Değerlendirilmesi

Yazı İçeriği1 Bel Çevresi ve Anlamı2 Bel Çevresi Ölçümü3 Bel Çevrenizi Ölçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler Yazının son güncellemesi 31 Mayıs 2020, güncellemeyi yapan Hekimsel.com Bel Çevresi ve Anlamı İdeal ölçülerimize ne kadar uzaktayız, öğrenmeye devam ediyoruz. Bunun için bel çevremizi de öğrenmemiz gerekiyor. Erkeklerde bel çevresinin 100 cm’i , kadınlarda ise 80 cm’i geçmemesi önerilmektedir. […]

Tanıtım

Yazının son güncellemesi 31 Mayıs 2020, güncellemeyi yapan Hekimsel.com

Bel Çevresinin Ölçümü

Bel Çevresi ve Anlamı

İdeal ölçülerimize ne kadar uzaktayız, öğrenmeye devam ediyoruz. Bunun için bel çevremizi de öğrenmemiz gerekiyor. Erkeklerde bel çevresinin 100 cm’i , kadınlarda ise 80 cm’i geçmemesi önerilmektedir. Çünkü, bu değerlerin üstü insulin rezistansına (direncine) neden olarak diyabet (şeker) hastası olma riskimizi artırmaktadır. Ayrıca, bel ölçülerinizin yüksek olması insülin direncinizin olduğunu da gösterir. Sağlıklı yaşam için bel çevresi konusuna da dikkat etmeliyiz. Yani göbeğimizi kontrol altında tutmalıyız mümkünse de yok etmeliyiz. Aşağıda Sağlık Bakanlığına ait videoda bu konuyla ilgili hatırlatmayı izleyebilirsiniz.

Bel Çevresi Ölçümü

Bel çevrenizi ölçmek için, her iki kalça kemiğinizin en üst kısmını elinizle yoklayarak bulun.  En alt kaburganızı da elinizle yoklayarak bulduktan sonra, bulduğunuz iki nokta arasının tam ortasından ölçümünüzü yapabilirsiniz. Bu nokta, yaklaşık göbek hizasına denk gelecektir.

Bel Çevrenizi Ölçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Bel çevrenizi ölçerken dikkat etmemiz gereken bazı durumlar var. Öncelikle, bel çevrenizin karında şişkinlik yapan durumlar tarafından etkilendiğini unutmayınız. Bu nedenle, standardizasyon sağlayabilmek için  ölçümünüzü, sabah uyandığınızda ilk yapılacak işler arasına sokun.  Bu şekilde, bel çevrenizi karnınızın en az şiş olduğu dönemde ölçmüş olursunuz. Midenize giren bazı şekerli ve hamur işli gıdalar karnınızda gün içinde, şişkinliklere neden olabilir. Bu gıdaların ölçümümüzü olumsuz etkilememesi için, bel çevresi ölçümünü sabah aç karnına yapmamız,  ölçümünün doğruluğunu artıracak ve takibini kolaylaştıracaktır.

Bel çevrenizi mezure ile ölçerken mezurenin esnek bir mezure olmamasına dikkat edin. Mezureyi belinize sardığınızda, mezureyi karnınızın üzerinden çok kaldırmadan ölçüm yapın. Ayrıca, karnınızı içinize çekmeden normal bir duruş pozisyonunda iken belinizi ölçmeniz gerekmektedir.

Saygılarımla.

Tanıtım

Bir yorum yapın.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top
Tanıtım