Bel Kalça Oranı Hesaplanması ve Değerlendirilmesi

Bel Kalça Oranının Hesaplanması

Bel ve kalça değerlerini ölçtükten sonra bu değerlerin sağlığımızla ilgili tam olarak neyi ifade ettiğini öğrenebilmemiz için bel kalça oranı (BKO) hesabını yapmamız gerekmektedir.

Bel Kalça Oranı Hesaplama


Adından da anlaşılabileceği gibi çok karmaşık bir formülden ziyade bel çevresinin kalça çevresine oranını gösteren bu değer, bel çevresi (cm)/kalça çevresi (cm) şeklinde ifade edilir.

BKO Yorumu

Burada bulmuş olduğunuz oran cinsiyetlere göre farklı anlamlara gelebilir. Şöyle ki, bel kalça oranınız eğer erkekseniz 1’in altında ise, kadınsanız 0.8’in altında ise sağlıklı olduğunuzdan bahsedilebilir. Bu değerlerin birebir doğru olmayacağını daha önceki yazılarımızdan hatırlayacaksınız. Sadece, bir fikir oluşturarak normalden sapma miktarımızı göstermesi açısından bu sayısal değerleri değerlendirirsek daha doğru sonuçlara ulaşabiliriz. Çünkü, her insanın vücut şekli yapısı birbirinden farklıdır. Formüllerle insanları zorlama kalıplara sokmamak gerekir.

BKO ve Vücut Tipi

Bu orana bakılarak kabaca vücut tipinizi de elma ve armut olarak ikiye ayırabilirsiniz. Elma tip daha çok erkeklerde gözlemlenen tiptir ve göbekli erkekler buna en güzel örnektir. Armut tip ise daha çok kadınlarda gözlemlenir. Kalça bölgelerindeki yağ oranı fazla olan insanları tarif etmek için kullanılır. Bel kalça oranı 0.8’den büyükse elma tipi, 0.8’den küçükse armut tipi bir insan olduğunuz söylenebilir.

Ayrıca, vücut tipinize göre fazla kilolarınız olduğunu düşünüyorsanız Sağlık Bakanlığı’nın obezite ile ilgili sayfasına da göz atabilirsiniz.

Saygılarımla.

Bir yorum yapın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top
Reklamlar
Bağlantıyı kopyala