Vücut Değerlerinizi Öğrendikten Sonra Yapılacaklar

Şununla paylaş: Yazı İçeriği1 Ölçülerinizi ve Ölçümlerinizi Öğrendikten Sonra2 Planları Yaparken Özelliklerinizi Zorlamayın.3 Değerlendirme ve Harekete Geçme Ölçülerinizi ve Ölçümlerinizi Öğrendikten Sonra Buraya kadar sağlığımızı korumak için, sağlıklı yaşam için ilk şart olan vücudumuzu tanıma işlemini gerçekleştirdik. Boyumuzu, kilomuzu ve bel çevremizi ölçtük, vücut kitle indeksimizi, bel-kalça oranınızı hesapladık. Normal değerlerden sapmış mıyız veya ne […]

Vücut Değerlerinizi ve Ölçüm Sonuçlarınızı Öğrendikten Sonra Yapmanız Gerekenler

Ölçülerinizi ve Ölçümlerinizi Öğrendikten Sonra

Buraya kadar sağlığımızı korumak için, sağlıklı yaşam için ilk şart olan vücudumuzu tanıma işlemini gerçekleştirdik. Boyumuzu, kilomuzu ve bel çevremizi ölçtük, vücut kitle indeksimizi, bel-kalça oranınızı hesapladık. Normal değerlerden sapmış mıyız veya ne kadar sapmışıız bunu anlamaya çalıştık. Ölçümlerimizin ne olduğunu kontrol ettik. Vücut değerlerinizi öğrendikten sonra kafamızda, önümüzdeki günlerde yapacağımız hayat tarzı değişiklikleri ile ilgili planlarımız canlanmaya başladı. Artık, ideal ölçülere kavuşabilmek için, vücudumuzu fazla zorlamadan, yavaş yavaş ama uzun soluklu bir şekilde ideal ölçülere kavuşabilmemiz için planlar yaparak bunları hayata geçirme vaktimiz geliyor.

Planları Yaparken Özelliklerinizi Zorlamayın.

Vücut değerlerinizi öğrendikten sonra, planları belli şartlara dikkat etmek şartıyla kendinizin yapması, planlara uyum sorunu yaşamamanız açısından çok önemli. Hayatınızı düzenlerken, düzenlediğiniz hayatın kendi hayatınız olduğunu asla unutmayın. İradenize sürekli sahip çıkın ama vücudunuz tanıyarak da yapamayacağınız şeyler için vücudunuzu zorlamayın. Bu zorlama sadece bazı programların uygulanıp uygulanmayacağı anlamında değil aynı zamanda zaman anlamında da geçerlidir. Uyamayacağınız planlar zamanınızı da boşa harcamanız anlamına gelebilir.

Yaşam tarzınızı düzenli hale getirdiğiniz bir süreçte bünyesel özelliklerden dolayı her programı uygulayamayabilirsiniz. Bir çok kişi yürüyüş yapabilir ama koşu konusunda çeşitli nedenlerle bazılarımız geri planda kalabiliriz. Bu nedenle vücudumuzu tanımanın çok önemli olduğundan söz edebiliriz. Sağlıklı yaşam için hareketliliği artırmaktan bahsedildiği durumlarda bu hareketliliğin nasıl artırılacağına sizin kendi kararınızı vermeniz en uygunu olacaktır.

İdeal ölçülerinizi öğrendikten sonra bu ölçülere ulaşmak veya bu ölçüleri korumak için yapılacak olan çalışmaların özellikleri ve sürelerini öncelikle sizin belirlemeniz çok önemlidir. Bu belirlemeleri neye göre hangi kıstasta yapacağınızı genel hatlarıyla az önce anlattım. Bu kıstaslara uymak kaydıyla sağlığınızı korumaya devam edebilirsiniz.

Değerlendirme ve Harekete Geçme

Buraya kadar, öğrendiğimiz boy, kilo ve bel değerlerinizi kendinize göre bir zaman aralığı belirleyerek bir yere kaydediniz. Bana sorarsanız ölçümlerinizi her gün yapmanız özellikle kilo verdiğiniz dönemlerde motivasyonunuz için çok önemli bir kriter olacaktır. Kayıtları bir deftere yapabileceğiniz gibi, web tabanlı bilgisayar programlarına veya daha da iyisi cep telefonlarına yükleyebileceğiniz programlara da yapabilirsiniz.

Benim önerim elinden akıllı cep telefonlarını bırakmayanlar için cep telefonu seçeneği. web tabanlı veya cep telefonu bazlı programlara yaptığınız girişler bu programlar sayesinde kolayca arşivlenebilip grafiksel hale getirilebiliyorlar. Bu durum da sizin ideal ölçülerinize yaklaşma uzaklaşma durumunuzu görsel olarak kolayca takip etmenizi sağlıyor. Bu da sizi ayrıca motive ediyor. Bu programlarla ilgili bilgiler yeri geldiğinde sizlere verilecektir. Ama, ölçümlerinizi ve yeme-içme alışkanlıklarınızı takip etmek için şu an önereceğim program myfitnesspal adlı programdır. İlgilenenler bu programı indirebilirler.

Ölçülerinizi ve ölçümlerinizi öğrendikten sonra durumunuzu değerlendirin ve eğer gerekiyorsa, hayat tarzınızı değiştirin. Yeni hayat tarzınızda su içmek, hareketlenmek, yediklerinizin miktarına ve çeşidine dikkat etmek, vücuda zararı olduğu bilinen her şeyden uzak durmak mutlaka olmalıdır.

Hayat tarzı değişikliği konusunda kendinizi yetersiz hissediyorsanız, yapmanız gerekenler konusunda bir profesyonel yardım da alabilirsiniz. Bu sitede genel olarak kişilerin kendi yapmaları gerekenlerden bahsetmekteyim.

Saygılarımla.

Tanıtım Alanı

Bir yorum yapın.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top
Tanıtım Alanı
Bağlantıyı kopyala