Kalça Ölçümü , Önemi ve Değerlendirilmesi

Kalça Ölçümü

Kalça Ölçüsü Nedir?

Vücut ölçülerinden biri de kalça ölçüsüdür. Kalça ölçümü genellikle kıyafetlerle ilgili konularda ön plana çıksa da aslında sağlık konusunda da önemli olan bir ölçüdür. Bu ölçü ile hesaplanabilen bel-kalça oranı vücudumuzla ilgili bize bilgiler vermektedir.

Kalça Ölçümü Nasıl Yapılır?

Kalça ölüsünü almadan önce düz bir zeminde olduğunuzdan emin olun. Esnemeyen bir mezura kullanın. Ölçüm yapılırken dik durmanız ve mümkün olduğunca kıyafetlerinizi sıyırmış olmanız ölçümün doğruluğunu olumlu yönde etkileyecektir.

Kalça ölçümü için, basenlerin en uç noktasından başlanarak, kalçaların en dıştaki noktasından mezurayı çepeçevre sarmak gerekiyor.

Kalça Ölçüsü Nelere Bağlıdır?

Kalça ölçüsü kişinin beslenme tarzına ve spor alışkanlıklarına göre değişebilmektedir. Ama, unutmamak gerekir ki kalça ölçüsünde genetik ve vücut yapısı da çok önemli roller oynamaktadır.

İdeal Kalça Ölçüsü Nedir?


İdeal kalça ölçüsü tabiri aslında çok doğru bir tabir değildir. Çünkü, sayısal olarak ideal ölçü demek doğru değildir. Çünkü, diğer vücut ölçülerinde olduğu gibi vücut ölçüleri tek başına değil tüm diğer vücut ölçüleriyle en anlamlı hale gelir. Bunun anlamı şudur.İdeal ölçülere ulaşabilmek için kendinizi çok fazla zorlamayın. Herkesin vücut yapısı farklıdır. Bu nedenle ölçüler arasındaki uyumu yakalayabilmek daha doğru bir karar olacaktır. Sağlıklı olan da budur.

Ancak, ideal kalça ölçüsünün ne olduğu ile ilgili hesaplamaları diğer hesaplamalarla birlikte kullanarak vücudunuza uygulayabilirseniz doğru yaklaşıma ulaşmış olursunuz. Örneğin bel kalça oranı hakkındaki yazıyı okuyarak, kalça ölçüsünün değerlendirilmesi konusunda bilgi alabilirsiniz.

Saygılarımla.

Bir yorum yapın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top
Bağlantıyı kopyala