Hastane Çeşitleri Ve Bağlantı Bilgileri Nelerdir?

Yazı İçeriği1 Hastaneler2 Hastanelerin Çeşitleri2.1 Mülkiyetine Göre Sınıflandırma2.2 Sağlık Sistemindeki Basamak Sınıflandırmasına Göre2.3 Sundukları Hizmete Göre Sınıflandırma3 Türkiye Genelindeki KHB Hastanelerinin Bilgileri Yazının son güncellemesi 6 Kasım 2019, güncellemeyi yapan Hekimsel.com [vc_row full_width=”stretch_row” full_height=”yes” css=”.vc_custom_1524829169598{background-image: url(/hekimsel-content/uploads/2018/04/hekimsel-açık-gri-arka-fon.jpg?id=4974) !important;}”][vc_column][vc_column_text] Hastaneler Türk Dil Kurumuna göre hastane;”isim Hastalara yatarak veya ayakta tanı, tedavi ve bakım hizmetlerinin hekim, hemşire ve diğer […]

Tanıtım

Yazının son güncellemesi 6 Kasım 2019, güncellemeyi yapan Hekimsel.com

[vc_row full_width=”stretch_row” full_height=”yes” css=”.vc_custom_1524829169598{background-image: url(/hekimsel-content/uploads/2018/04/hekimsel-açık-gri-arka-fon.jpg?id=4974) !important;}”][vc_column][vc_column_text]

Hastaneler

Türk Dil Kurumuna göre hastane;”isim Hastalara yatarak veya ayakta tanı, tedavi ve bakım hizmetlerinin hekim, hemşire ve diğer sağlık çalışanları tarafından verildiği sağlık kuruluşu” şeklinde tanımlanmıştır.

Hastanelerin Çeşitleri

Hastaneler çeşitli sınıflandırmalara göre çeşitli gruplara ayrılabilirler. Burada bakış açısına göre aynı hastaneyi farklı gruplar içinde gösterebiliriz.

Tanıtım

Mülkiyetine Göre Sınıflandırma

Hastanelerin en genel ayrımı özellikle vatandaşlarımız için devlet veya özel hastane olup olmadığıdır. Çünkü, vatandaşlarımız açısından bakıldığında vatandaşlarımızın özellikle maliyet konusunda karşılaşabilecekleri belirsizlikleri vatandaşlarımız genellikle bu ayrıma göre öngörebilmektedirler. Her ne kadar vatandaşlarımızın gözünde bu ayrım devlet ve özel hastane ayrımı şeklinde iki bölümde yapılabiliyorsa da aslında bu sınıflandırma şeklinde bir de özerk dediğimiz hastane grupları da vardır. Üniversite hastaneleri özerk olarak sınıflandırabileceğimiz hastane gruplarındandır. Yani, bu sınıflandırma grubundaki hastaneler devlet, özel ve özerk hastaneler olarak üçe ayrılırlar.

Sağlık Sistemindeki Basamak Sınıflandırmasına Göre

Sağlık sistemindeki basamak sınıflandırmasına göre, tüm sağlık kurumları; birinci basamak, ikinci basamak ve üçüncü basamak sağlık kurumları olarak üçe ayrılırlar. Birinci basamak sağlık kurumlarına aile hekimliği birimlerini ve Toplum Sağlığı Merkezlerini örnek verebiliriz. Hastanelerse bu sınıflamaya göre 2. ve 3. basamak sağlık kurumları olmaktadır. 3. basamak sağlık kurumlarına üniversite hastanelerini örnek gösterebiliriz. Bu şekildeki sınıflandırma genellikle sağlık profesyonelleri açısından önemlidir.

Sundukları Hizmete Göre Sınıflandırma

Hastanelerin sundukları hizmete göre de hastaneler sınıflandırılabilir. Aslına bakılırsa, hastane denilince akla ilk gelen her türlü sağlık hizmetinin verilebildiği, bunun için gerekli insan ve aletlerle donatılmış yapılar gelmektedir. Bunun nedeni, çoğu hastanenin bu tanımda olduğu gibi genel sağlık hizmeti vermeye uygun yapılmış olması gelmektedir. Çevremizde gördüğümüz çoğu hastane genel hastaneler olarak sınıflandırılabilir. Ancak, çocuk hastanesi, ortopedi hastanesi veya kadın doğum hastanesi gibi özel sağlık alanlarını tanımlayan hastaneler de vardır ki bunlar da özel branş hastaneleri olarak adlandırılırlar.

Türkiye Genelindeki KHB Hastanelerinin Bilgileri

Türkiye genelindeki hastaneler hakkında çeşitli bilgilere ulaşabilmeniz için bu sayfayı inceleyebilirsiniz.

Türkiye genelindeki Kamu Hastaneler Birliklerine bağlı devlet hastanelerinin bilgilerine ulaşabilmek için, hastane bilgileri bağlantısını tıklayabilirsiniz. Yönlendirileceğiniz sayfada Kamu Hastaneler Birliği’ne bağlı devlet hastanelerinin web sitelerine ulaşabilir ve  konum bilgilerine ulaşabilirsiniz.,

Saygılarımla.

 

 

 

 

 

 

 

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Tanıtım

Bir yorum yapın.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top
Tanıtım