Okul Sağlığı Taraması Nedir?

Okul sağlığı taramasının ne olup ne olmadığıyla ilgili yazımız.

Tanıtım

Yazının son güncellemesi 22 Ocak 2024, güncellemeyi yapan Hekimsel.com

Tanıtım

Okul Sağlığı Taraması

Okul çağında çocuğu olanların, hemen her yıl karşılaştığı “okul sağlığı taraması” nedir? Bu taramanın güncel adlandırması nedir? Taramadaki güncel yaklaşım nasıldır?

Okulda Sağlık Taraması

Çocukların izleminin okul çağına denk gelen kısmının okulda izlenmesine “Okul sağlığı taraması” denilmekteydi. Denilmekteydi diyorum çünkü bu eskiden yapılan bir uygulamaydı. Uygulama sağlık ocağı döneminde yapılıyordu. Buradaki amaç, okula giden çocukların izlemlerinin aksamaması için izlemlerin okulda yapılmasıydı. Ancak, aile hekimliğine geçişle bu izlemler de poliklinik ortamında aile hekimliği birimlerinde yapılmaya başlandı. Okula gitsin gitmesin uygun yaş aralığındaki çocukların izlemleri artık aile hekimliği biriminde yapılıyor.

Aile Hekimliği ve Çocuklarımız

Aile hekimliği birimleri, bir aile hekimi ve en az bir aile sağlığı çalışanından oluşmaktadır. Bu birimler, daha bebeğiniz doğmadan bebeğinizi izlemeye alır.  Bu izlemler, yaşamın her döneminde başka adlarla anılır.  Ancak, sonuçta yaşam boyu süren izlemlerdir. Aile hekimliği birimleri birinci basamak diye adlandırılan en alt basamaktaki sağlık birimlerinden biridir. Doğal olarak da izlemlerinizi ileri düzey araç-gerece gerek kalmadan ana ölçümlerle yaparlar.

Tanıtım

Çocuk İzlemleri ve Okul Sağlığı

Aile hekimliklerinde, annenin gebelik döneminde bebek kalp atımlarının izlemi ile başlayan izlem süreci çocukluk döneminde de çocuk izlemi olarak karşımıza çıkar. Ama, ana izlemlerden olan boy ve kilo izlemi yine sürmektedir. Bu izlemler çocukluk dönemi sonrası ergen izlemi olarak sürer.

Okul Çağı Çocuklarının İzlemi

Aile hekimliğine geçişle birlikte, aile hekimliğinin asıl çalışma yerinin kendi polikliniği olması nedeniyle, izlemler de aile hekimliği biriminde yapılmaktadır. İzlemler, öğrencilerin kendi aile hekimliklerine başvurmasıyla yapılır. Yani, taramalar artık okulda değil poliklinik ortamında yapılıyor. Ayrıca, daha önceden kullanılan “okul sağlığı tarama formları” da kaldırılmıştır. Bunun yerine aile hekimliğinin yaptığı izlem sonrası yazıcıdan çıkardığı belge geçerlidir. Öğrencilerin okullardan ellerinde okul sağlığı taraması formlarıyla yönlendirilmeleri ve 1-2 hafta içinde bunu doldurtup getirin gibi yönlendirmeler yapılması yanlış uygulamalardır. Bunun yerine, aile hekimiyle önceden görüşülüp ya da MHRS üzerinden gün belirlenmelidir. Bu izlemlerde çocuğun yaşına göre, kimi tahliller de istenebilir. Bunu aile hekiminiz size ayrıca belirtecektir.

Okul Öncesi Çocuklara Tarama Gerekli Mi?

Beş yaşını doldurana kadar tüm çocukların aile hekimlerince düzenli olarak izlemleri yapıldığından “Okul Çağı Taramaları” kapsamında aile hekimlerine yönlendirilmemeleri gerekir. Ayrıca, bu çocuklar okul öncesi eğitim alan çocuklardır.

Okul Sağlığı Taraması ve Doğru Adlandırılması

Okul sağlığı taraması özünde, “Çocuk ve Ergen İzlemleri” olarak adlandırılan izlemlerdir. “Çocuk ve Ergen İzlemleri” başlığından ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Ayrıca, izlemlerde ne gibi sağlık incelemelerinin ve tahlillerin istenebileceği konusunda da bilgilenebilirsiniz.

Tanıtım

Bir yorum yapın.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top
Tanıtım