Okul Sağlığı Taraması Nedir?

[vc_row full_width=”stretch_row” css=”.vc_custom_1572523919186{background-image: url(/hekimsel-content/uploads/2018/01/hekimsel-arka-plan-renkli-soldurulmuş-2.jpg?id=5024) !important;}”][vc_column css=”.vc_custom_1572523929792{background-color: #efefef !important;}”][vc_column_text]

Okul Taraması

Okul çağında çocuğumuz olanlarımız için hemen hemen her sene duyduğumuz “okul sağlığı taraması” ifadesinin güncel isimlendirilmesi ve güncel yaklaşımının ne olduğuyla ilgili konulara değindim.

Aile Hekimliği ve Çocuklarımız

Aile hekimliği birimleri bir aile hekimi ve en az bir aile sağlığı elamanından oluşmaktadır. Bu birimler daha bebeğiniz doğmadan bebeğinizi takip etmeye başlayan ve bu takibi ömür boyu sürdüren birimlerdir. Aile hekimliği birimleri birinci basamak diye isimlendirilen en alt basamaktaki sağlık birimlerinden biri olup, elbette araç-gereç durumları da bununla orantılı olarak fazla ayrıntılı değildir. Bu nedenle de en temel takipleri en temel ölçümlerle yapmaktadırlar.

Çocuk Takipleri

Aile hekimliklerinde daha annenin gebelik döneminde bebek kalp atımlarının takibi ile başlayan takip süreci çocukluk döneminde de çocuk takibi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu takipler çocukluk döneminde de biraz şekil değiştirip yine devam etmektedir. Ama en temel takiplerden olan boy ve kilo takibi aynen devam etmektedir.

Okul Çağı Çocuklarının Takibi

Çocukların takibinin okul çağına denk gelen kısmının  okul çağı çocuklarında aksamaması için bu takipler “Okul sağlığı taraması” diye adlandırılan bir şekilde, aile hekimliğinden önceki sistemde (sağlık ocağı) uygulanmaya başlamıştır.

Okul Sağlığı Taraması ?

Okul sağlığı taramaları diye adlandırılan tarama sistemi aslında eskiden uygulanan bir tarama yöntemi olup, bugün uygulanan yöntem bundan daha farklıdır. Çünkü,uygulama zaman içinde şekil değiştirmiştir. Şöyle ki sağlık ocağı döneminde sağlık ocağından görevli sağlık personelleri çocukları okulda muayene ederek, çocukların sağlıkları ile ilgili inceleme yaparlardı.

Aile hekimliği sistemine geçişle birlikte ise, aile hekimliğinin asıl çalışma yerinin varsa mobil görevi dışında kendi polikliniği olması nedeniyle, bu taramalar öğrencilerin kendi aile hekimliklerine başvurmasıyla yapılır oldu. Yani, taramalar artık okulda değil poliklinik şartlarında yapılıyor. Ayrıca,daha önceden kullanılan “okul sağlığı tarama formları” da bazı hukuki sorunlardan dolayı ve zaten aile hekimliği formları olmadıklarından dolayı iptal edilerek, aile hekimlerinin kullanabilecekleri, hukuki kurallara ters düşmeyen ve aile hekimliği bilgi sistemlerine entegre edilmiş formlar olarak yenilendiler.

Öncelikle şunu belirtelim ki okul taraması ifadesi yukarıda anlatılan nedenlerden dolayı bu şekilde kullanımda kalmış eski bir ifadedir ve günümüzde aile hekimliği birimlerinde yapılan işlemleri karşılamamaktadır. Yani, okul sağlığı taramaları diye adlandırılan bu işlem yanlış bir adlandırmayla bu şekilde halen anılıyor. Bu eskiden kalma yanlış adlandırmaya karşın toplumda da bu şekilde bilindiği için yazımı da bu adlandırılmayla şekillendirdim.

Peki Bu İşlemin Doğru Adı Nedir?

Okul sağlığı taramasının  yanlış olduğunu belirtmiş olduğumuz işlemin asıl adı “Çocuk ve Ergen İzlemleri

Bu isimle birlikte yazının asıl amacına yani “Çocuk ve Ergen İzlemleri” terimine ulaşılmış oldu.

Saygılarımla.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Bir yorum yapın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top
Reklamlar
Bağlantıyı kopyala