Sağlık Kelimesinin Anlamı ve Sağlıklı Olmak

Şununla paylaş: Yazı İçeriği1 Sağlığın Kelime Anlamı2 Sağlık Kelimesinin Türeyişi3 Sağlıklı Olmak4 Sağlık ve Toplum [vc_row full_width=”stretch_row” css=”.vc_custom_1541743221901{background-image: url(/hekimsel-content/uploads/2018/01/hekimsel-arka-plan-renkli-soldurulmuş-2.jpg?id=5024) !important;}”][vc_column][vc_column_text css=”.vc_custom_1541743245520{background-image: url(/hekimsel-content/uploads/2018/04/hekimsel-açık-gri-arka-fon.jpg?id=4974) !important;}”] Sağlığın Kelime Anlamı Sağlık kelimesinin kelime anlamı “vücudun ve ruhun esenlik içinde olması, esenlik” olarak tanımlanabileceği gibi “biyopsikososyal bir varlık olan insanın bu 3 özelliğinin kendi içinde ve birbiriyle denge halinde olması” […]

[vc_row full_width=”stretch_row” css=”.vc_custom_1541743221901{background-image: url(/hekimsel-content/uploads/2018/01/hekimsel-arka-plan-renkli-soldurulmuş-2.jpg?id=5024) !important;}”][vc_column][vc_column_text css=”.vc_custom_1541743245520{background-image: url(/hekimsel-content/uploads/2018/04/hekimsel-açık-gri-arka-fon.jpg?id=4974) !important;}”]

Sağlığın Kelime Anlamı

Tanıtım Alanı

Sağlık kelimesinin kelime anlamı “vücudun ve ruhun esenlik içinde olması, esenlik” olarak tanımlanabileceği gibi “biyopsikososyal bir varlık olan insanın bu 3 özelliğinin kendi içinde ve birbiriyle denge halinde olması” olarak da tanımlanabilir.

Sağlık Kelimesinin Türeyişi

Sağlık kelimesi “sağ olmak” anlamındaki “sağ” kelimesinden türemiş Türkçe bir kelimedir. (sağ-lık)

Sağlıklı Olmak

Gün geçtikçe önem kazanan “sağlıklı olmak” kavramı belki de günümüzde olduğu kadar hiç bu kadar önem kazanmamıştı. Daha önceki yıllarda insanların sağlıklı olmak adına yapabilecekleri şeyler sınırlıydı. Çünkü, bu alanda yapılabilecek şeyler, savaşlardan ve kavgalardan uzak durmak, hastalıklı bölgelerden ve kişilerden uzak durmak gibi  şeylerdi.

Günümüzde ise hem sağlıklı olmak konusundaki bilgilerimiz hem hastalıklar ve yaralanmalar konusundaki bilgilerimiz artmış ve ilerleyen teknoloji ile de bu bilgileri çok daha uygun, kaliteli, acısız ve erken uygulayabilme imkanlarımız artmıştır. Tüm bunlar sağlıklı yaşama arzusu olan insanlarımızın hasta olsalar bile hayattan kopmayacak şekilde toplumun içinde tutulmalarını sağlayabilen “Tıp Bilimi”nin gelişmesiyle olanak bulmuştur.

Bugün, sağlıksız bireylerin hastalıklarının teşhisi konularak neler yapılabileceği ve hastalıklarının özellikleri hem hekimler hem aile bireyleri tarafından hastaya faydalı olabilecek şekilde irdelenmekte ve hiç bir hasta hasta olduğu için toplumdan uzaklaştırılmamaktadır. Bazı özel durumlarda, hastalar insani şartlar içinde hastanelerde konunun uzmanı sağlık çalışanlarının gözetiminde geçici süre ile tedavi görerek en kısa zamanda tekrar topluma kazandırılmaktadırlar.

Tanıtım Alanı

Sağlık ve Toplum

Sağlıklı olma durumu artan bireylerden oluşan toplum, sağlıklı toplum olarak adlandırılabilir. Ancak, unutmamak gerekir ki sağlık kavramı, hem beden sağlığı hem de ruh sağlığını içerir.Bu nedenle her iki unsurun kişide dengeli olması gerekir ki sağlıklı yani dengeli toplumlar oluşabilsin. Sadece beden sağlığına eğilerek insanları sağlıklı hale getirmek düşünülemez.

İnsanların sağlık durumları arttıkça, insan ömrü de uzamaktadır. Ancak, asıl amaç insanların ömrünün uzaması yanında insanların ilerleyen yaşlarında bile topluma faydalı olabilecekleri bir durumda insanları tutabilmektir.

Günümzüde uzun yaşayan insanların sayısının artması, bazı devletlerin Sosyal Güvenlik Kurumları açısından sıkıntı olarak görülebilmektedirler. Bu nedenle, insan ömrü artırılırken insanların hastalıklı olma durumları ve hatta daha az ilaç kullanma durumlarının da geliştirilmesi gerekir. Bu durum sadece devletler açısından değil insanlar açısından da çok önemlidir.

Sağlıklı yaşam için yapmamız gerekn temel unsurları “Ölçülerinizi Öğrenin İdealinize Kavuşun“, “Hareketsiz Kalmamaya Dikkat Edin“, “Susuz kalmayın Sağlığınızı Koruyun“,  “Alkolden Sigaradan Uygunsuz Besinlerden uzak Durun” adlı yazılarımda bulabilirsiniz.

Dr. Ali ÖZGENÇ imza

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Tanıtım Alanı

Bir yorum yapın.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top
Tanıtım Alanı
Bağlantıyı kopyala