Akıllı Telefonlar ve Sağlık (Atrial Fibrilasyon Tespiti)

Şununla paylaş: Yazı İçeriği1 Avrupa Kardioloji Birliği2 Akıllı Telefonlar ve Sağlık3 Yapılan Çalışma4 Çalışmanın Düşündürdükleri5 Gelecekte Olabilecekler (Last Updated On: 7 Şubat 2020)Avrupa Kardioloji Birliği Avrupa Kardioloji Birliği Kongresinde (ESC), 27.08.2016 tarihinde sağlıkta akıllı cep telefonlarının kullanımı ile bir gelişme kongreye katılanlarla paylaşıldı. Akıllı telefonlar ve sağlık konusunun gelecekteki önemini ortaya koyan bu çalışma bana […]

(Last Updated On: 7 Şubat 2020)

Avrupa Kardioloji Birliği

Avrupa Kardioloji Birliği Kongresinde (ESC), 27.08.2016 tarihinde sağlıkta akıllı cep telefonlarının kullanımı ile bir gelişme kongreye katılanlarla paylaşıldı. Akıllı telefonlar ve sağlık konusunun gelecekteki önemini ortaya koyan bu çalışma bana çok önemli geldi.

Akıllı Telefonlar ve Sağlık

Kongrede, akıllı telefonların insan sağlığını takipte çok önemli yerleri olduğuna yer verildi. Ancak, cep telefonlarının insan sağlığını takipte, bugünkü noktadan çok daha fazla işler başarabileceği anlatıldı. Bilindiği üzere akıllı telefonlar egzersiz, spor, diyet ve uyku takibi gibi konularda günümüzde aktif olarak kullanılabiliyor. Bu konularla ilgili olarak sitemizde de sağlıkla ilgili kullandığım ve önerdiğim uygulamalar mevcut.

Kongrede paylaşılansa, standart bir akıllı telefonun ek bir aparat kullanmadan kişilerin atrial fibrilasyonlarını tespit edebileceği ve bunu için sadece geliştirilmiş özel bir uygulamanın kullanılmasının yeterli olduğuydu.

Yapılan Çalışma

Finlandiya’da bulunan Turku Üniversitesi doktorlarından Dr. Tero Koivisto akıllı cep telefonlarıyla bir çalışma yaptı. Çalışmada kullandığı akıllı cep telefonlarının içlerinde standart olarak yer alan ivme ölçer ve giroskop dışında ek bir alet kullanılmadığını belirten doktor, çalışma için sadece geliştirlen özel uygulamanın telefonlara yüklendiğini belirtti. Telefon doğrudan hastaların göğüsleri üzerine konularak, hastaların ritimleri ile, %98.5 hassayetle %95.2 spesifiklikle bilgi verebildi.

Çalışma Turku Üniversitesinde kronik atrial fibrilasyon nedeniyle takip edilen 16 hasta ve 20 sağlıklı gönüllü ile yapıldı. Akıllı telefonlar ve sağlık konusunda günümüzde kullanılan standart telefonların sağlıkta ne kadar etkili kullanılabileceklerini bu çalışma ortaya koymuştur. Zira, bugünkü standart halleriyle dahi sağlıkla ilgili bir çalışmaya konu olabilen cep telefonları gerektiğinde sağlıkta farklı aparatlarla kullanılarak çok daha etkili olabilirler. Bu duruma iyi bir örnek olarak android işletim sistemine sahip cep telefonlarına takılabilen USG cihazı başlığını örnek gösterebiliriz. Bu sayede, cep telefonu bir USG cihazına dönüşebilmekte.

Çalışmanın Düşündürdükleri

Bu çalışma ve benzeri çalışmalar, yanımızdan ayırmakta ciddi anlamda sorun yaşadığımız bu telefonların, sağlığımızı korumak ve takip etmekte özellikle gelecekte çok işe yarayacağının habercisi olduğunu ispatlamaktadır.

Akıllı telefonların standart özelliklerine sağlıkla ilgili ek özelliklerin ve donanımların dahil edilmesi bu telefonların vücutla entegre edilebilmesi, insan sağlığının monitorize edilmesinin en kolay ve en güvenli yolu olabilecektir.

Bu nedenle cep telefonu üreticilerinin de donanımsal anlamda cep telefonlarının sağlığımızı kolayca takip edebilecek donanımlarla zenginleştirmeleri ve bunları mümkün olduğunca standart olarak sunmaları büyük önem taşıyacaktır.

Gelecekte Olabilecekler

Günümüzde, akıllı telefonlar ve sağlık konusu ile ilgili olarak ülkemizde e-nabız uygulaması dikkat çekmektedir. Sağlık Bakanlığımızın e-nabız uygulaması ile 112 aranabilerek konumumuz 112 komuta kontrol merkezine otomatik olarak gönderilebilmektedir. Bunun daha ileri versiyonları 112 arandığında o anki vucut sıcaklığımız, kalp hızımız ve tansiyonumuz gibi sağlıkla ilgili bilgilerin de 112 komuta kontrol merkezine gönderilmesi olabilecektir.

Hatta, cep telefonlarına entegre saatlerle nabzımız ve belki de tansiyon bilgilerimiz bizim haberimiz dahi olmadan ölçülerek doktorumuza iletilebilecek ve ya acil durumlarda ani kalp durması veya yüksek tansiyon gibi durumlarda 112 otomatik olarak aranabilecektir.

Cep telefonlarının gelecekte alacağı şekle göre sağlıkta kullanımının değişik şekillerde olabileceği açıktır. Nano teknolojinin gelişmesiyle, azalan boyutların önündeki tek engel şu an için telefonların daha büyük ekrana doğru kayması. Telefonların ekranlarının telefondan ayrı bir birim üzerinden direk göz önüne veya direk beyne aktarılabilmesi telefonların boyutlarının küçülerek vücutla daha kolay entegre olabilecek hale gelmesine de neden olabilir.

Akıllı telefonlar ve sağlık başlığı altında yazmış olduğum bu yazı akıllı telefonların geleceğimiz olabileceği gerçeğini ortaya koymaktadır.

Saygılarımızla.

Hekimsel.com

Tanıtım Alanı

Bir yorum yapın.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

!!! Tanıtım Engelleyici Uyarısı !!!

Tarayıcınızda tanıtım engelleyici kullanmaktasınız. Hekimsel.com giderlerini,  hekimsel.com üzerinden yayınlanan tanıtımlardan elde ettiği gelirlerle karşılamaktadır. Hekimsele  destek olmak için bu engelleyiciyi en azından hekimsel için kullanmayınız.

Scroll to Top
Tanıtım Alanı
Bağlantıyı kopyala