Doğal, Doğal Yaşam Tanımları ve Doğala Özlem

Yazı İçeriği1 Doğal Nedir?2 Doğala Özlem3 Doğal Yaşam3.1 Tanıma Göre Doğal Yaşam Örnekleri3.2 Kafamızda Canlandırdığımız Doğal Yaşam4 Doğal  Yaşam Mutlaka Gerekli Mi?5 Doğal Olmayan Faktörler ve Yaşam6 Hangisi Sağlıklı ?7 Günümüzde Doğal Yaşam Mümkün Mü?8 Nasıl Yaşamalı? Yazının son güncellemesi 19 Eylül 2019, güncellemeyi yapan Hekimsel.com [vc_row full_width=”stretch_row” css=”.vc_custom_1557235299748{background-image: url(/hekimsel-content/uploads/2018/01/hekimsel-arka-plan-renkli-soldurulmuş-2.jpg?id=5024) !important;}”][vc_column css=”.vc_custom_1557399746256{background-color: #efefef !important;}”][vc_column_text]Gelişen teknoloji […]

Tanıtım

Yazının son güncellemesi 19 Eylül 2019, güncellemeyi yapan Hekimsel.com

[vc_row full_width=”stretch_row” css=”.vc_custom_1557235299748{background-image: url(/hekimsel-content/uploads/2018/01/hekimsel-arka-plan-renkli-soldurulmuş-2.jpg?id=5024) !important;}”][vc_column css=”.vc_custom_1557399746256{background-color: #efefef !important;}”][vc_column_text]Gelişen teknoloji ile birlikte göreceli olarak hızlanan zaman ve önü alınamayan betonlaşma bizi her geçen gün “doğal” diye tabir ettiğimiz yaşam tarzına özlem duymaya itmektedir. Bu özlem, bize ayrıca vicdani bir sorumluluk da yükleyerek bugünkü yaşam tarzımızı sorgulamamıza yol açmaktadır. Yazımda, bu sorgulama davranışı sonucunda ortaya çıkan “doğal yaşam” kavramından bahsedeceğim. Ancak, doğalın ne olduğunu bilmeden bu kavramı açıklamamız zor. Önce “doğal” tanımını öğrenmemiz gerekiyor.

Doğal Nedir?

Türk Dil Kurumu’na göre, doğal;

  • Doğada olan, doğada bulunan
  • Doğada rastlandığı gibi, doğaya uygun olan, doğa güçlerine, kurallarına uyan, tabii, natürel
  • Kendiliğinden olan, insan eliyle yapılmamış, yapay karşıtı
  • Katıksız, saf

şeklinde tanımlanmaktadır. (http://tdk.gov.tr, 11.03.2019)

Doğala Özlem

Gün geçtikçe doğal olana özlem duyduğumuz, işin doğalını yapmaya çalıştığımız bu günlerde, doğalın yukarıdaki tanımına göre doğal ile, aklımızdaki  doğalı karşılaştırmamız da gerekecek. Çünkü, bizim aklımızdaki doğal kavramı aslında tanımdaki doğal kavramına pek de benzemiyor.

Tanıma göre, doğada rastlandığı gibi olan, insan elinin değmediği, katıksız, saf şeklinde olan her şeye doğal demek mümkün. Peki bu tanıma göre bizim özlem duyduğumuz doğallığı örneklere uyarlarsak karşımıza neler çıkabilir? Bu örneklere geçmeden, özlem duyduğumuz doğal yaşamı da tanımlayalım.

Doğal Yaşam

Doğal yaşam tanımını doğal tanımına göre yapılandırırsak, doğal yaşam şu şekilde tanımlanabilir.

Doğadaki her şeyi doğada bulunduğu şekliyle, insan eliyle herhangi bir müdahalede bulunmadan (sadece son aşamada insan eline gelen), saf ve katıksız bir şekilde kullanarak yaşamı sürdürmek.

Doğal yaşamın, doğal tanımına göre olan tanımı bu şekilde ortaya çıkabilmektedir. Ancak, bu tanıma göre doğal yaşama örnek verdiğimde doğal yaşamın aslında hiç de aklımızda canlandırdığımız gibi olmayacağını anlayacağız.

Tanıtım

Tanıma Göre Doğal Yaşam Örnekleri

Bu tanım bizim kafamızda oluşturduğumuz doğal yaşam tanımına benziyor mu? Bunu doğal yaşam tanımını örneklendirdikten sonra cevaplayalım.

Elde ettiğimiz doğal yaşam tanımına göre,

Öğle arasında lokantaya gidip yemek yememiz doğal değil

öğle arasında doğal bir şekilde  yemek yiyebilmek için, ormana gidip kuş avlamamız veya deniz kenarına gidip balık avlamamız gerekiyor. Bunları yaparken de doğadan elde ettiğimiz ürünleri kullanmamız gerekiyor.

Bir yerden bir yere araba vb. araçlar kullanarak gitmemiz doğal değil

Doğal yaşama uygun ulaşım için yürümek veya koşmak gerekiyor.

Suyu plastik veya metal malzemelerden üretilmiş borulardan  geçirerek musluktan içmemiz doğal değil.

Suyu doğal yerindeki kaynağından, yerinde içmemiz veya derelerden su içmemiz doğal.

Düşünsenize öğle arası et yemek için ava, bitkisel bir şeyler yemek için ormana, su içmek için su kaynaklarına veya derelere yürüyerek gitmemiz gerekiyor. Böyle bir ortamda sadece yemek için bile var olan zamanımızın büyük kısmını harcamış oluyoruz. Hatta, hayatımızı beslenebilmek üzerine kurmamız gerekiyor.

Elektrik konusuna hiç girmiyorum bile.

Ya da girelim. Elektrikli cihazların hepsini doğal yaşamak adına kafamızdan bir kaç saniyeliğine silelim. Silebildiniz mi? Ben silemedim. Çünkü, şu an karşımda bir bilgisayar var ve elektrikle çalışıyor.

Kafamızda Canlandırdığımız Doğal Yaşam

Peki, bizim kafamızdaki doğal yaşam nasıl? Biz, doğal yaşamı seviyoruz ama nasıl? Elbette yukarıdaki örneklerdeki gibi değil değil mi? Biz her tür konfor artırıcı yöntemle doğanın içinde bulunabilmeyi doğal yaşamak olarak düşünüyoruz. Halbuki böylesi bir durum doğal yaşamak değil.

Doğal  Yaşam Mutlaka Gerekli Mi?

Elektriği sadece hayalimizde bile yaşamımızdan çıkaramadığımız bir hayatta, doğal yaşamın mutlak gerekli olduğunu savunmak çok anlamsız kalmaktadır. Doğal yaşamı sevebiliriz ve sevmeliyiz de.  Mümkün olduğunca, bu yaşam tarzına yakın yaşamaya çalışabiliriz ama ne yazık ki bu tür durumlar ancak bazı özel doğa kamplarında geçerli olabilecektir.

Yani, tam anlamıyla doğal yaşam yaşamak istiyorsak, günümüzde farkında olmadan doğal kabul ettiğimiz bir çok şeyi hayatımızdan silmemiz gerekiyor. Bu durum ise yaşam tarzımızı tamamen ve kökünden değiştirmemiz anlamına geliyor. Hatta öyle ki, çoğumuzun şu anda yapmış olduğu işi bile bırakması gerekebilir. Böylesi bir durum bir çoğumuz için imkansıza yakın bir durumu gösteriyor ki bu durumda da tam anlamıyla doğal yaşamanın anlamsız olacağı aşikardır.

Doğal Olmayan Faktörler ve Yaşam

Az önce verdiğim elektrik örneği üzerinden gidersek, elektriği kullanarak doğal olmayan bir yaşam tarzını seçme zorunda kalan insan için elektrik işini kolaylaştıran en önemli etkenlerden biri olarak karşımıza çıkabilmektedir. Elektrik doğada var olan bir enerji şekli olmasına rağmen insanın bugün kullandığı elektrik insan eliyle doğadaki var olan elektriğin değiştirilmiş halidir. Bu durum da elbette günümüzde kullandığımız elektriğin doğal olmadığını bize gösteriyor. Doğada sizi elektrik çarpmaz (yıldırım haricinde) ama günümüz yaşamında bir çok insan elektrik çarpmasına evinde, iş yerinde, aracında maruz kalabiliyor.

İşimizi kolaylaştıran bu doğal olmayan faktörle olan ilişkime kendimi örnek vererek konuyu biraz daha açalım. İşimi yaparken kullandığım araçlardan biri de bilgisayar. Bilgisayar kullanarak mesleğimi icra ediyorum. Her meslek sahibi gibi mesleğimi de icra etmenin karşılığında ücret alıyorum. Bu ücretle de yaşamımı düzenliyorum ve sürdürüyorum. Yani, tanıma göre doğal olmayan bir çok faktörle yaşamamda hız ve kolaylık ile yaşam kalitem artıyor. Elektrik bu konfor araçlarının olmazsa olmazı ve kendi bünyesindeki hızı hayatımıza taşıyor.

Hangisi Sağlıklı ?

Doğal yaşamda ise bu konfor araçlarından uzaklaşarak daha yavaş bir hayat bizi bekliyor. Bu yavaşlık özünde insan bünyesinin daha az travmalara maruz kaldığını gösteriyor olsa da, doğal olmayan konfor araçlarının bize sunduğu hayat kalitesi yüksekliğinin de hayatımızı eskisinden çok daha rahat hale getirdiği unutulmamalıdır. Sadece, bu konfor araçlarını çok daha dikkatli kullanmamız gerekmektedir. Aşırıya kaçmadan vücudumuzun doğal dengesini bozmadan kullanabileceğimiz bu konfor araçları bizleri çok daha sağlıklı ve yüksek hayat kaliteli insanlar haline getirebilmektedir. Bu dengeyi sağlayabilmek için de doğal yaşamdaki bazı özelliklere sık sık kısa süreli de olsa sık sık geri dönüşler yapmalıyız. Yani, her yere araba kullanarak gitmemeye çalışmalı, doğal olan ulaşım yöntemlerinden yürüyüşü de sık sık kullanmaya çalışmalıyız.

Doğal yaşamak denince bizim düşündüğümüz tam olarak doğala tam bir dönüş değil. Biz hem teknolojinin nimetlerinden faydalanmak hem de olabildiğince doğal yaşamak istiyoruz. Ama, buradaki “olabildiğince” kelimesi her insan için farklı doğal yaşam kriterleri olduğunu gösteriyor bize.

Günümüzde Doğal Yaşam Mümkün Mü?

Günümüzde yukarıda yapmış olduğum doğal yaşam tanıma göre yaşayabilmek çok da mümkün görünmüyor. Çünkü, insanoğlunun rahatlığını sağlayan sistemler düzgün çalıştıkça, çoğu insan alıştığı kolaylıklardan vazgeçmek niyetinde olmayacaktır. Zaten, toplumun genel gidişatının da bu yönde olması nedeniyle teknoloji şirketleri insanoğlunun rahatını artırıcı teknolojik yenilikleri her an sunmaktadırlar.

Rahatlığı artırıcı bunca teknolojik cihaz ve sistemden ayrılmak istemeyen insanoğlu, elektrik kesintisi gibi durumlarda geçici de olsa doğal yaşam özlemini bir nebze gidermeye çalışabilmektedir. Ancak, ne yazık ki bu tür zoraki durumlar insanoğlunda gönüllülük esaslı doğal yaşam isteklerine yol açmamaktadır. Ayrıca, bu tür elektrik kesintilerine karşı da pil teknolojisi her geçen gün daha da gelişmektedir.

Nasıl Yaşamalı?

Bu sorunun cevabı yaşadığımız zamana uygun olarak yaşamalı şeklinde olacaktır. Çünkü, her insan en rahat yaşam tarzını yaşadığı zamana uygun yaşayarak bulabilir. Bu onu bir çok çeşit stresten uzak tutar.

Ancak, burada dikkat edilmesi gereken konu insanın yaşadığı zamana paralel olarak hayatına giren hayatı kolaylaştıran faktörlere aşırı bağımlı kalmaması gerekliliğidir. Yani, her şeyi bu kolaylaştırıcılara güvenerek yaparak, kendisini hareketsizliğe mahkum etmemelidir. Beslenmesinde mümkün olduğunca doğala en yakın besin çeşitlerini seçmelidir. Zararlı olduğu bilinen sigara vs. gibi maddelerden ve bunların kullanımından uzak durmalıdır. Sağlıksız ortamlarda mümkün olduğunca az kalmalıdır.

Saygılarımla.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Tanıtım

Bir yorum yapın.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top
Tanıtım