Vestel Venüs Z10'a gelen android oreo güncellemesi hakkında bir yazı. Ancak, güncelleme hem geç geldi hem de devamı konusunda bazı soru işaretleri belirdi.

Tanıtım

Yazının son güncellemesi 2 Ekim 2020, güncellemeyi yapan Hekimsel.com

Android Oreo Güncellemeli Venüs Z10.

Vestel Venüs Z10 Android Oreo

Vestel Venüs Z10 için daha önce kullandığım için yapmış olduğum inceleme yazısında da belirttiğim gibi Vestel Venüs Z10 çeşitli güncellemeleri aralıklarla almış ancak telefonu aldığımdan beri yaklaşık bir yıl geçmesine rağmen Android Oreo yani Android 8.0 güncellemesini almamıştı. Bu durum ise Vestel Venüs Z10 kullanıcıları arasında huzursuzluğa yol açmıştı. Bu konuda Vestel Venüs Z10 android oreo güncellemesini yakın zamanda aldı.

Vestel Venüs Güncelleme Kontrolü

Vestel venüs android oreo yani android 8.0 güncellemesini aldı. Hatta, tam olarak 8.1.0 güncellemesini aldı. Güncelleme olduğunu telefonunuz güncellemeleri otomatik olarak kontrol ederek size haber veriyor. Ama, yinede bu konuda bir uyarı almadıysanız, manuel olarak “ayarlar” kısmına girerek, telefonun “hakkında” bölümündeki güncelleme kontrolünü yapabilirsiniz. Yapılan güncelleme kontrolünde, telefonunuza uygun bir güncelleme varsa bu alanda size gösterilecektir.

Vestel Venüs Z10 Oreo Güncellemesi

Vestel venüs Z10 android Oreo yani 8.0 güncellemesi varsa, ilgili alanda belirmiş olmalıdır ve indirilmeye hazırdır. Bu güncellemenin adı vestel v2.23.0 yazılım güncellemesi olarak geçmektedir.  Mevcut oreo güncellemesini indirmeden önce dikkat etmeniz gerekenler; bir wi-fi’ye bağlı olmanız ve şarjınızın yeterince dolu olmasıdır. Çünkü, bu güncelleme epey büyük. Oreo güncelleme boyutu 1128.5 MB. Bu konulara dikkat ettikten ve önleminizi aldıktan sonra güncellemeyi indir diyerek, güncellemeyi indirmeye başlayabilirsiniz.

Sürüm Notları

İndirme işlemine başladıktan sonra, karşınıza gelen ekranda hem indirme yüzdesini görebilirsiniz hem de sürüm notları başlığı altında bu güncelleştirme ile ilgili ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Bu notlardan bazıları şu şekilde:

 • Android Nougat — Oreo işletim sistemi geçişidir.
 • Kamera güncelleştirme işlemi ile yüz güzelleştirme özelliği getirildi ve düşük ışıklı ortamlarda çekim kalitesi artırıldı.
 • Sanal tuş kullanımları alternatif olarak kişiye sunuldu.
 • Güvenlik yamaları eklendi ve Google Mobil servisleri güncellendi.

Güncelleme Sonrası

Telefona yeni güncelleme indirildikten ve ilgili talimatlar izlendikten sonra telefona güncelleme kuruluyor ve yeni güncellemenin kurulmuş olduğu telefonunuz artık yeni görünümüyle elinizde. Tekrar hatırlatmak gerekirse tam olarak kurulan android versiyonu android 8.1.0 versiyonu. Bu arada belirtmeliyim ki, güncelleme indirimi ve kurulum sonrası herhangi büyük bir sorunla karşılaşmadım. Telefonumdaki tüm bilgiler, fotoğraflar ve programlar aynı şekilde yerli yerindeydi ve programlara yeniden giriş bilgilerini eklememe gerek kalmadı. Yani, güncelleme öncesi telefonu nasıl kullanıyorsam güncelleme sonrası da aynı şekilde kullanmaya devam ediyorum. Güncelleme ve kurulum yaptığım ilk incelemelere göre bir iki ufak sorun dışında genel olarak hatasız bir şekilde tamamlandı. 

Kurulum Sonrası İlk İzlenimler

Kurulum genel olarak çok başarılı.

Tanıtım

Olumlu Gözlemler

 • Kurulum sonrası ilk dikkati çeken uygulamaların ikonları oldu. Daire şeklinde varsayılmış olarak ayarlanan uygulama ikonları telefona hoş bir görüntü kattı. İsterseniz bu ikon şeklini değiştirebilirsiniz. (Kare, daire-kare, damla)
 • En çok hoşuma giden değişikliklerden birisi ise uygulamalar bölümüne gittiğinizde arka planın seçili temanın şekli haline dönüşmüş olması oldu. Güncelleme öncesi uygulamalar kısmına gittiğinizde, uygulama kısayol ikonlarınızı beyaz bir zemin üzerinde görüyordunuz.
 • Güç düğmesine uzun bastığınızda, karşınıza önceden ekranı ortalayarak çıkan bazı kısayol işlemleri artık kenar çubuğu olarak ekranın sağ yan kısmında görülüyor. Bu kısayol işlemleri kapat, yeniden başlat, uçuş modu, ekran görüntüsü, kısmi ekran görüntüsü,zil sesi işlemlerinin kısayolları şeklinde karşımıza çıkıyor.
 • Yüz tanıma özelliği getirildi.
 • Akşam ve gece kullanımlarında kişinin telefondan en az etkilenmesini sağlamak amacıyla amber rengi ekranı loşlaştırarak olumsuz etkilerden kişiyi koruyor.
 • Kamera çalıştırıldığında zamanlayıcı çalıştırılması daha kolay bir şekilde ekranın sol üst köşesine yerleştirilen ikonla sağlanmış.

Olumsuz Gözlemler

 • Ayarlar kısmına girdiğinizde, ayarlar kısmı içinde üstteki arama bölümünü kullanarak arama yapmak isterseniz, daha bu kısmı seçtiğiniz anda sistem “maalesef bildirimler durdu.” hatası çıkıyor.
 • Kısayol tuşu ile kamera moduna geçiş süresi 3-4 sn civarına uzamış. Güncelleme öncesi bu süre 2 sn civarındaydı.
 • Fotoğraf çekimlerinde bazen çekilen fotoğraf kaydedilemiyor ve fotoğrafa ulaşılamıyor. Bu durumun oluşumu çekimden hemen sonra kendini belli ediyor. Çekim sonrası fotoğrafı sol alt köşede küçük haliyle göremiyorsanız bu fotoğraf çekilmemiş anlamına gelebilir. Sürüm güncelleme öncesi bu sorun da yoktu. Özellikle önemli fotoğraf çekimlerinde bu konu can sıkıcı olabilir. Fotoğraf çekilmediğinde üst üste çekimler yaparak bunu telafi etmek isterseniz de yine aynı sonuçla karşılaşabilirsiniz. Böyle bir durumla karşılaştığınızda fotoğraf makinesi kısmını tamamen kapatarak yeniden açmayı deneyin.

Vestelin satış başarısını artırabilmesinin yollarından biri de hızlı ve çok sayıda güncelleme yapabilmesi olmalı diye düşünüyorum. Bunun için Vestel’in yazılımsal alana daha çok eğilmesi gerekecektir. Zira, bu güncelleme Vestel’e çok geç geldi. Ayrıca, rakiplerine fark atabilmek adına güncelleme yapma sürelerini 3 yıl veya daha uzun süreye uzatabilirse bu da güncel telefon kullanmak isteyenlerin dikkatini çekecektir.

Saygılarımla.

Tanıtım

Bir yorum yapın.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top
Tanıtım