Hipertansiyon hakkında bilgiler

(Last Updated On: 3 Ocak 2021)

Hipertansiyon Nedir?

Hipertansiyon nedir?

Tanıtım Alanı

Hipertansiyon, tansiyonun kişinin normal tansiyonundan yüksek olması durumudur. Genel olarak normal kabul edilen TA: 120 / 80 mm Hg olup, bu değerden yüksek olan tansiyon durumlarına hipertansiyon denir.Ancak kişinin tansiyonu normalde TA: 90 / 60 mm Hg ise ve ölçülen TA: 120 / 80 mm Hg ise bu da o kişiye göre hipertansiyon olarak adlandırılabilir.

Hipertansiyon Tanısı Koymak

Anlık olarak bazen tansiyonlar yüksek seyredebilir. Önemli olan tansiyonun belli bir süre takibe alındığındaki seyridir. Bunun için kişiye 5 günlük tansiyon takibi önerilir. Bu takip sırasında tuzlu gıdalardan ve hamur işinden uzak durması önerilir. Kişi her gün aynı saatte olmak üzere sabah, akşam ve şiakeyeti olduğunda (enseden başlayan ve başın üst kısmına doğru ilerleyen baş ağrısı, başda ağırlık hissi, ateş basması vb. ) tansiyon baktırır. Sonuca göre tansiyonu değerlendirilir. Eğer bu süre içinde ki tansiyonları normal tansiyonundan yüksekse kişi hipertansiyon hastası olarak kabul edilir.

Hipertansiyon ve Sosyal Yaşam Değişikliği

Bu tür kişilere öncelikle sosyal yaşam değşikliği ve tuzsuz diyet önerilir. Kişi hareketsiz bir yaşam sürüyorsa biraz hareketlenmesi önerilir. Stresli yerleden uzak durması önerilir. Tuzsuz diyet de çok önemlidir. Yemeklerin tuzsuz olması kadar hamur işlerinden özellikle de hazır ekmeklerden uzak durması da önerilir. Unutmamak gerekir ki, yemekler tamamen tuzsuz olsa da, yemek sırasında kullanılan ekmekte tuz oranı normal yemektekinin 8 katı kadardır. Yani, yemekteki tuzu azaltmaktan daha da önemlisi ekmeği ve hamur işlerini azaltmaktır. Tüm bunları yaparken elbette bir miktar tuz alması gerkmektedir. Tamamen tuzsuz bir diyet önerilmiyor. Bunun için yemeklere tuz atmadan ekmek miktarının azaltılması örneğin üç dilim ekmek yerine bir dilim ekmek yeterli olabilecektir.

Tanıtım Alanı

Hipertansiyonda İlaç Başlamak

Bu değişiklikler uygulandıktan sonra hastanın tansiyonu hala yüksek seyrdeyorsa kişiye ilaç, kişi kardioloji ve nefroloji kontrollerini yaptırdıktan sonra başlanabilir. Eğer ki ilk andan itibaren kişide ek hastalıklar da varsa kolesterol yüksekliği, diyabet gibi bu durumda tansiyon yükseklğine göre ilaca daha erkenden de başlanabilir.

Hipertansiyonun Evreleri

Hipertansiyon evreleri aşağıdaki şekildedir.

Evre 1 140-159 / 90-99 mm Hg

Evre 2 160-179 / 100-109 mm Hg

Evre 3 180 / 110 mm Hg ve üstü

Tansiyon ilacı başlamakta ki asıl neden kişinin tansiyonlarının normal seviyeye düşürülerek ileride gelişebilecek daha büyük sorunları engellemektir. Beyin kanaması gibi.

Tanıtım Alanı

Bir yorum yapın.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

!!! Tanıtım Engelleyici Uyarısı !!!

Tarayıcınızda tanıtım engelleyici kullanmaktasınız. Hekimsel.com giderlerini,  hekimsel.com üzerinden yayınlanan tanıtımlardan elde ettiği gelirlerle karşılamaktadır. Hekimsele  destek olmak için bu engelleyiciyi en azından hekimsel için kullanmayınız.

Scroll to Top
Tanıtım Alanı
Bağlantıyı kopyala