Yüksek Kötü Kolesterolü Düşürmek İçin Ne Yapmalı ?

Yüksek Kötü Kolesterolü Düşürmek


Kolesterol, vücudumuzun ihtiyacı olan ve belli bir oranda mutlaka vücudumuzda bulunması gereken bir maddedir. Bu madde, özellikle gelişme çağındaki çocukların sağlıklı gelişmeleri ve büyümeleri için gereklidir. Ancak, ilerleyen yaşla birlikte gelişme ve büyümenin yerini gerilemeye bıraktığını biliyoruz. Bunun sonucunda da koleterolün belli değerlerden yüksek olması faydadan ziyade artık damar sertliği ve buna bağlı oluşan hastalıklar gibi zararlı sonuçlara yol açabilmektedir. Hekiminizin sizden istediği kan tahlillerinde vücudunuz için zararlı sonuçlara yol açabilecek olan kolesterol türü LDL kolesteroldür. Yani, bu yazımızda bahsedeceğimiz “Yüksek Kötü Kolesterolü Düşürmek” için yapılması gerekenlerden kasıt, LDL kolesterol seviyesini düşürmek için yapılması gerekenlerdir. Hekiminiz tarafından aksi belirtilmedikçe,  Yüksek Kötü Kolesterolü Düşürmek için hekiminiz ilaç önermediyse ya da ilaç tedavisini ötelediyse, aşağıdaki işlemleri yapabilirsiniz.

Yürüyüş Yapın

Eğer yürümenize engel bir sağlık sorununuz yoksa hareketliliğinizi özellikle yürüyüş yaparak artırabilirisiniz. ( en az yarım saat postacı adımı diye tarif ettiğimiz şekilde yürümek etkili olacaktır. Sürenin yeterli olduğunu ter atımınızı kontrol ederek anlayabilirisiniz. Süreyi kendinize göre artırabilirisiniz.)

Su İçin

Günde en az 2 litre su içebilirisiniz.

Genellikle, Yüksek Kötü Kolesterolü Düşürmek için, yürüyüş yapmak ve bol su içmek çok iyi ve başarılı olabilmektedir. Ancak, bu ikisini yaptığınız halde, LDL kolesterol seviyeniz düşmediyse sıradaki işlemleri de uygulayabilirsiniz.

Yüksek Kötü Kolesterolü Düşürmek İçin Ceviz Suyunu Deneyin

Her gece yatmadan önce bir bardak suya 2 adet ceviz içi atıp, sabah uyandığınızda bu suyu içebilirisiniz.

Diyetinize Dikkat Edin

Bunların dışında tabii ki diyetinize mutlaka dikkat etmelisiniz.

Kırmızı et yiyecekseniz yağsız bölümleri tercih ediniz. Kırmızı eti sürekli tüketmemeye çalışın.

Kırmızı et yerine balık eti ve tavuk etini de tüketin. Tavuk etini tüketirken derisinden uzak durun.

Hamur işlerinden uzak durun. Unlu gıdaları ve ekmeği mümkün olduğunca azaltın. Normal ekmek yerine kepek ekmeği veya çavdar ekmeği yiyin.

Hazır (fabrikasyon, işlem görmüş) gıdalardan uzak durun.

Hızlı yeme tarzlarından uzak durun. ( Hamburger, lahmacun gibi )

Ketçap ve mayonezi sofralarınızda kullanmamaya çalışın.

Sebze ağırlıklı beslenin.

Geçmiş olsun.

ali-c3b6zgenc3a73.jpg

Bir yorum yapın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top
Reklamlar
Bağlantıyı kopyala