Okul Sporları İçin Lisanslı Sporcu Sağlık Raporu

Okul sporları

Okul sporları için lisanslı sporcu sağlık raporu nasıl çıkartılır? Nereye başvurmalı ve nasıl bir yol izlenmeli? Raporlar basılı ortamda verilmiyor mu?

Tanıtım

Yazının son güncellemesi 20 Ocak 2024, güncellemeyi yapan Hekimsel.com

Spor etkinlikleriyle uğraşan kişiler için sağlık raporu istemleriyle sıkça karşılaşılmaktadır. Yapılan düzenlemelerle bu konuda çok yol alındı. Artık, herkesten rapor istenmiyor. Böyle durumlarda, yalnızca lisanslı sporcular için sağlık raporu düzenlenmektedir. Bunun benzeri durum okullarda, okul sporları için lisanslı sporcu sağlık raporu için de geçerlidir. Yazımızda bu konudaki son bilgilendirmeleri sizinle paylaşıyoruz.

Tanıtım

Okul Sporları için Lisanslı Sporcu Sağlık Raporu Gerekiyor Mu?

Özel spor kurslarındaki durumun bir benzeri okul spor kursları için de geçerlidir. Bu kurslara da katılan herkese lisans çıkartılmamaktadır. Dolayısıyla okul sporlarına katılan herkese sağlık raporu düzenlenmesine gerek yoktur. Bu yönde istekte bulunanlar yasal işlem yapmamış olurlar. Kursa katılan çocukları önce yetenekleri açısından değerlendirmek gerekir. Sonrasında kendisinde yetenek belirlenen öğrencilerin, ailesiyle görüşmek gerekir. Ailenin de onayıyla, çocuk için lisans işlemleri o zaman başlar. Lisans işlemleri başlatılan çocuk için yasal olarak sağlık raporu gerekir. (Bunun da koşulları vardır.)

Sağlık Raporu İçin Sevk İşlemi Nasıl Yapılmalıdır?

Bunun için çocuğun eğitmenleri ya da velisi gerekli sevk başvurusunu internet üzerinden yapar. İnternet üzerinden sağlık raporu sevkinin nasıl yapılacağı aşağıdaki görsellerde gösterilmiştir. Bu konudaki ayrıntılı bilgilendirmeleri okul sporları alanından öğrenebilirsiniz.

  • Görsellerde görüldüğü gibi öncelikle e-devlet üzerinde bulunan spor bilgi sistemine girilmelidir.
  • Karşımıza çıkan alanda spor “Sağlık İşlemleri” başlığına tıklayın.
  • Sonrasında da “Sağlık Raporu İçin Sevk” başlığına tıklayın.
  • Görsellerdeki diğer alanları da doldurun.
  • Bu işlem sonrası, çocuk rapor için bir hekime başvurmalıdır.

Hekime Başvurmadan Önce Doldurulması Gereken Form Var Mı?

Evet, doldurulması gereken formlar var. Hekime başvurmadan önce doldurulması gereken formlar için burayı tıklayın.

Tanıtım

Sağlık Raporu İçin Hangi Hekime Başvurmalıyım?

  • Rapor için spor hekimine başvurulabileceği gibi hastanelerdeki çocuk hastalıkları, aile hekimliği gibi uzmanlık alanlarına da başvurulabilmektedir.
  • Birinci basamakta bulunan aile hekimlerine de başvuru yapılmaktadır. Ancak, sağlık incelemesinden sonra gerekli bölümlere sevk yapabilmektedirler. (Bu sizin sağlığınız için)

Sağlık Raporu Düzenlendikten Sonra Ne Yapmalıyım?

Rapor düzenlendikten sonra yukarıda en son görselde belirtildiği gibi, rapor kendiliğinden sisteme düşer. Düzenlenen e-raporun basılı olarak alınmasına gerek yoktur. Raporu sizden yetkili kişiler istemişlerse, kendiliğinden sisteme düşen raporu da görebilirler. Bu raporu siz de e-nabızda görebilirsiniz.

Okul Sporları İçin Lisanslı Sporcu Sağlık Raporu Süreci Nasıl İşliyor?

Öncelikle, çocuğunuz için internet üzerinden sevk başvurunuz yapılmış olmalıdır. Bu işlem yapılmadığında e-rapor düzenlenmesine onay verilmemektedir. Bütün işlemlerin e-rapor üzerinden yapıldığı bir düzenlemede doğal olarak bu durumun olması işlemlerin durması demektir. Sonrasında, hekime başvuru süreci ise şu şekilde olmaktadır.

Sizin ilk başvuruyu aile hekiminize yaptığınızı vasrayalım. Aile hekiminiz sizi sağlık incelemesinden geçirdi. Gerekli ölçümlerinize, e-nabız bilgilerinize göz attı. Gerekli tüm bilgileri e-rapor üzerinden girdi. Size, basılı bir belge vermeden sizi çocuk uzmanına yönlendirdi.

Çocuk uzmanı da gerekli sağlık incelemesini yaparak sizi e-rapor üzerinden çocuk kardyolojisine (çocuk kalp hastalıklarına) yönlendirdi. Yine size bir basılı belge vermesine gerek yok. Çünkü, tüm bilgiler ve işlemler e-rapor üzerinden yapılıyor. E-nabız üzerinden de bu raporları görebiliyorsunuz.

Bu yönlendirilme üzerine de çocuk kalp hastalıklarına başvurdunuz ve çocuk kalp hastalıkları uzmanı da size vereceği kesin raporu yine e-rapor üzerinden işlemek gereğinde. Bu işlemi yapmadığında sporcu sağlık raporunuz e-raporda görünmemektedir. Çocuk kalp hastalıkları uzmanı size basılı bir belge verse de bu bilgiler e-rapora geçmediği için geçerli değildir. Bu konuda uyanık olmanız gerekir. Kesin olarak e-rapor üzerinden işleminizin bitirilmesi gerekmektedir.

Yapılan İşlemler Çocuğunuzun Sağlığı İçindir.

Görüldüğü üzere, çocuğunuzun sağlığını düşünerek tam bir sağlık raporu almanız uzun sürebilmektedir. Buna karşın, bu konuda doğru olanı yaparak ilgili yönlendirmelere göre ilgili uzmanlık alanlarına başvurun. Böylece, belki de daha önceden bilmediğiniz, belki de doğuştan gelen kimi kalp sorunlarının tanısı konulabilecektir. Bu yüzden spor raporlarını önemseyin.

Şöyle düşünün. Bu işi profesyonelce yapan bir çok sporcu var. Bu oyuncular, sık sık tam teşekküllü hastanelerden sağlık kontrolünden geçiyor. Hiç biri de ben yıldız futbolcuyum, ben şampiyon güreşciyim, ne sağlık kontrolü demiyor. Siz çocuğunuzu neden tam bir sağlık taramasından geçiremiyorsunuz? Bunu yapamayacak kadar güçsüz müsünüz? Çoçuğunuz en az onlar kadar ayrıntılı sağlık taramasını hak etmiyor mu? İleride yaşanabilecek sorunlarda keşkeli sözler üretmemek için, çocuğunuz uygun yerlerde sağlık incelemesinden geçmelidir. Bunu yaparken, spor hekimliği alanında uzmanlaşmış yerlerden ya da en azından hastane ortamlarından yararlanmanız daha doğru olacaktır.

Tanıtım

Okul Sporları Raporları Her yıl İstenmekte Midir?

Okul sporları için lisanslı sağlık raporları önceden her yıl ve her spor dalı için ayrı ayrı istenmekteydi. Ancak, aile hekimlerinin üstün çabalarıyla bu raporların kolayca düzenlenebilecek raporlar olmadığı ilgililere her alanda anlatılmıştır. Böylece, çocukların özellikle ilk spor raporu başvurularında ayrıntılı sağlık incelemelerinden geçmesi amaçlanmıştır. Bunun yanında, ilgili kişiler de üzerlerine düşen sorumluluktan kaçmadılar. Okul sporları için düzenlenen sağlık raporlarının istenme sıklığını azalttılar. Ayrıca, düzenlenen sağlık raporlarının spor türü olmadan düzenlenmesiyle aynı rapor başka spor dalları için de kullnılabilir olmaktadır. Raporlar spor yapabilir / yapamaz raporu olarak düzenlenmektedir. Futbol oynayabilir, voleybol oynayabilir biçiminde düzenlenmemektedir.

Çocuğun bir kez okul sporları için lisanslı sağlık raporu çıkartması , genellikle yeniden rapor gerekliliğini kaldırdı. Bunun yerini çoğu spor türünde sağlık beyanı aldı. Böyle yaparak düzenlenmesi gereken sağlık raporu sayısı azaltıldı. Böylece sağlık kurumlarının sağlık raporu için başvuran kişilere daha ayrıntılı inceleme yapabilmelerinin önü açıldı.

Bu konuyla ilgili görsel de aşağıda paylaşılmıştır.

Tanıtım

Bir yorum yapın.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top
Tanıtım