Covid-19 Aşısı Yan Etkileri Konusunda Bilgilendirme

[responsivevoice_button voice=”Turkish Male” buttontext=”Yazıyı Dinle”]

Covid-19 aşısı yan etkileri bu yazıda açıklanmıştır.

Covid-19 Aşısı Yan Etkileri: Hafif Lokal ve Sistemik Yan Etkiler


Korona ​ile savaşım için geliştirilen, Covid-19 aşıları yan etkileri nelerdir? Bu konuda, Sağlık Bakanlığı’nın bilgilendirmesi bu yazıda paylaşılmıştır. M-RNA ve geleneksel COVID-19 yeryüzü salgını aşıları olası yan etkileri aşağıda sıralanmaktadır. Geleneksel yöntemlerle üretilen Çin aşısı Coronavac olarak adlandırılmaktadır. Ülkemizde, m-RNA aşısı olarak kullanılanı ise, Bionthec-Pfizer oraklığının aşısıdır.

Hafif Ancak Sık Görülen Lokal ve Sistemik Durumlar

  • Aşı uygulanan bölgede ağrı, kızarıklık, şişlik, yorgunluk, baş ağrısı, ateş, kas-eklem ağrısı, ishal gözlemlenmektedir. Ayrıca, titreme, kusma, aşırı tepki (allerji) , lenfadenopati de belirebilmektedir.

Covid-19 Aşısı Yan Etkileri: Ciddi Yan Etkiler

CoronaVac ve m-RNA COVID-19 salgın aşıları uygulandıktan sonra bildirilmesi gereken istenmeyen etkiler vardır. Buna göre; bildirilmesi gereken yan etkiler şunlardır:

  • Aşı uygulaması sonrasındaki ilk bir hafta içerisinde görülebilecek yan etkiler şunlardır.
  • Gündelik yaşamı etkileyecek ölçüde yorgunluk
  • Ayrıca, gündelik yaşamı etkileyecek ölçüde baş ağrısı
  • Yoğun bölgesel yanıt
  • 38 °C ve üzerinde ateş
  • Ayrıca, ishal ve kusma
  • Aşı uygulaması sonrasındaki ilk 1 ay içerisinde bezelerde şişme (lenfadenopatiler/lenfadenit)
  • Uygulama sonrasındaki özellikle ilk 1 saatte sık olmak üzere; ilk 12 saat içerisinde, iveğen aşırı tepki (akut alerjik reaksiyon/anaflaksi)
  • Ayrıca, aşı uygulaması sonrasındaki özellikle ilk 2 ayda sık olmak üzere; 6 aya kadar sinirsel (nörolojik) Istenmeyen etkiler (Tat kaybı, koku kaybı, nöropati, Bell paralizisi-yüz felci)

Sağlık Bakanlığı’nın m-RNA Aşıları İçin Yan Etki Bilgilendirmesi

Aşılama sonrasında görülen yan etkiler sıklıkla hafiftir. Ayrıca, yapılan çalışmalarda COVID-19 mRNA aşısı sonrası bildirilen yan etkiler, genellikle yorgunluk, baş ağrısı, ateş, titreme, kas/eklem ağrısı, aşı uygulanan bölgede ağrı/kızarıklık/şişlik, halsizlik, bulantı, lenfadenopati biçimindedir.
COVID-19 mRNA aşısının yoğun aşırı tepkiye (alerjiye) neden olma olasılığı çok düşüktür. Ancak, aşı uygulamasından sonra bir sorun olması durumunda, en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması gerekmektedir.Ayrıca, hekime yakın dönemde aşı olunduğu bilgisinin iletilmesi unutulmamalıdır.

CoronaVac Aşısının Türkiye’de Uygulanım Şekli

CoronaVac aşısının Türkiye’de uygulanım şekli ile ilgili bilgi almak için bağlantıya tıklayabilirsiniz. Sağlık Bakanlığı’nın açıklamaları “CoronaVac Aşısı’nın Türkiye’de Uygulanımı” bağlantısında mevcuttur. Ancak, covid-19 ile ilgili ayrıntılı bilgi almak isterseniz bağlantıya tıklamanız gerekmektedir. Ayrıca, korona virüsler için genel bilgiye buradaki bağlantıdan ulaşılabilir.

Öne Çıkan Görsel Kaynağı:

Görseli Spencer Davis Pixabay‘a yükledi.

Bir yorum yapın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top
Reklamlar
Bağlantıyı kopyala