Korona Aşısı Nerede Yapılır? Randevu Nasıl Alınır?


Korona Aşı Sırası Bana Geldi Mi Nereden Öğrenebilirim?

Basın-yayın kuruluşlarından, yaş kümelerine yönelik aşılamanın başladığı konusunda uyarıları izleyin. Size, covid-19 aşısı için sıra gelip gelmediğini öğrenmek için, e-nabız uygulamanızı aralıklarla gözden geçirin.

Korona aşısı için e-nabız hesabına giriş

E-nabız Uygulamanız Ya Da Akıllı Telefonunuz Yok İse, Aşı Sırası İçin Ne Yapmalısınız?

Bunun için, kısa ileti bildirimleri (SMS) ile de aşı sıranızın gelip gelmediğini öğrenebilirsiniz. 2023‘e aşağıdaki gibi SMS göndermeniz yeterlidir.


Korona Aşısı Uygulatmadan Önce Aşılama Günü Belirlemek Zorunlu Mu?

Evet, aşılama günü belirlemeniz zorunlu. Aşılama günü belirlemeden sağlık kuruluşlarında aşı uygulatamayacaksınız. Aşı sıranız geldiyse, bir sağlık kuruluşundan aşılama günü belirlemelisiniz. Korona aşısı için aşılama günü belirlerken, muayene için değil, “covid-19 aşısı” için aşılama günü belirleyin.

182 İle Aşılama Günü Belirlemek

Korona aşı buluşması için, 182 iletişim yolunu kullanarak, kimlik bilgilerinizi paylaşıp aşılama günü kararlaştırabilirsiniz. Bu yöntem, bir çok kişi için en kolay yöntem gibi görünmektedir. Ancak, 182 iletişim yolu, yoğunluk karşısında yetersiz kalabilmektedir. Bu nedenle de, 182’ye ulaşmakta sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Merkezi Hekim Randevu Sisteminden Aşılama Günü Almak

182’ye ulaşmakta sorun yaşıyorsanız, genel ağ alanına ulaşmayı deneyebilirsiniz. MHRS (Merkezi Hekim Randevu Sistemi) ağ alanı ile, çok daha rahat korona aşı günü belirleyebilirsiniz. Burada, kişisel kimlik bilgilerinizi ilgili kısımlara girerek, yönlendirmelere göre ilerleyin. E-devlet için gizli iziniz (şifreniz) varsa, ilk açılan alanda e-devlet izinizle (şifrenizle) girişi seçin. Yalnızca, e-devlet izinizi girerek, buluşma oluşturma alanına daha da kolay ulaşabilirsiniz.

E-Nabız Uygulaması ile Aşılama Günü Belirlemek


E-nabız uygulamasından ise aşılama günü belirleme işlemini en hızlı yolla yapabilirsiniz. Eğer, e-nabız uygulamanız varsa, e-nabız gizli izinizle e-nabıza girin, yönlendirmelere göre hareket edin. Ancak, e-nabız hesabınız yoksa, e-nabız’a e-devlet gizli izinizle giriş yapın. Sağlık kuruluşlarındaki kalabalığı artırmamak adına, buluşma günü işlemlerinizi bu yollardan biriyle yapın.

Aşılama Gününü Hangi Sağlık Kuruluşundan Almam Gerekiyor?

Aşılar için hangi sağlık kuruluşunda aşı yaptırmak istediğinizi siz belirleyeceksiniz. Ancak, bu konuyla ilgili bazı öneriler aşağıdaki gibi olabilir.

  • Allerjik yapınız varsa, hastane ortamlarında aşı yaptırmayı seçin.
  • Daha önce başka aşı uygulamalarında sorun yaşadıysanız, hastane ortamlarını seçin.
  • Kontrolsüz epilepsi (sara krizi) ve Guillain-Barre Sendromu, transvers myelit gibi enfeksiyonla ve aşıyla artabilen nörolojik hastalık tanısı bulunanlara, takip eden klinisyen tarafından yapılacak değerlendirmeye bağlı olarak aşılama kararı verilir. Bu karara göre yine hastane ortamında aşı olmanızda fayda vardır.
  • Immün suprese kişilere aşı yanıtının en iyi olabileceği zaman aralığını saptayabilmek için takip eden klinisyenin değerlendirmesine bağlı olarak aşı uygulanmalıdır. Bu tür kişilerin de hastane ortamında aşı yaptırması daha uygun olacaktır.

Yukarıdaki önerileri dikkate alarak aşı olmak istediğiniz yeri belirleyin. Seçeceğiniz yer; aile hekimliği biriminizin, devlet hastanelerinin, özel hastanelerinin aşı birimlerinden biri olabilir. Aşıları, aile hekimliği biriminde yaptıracağınıza dair bir zorunluluk yoktur. Ancak, aile hekimliğinde aşınızı yaptıracaksanız, kendi aile hekimliği biriminizde aşı yaptırınız.

İstediğim Günde Aile Hekimliği Biriminde Aşılama Yok Görünüyor, Ne Yapabilirim?

Aile hekimliği biriminde istediğiniz günde boş “Covid-19 aşılama” görünmüyor olabilir. Bu durumda, devlet hastaneleri ya da özel hastaneler için aşılama günü almayı deneyebilirsiniz.

Hastam Yatalak, Aşılama İçin Ne Yapmalıyım?

Hastanız, daha önce evde bakım birimlerinin izlediği bir hastaysa, ilgili birimle görüşün. Bu konuda evde bakım birimlerini arayarak bilgi alabilirsiniz. Hastanız evde bakım biriminin izlediği bir hasta değil ancak, gerek yaşı gerekse var olan hastalıkları nedeniyle evden çıkmakta zorluk çekiyorsa, MHRS (Merkezi Hekim Randevu Sistemi) üzerindencovid-19 aşılama mobil” seçilerek de aşılama isteğinde bulunabilirsiniz.

Korona Aşısı ile İlgili Ayrıntılı Bilgiyi Nereden Alabilirim?

Korona aşısı ile ilgili ayrıntılı bilgiler için, bağlantıları paylaşılan yazıları okuyabilirsiniz. “Covid-19 Aşıları Hakkında Genel Bilgiler” ve “CoronaVac Aşısı ve Türkiye’de Uygulanımı

Aşının Yapılmaması Gereken Durumlar Nelerdir?

Aşının yapılmaması gereken durumlar, bağlantısı paylaşılan yazıda bulunmaktadır. “Coronavac Aşısı ve Türkiye’de Uygulanımı Kontrendikasyon Başlığı

Korona Aşısının Geçici Ertelenmesi Gereken Durumlar Var Mı?


Ayrıca, korona aşısının geçici olarak ertelenmesi gereken durumlar, bağlantıdaki yazıda anlatılmıştır. “Coronovac Aşısı ve Türkiye’de Uygulanımı Geçici Kontrendikasyon Başlığı

Aşı Uygulandıktan Sonra Gözden Geçirmeniz Gerekenler

Korona aşısı size uygulandıktan sonra kendinizi özellikle bir hafta kadar inceleyin. Ayrıca, beklenmeyen yan etkiler görüldüğünde durumu hekimlerinize bildirin. Gerekli durumlarda hastanelere başvurun. Durumun ağırlığına göre, 112’yi de arayabilirsiniz. Yan etkilerle ilgili bilgi “Covid-19 Aşısı Yan Etkileri” başlıklı yazıda bulunmaktadır. Ayrıca, yan etkilerle ilgili bildirimlerinizi “Hayat Eve Sığar” uygulamasını telefonunuza indirerek de yapabilirsiniz.

(Visited 68 times, 1 visits today)

Bir yorum yapın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik korumalıdır.