Hekim Önerisi Olmadan ilaç Kullanmak

Yazı İçeriği1 Hekim Önerisi Olmadan ilaç Kullanmayın.2 Nasıl İlaç Kullanmalı?3 Hekim Dışı İlaç Önerileri4 İlaçları Kullanım Şekli Önemli Mi?5 Hastalar, Hekim Önerisi Omadan İlaç Kullanınca Ne Gibi Sonuçlara Neden Olabilirler?6 İlaç Konusunda Suistimaller7 Sonuç Yazının son güncellemesi 21 Mayıs 2019, güncellemeyi yapan Hekimsel.com Hekim Önerisi Olmadan ilaç Kullanmayın. Hekim önerisi olmadan ilaç kullanmak, günümüzde çok […]

Tanıtım

Yazının son güncellemesi 21 Mayıs 2019, güncellemeyi yapan Hekimsel.com

Tanıtım

Hekim Önerisi Olmadan ilaç Kullanmayın.

Hekim önerisi olmadan ilaç kullanmak, günümüzde çok yaygın bir hale gelmiştir. Bu durum yanlış bir durum olup, asla yapılmaması gereken bir olaydır. Bugüne kadar yaptıysanız en azından bundan sonra yapmamanız için bu yazıyı yazmaktayım.

Nasıl İlaç Kullanmalı?

İlaçlar, bilindiği üzere kişinin sağlığının bir bölümüyle ilgili olan problemi çözme amacıyla üretilmiş çeşitli tiplerde ve çeşitli maddeler içeren bitkisel veya kimyasal olabilen maddelerdir. İlaçların bir bölümü sadece hastanın şikayetlerini gidermeye yönelik olmakla birlikte, bir kısmı da hastanın var olan hastalığını çözmeye yöneliktir. Ancak, kullanılan ilaçlar vcüdun sağlığı bozulmuş bölümünü düzeltmeye çalışırken, ilacın yapısal özelliklerinden dolayı vücudun başka bölümlerine de zarar verebileceği unutulmamalıdır.  Hangi ilacın, hangi durumlarda, ne kadar süre ile ve nasıl kullanılacağı bu nedenle sadece hekim tarafından belirlenmelidir.

Hekim Dışı İlaç Önerileri

Hekiminiz dışında arkadaşınız, komşunuz vs gibi kişilerin sizlere “Ben kullandım iyi geldi. Bir de sen dene.” şeklindeki yaklaşımlarına kulak asmayın. İlaç kullanmaktan ziyade şikayetiniz varsa mutlaka önce bir hekime başvurun ve ona “Ben şu ilacı istiyorum.” demeyin. Önce şikayetlerinizi anlatın ve muayene olun. Hekiminiz muayene sonucunuza göre sizlere gerekli işlemleri yapacaktır.

Tanıtım

İlaçları Kullanım Şekli Önemli Mi?

Önemli bir başka nokta da ilaçları kullanım şekliyle ilgili. İlaçları nasıl kullanılmaları gerekiyorsa o şekilde kullanın. Bazı kişiler hap içemedikleri için, kapsul şeklindeki ilaçların içlerindeki tozu çıkartarak içmektedirler. Ancak, unutmamak gerekir ki , ilaç firması toz şeklindeki ilacı kapsulun içerisine, bu toz şeklindeki ilacın hemen midede sindirime uğrayıp kana karışmasını önlemek için koymuştur. Yani, kapsul midede yavaş yavaş eriyerek, ilaç kana yavaş yavaş karışacaktır. Hatta, kapsulun erime hızına göre belki ilacın kana karışması mide dışı bölümlere ötelenecektir. Özellikle ağrı kesici ilaç kullanımında karşılaşılan bu durum ilacın hızla kana karışmasına neden olduğundan çok tehlikeli sonuçlara yol açabilmektedir.

Hastalar, Hekim Önerisi Omadan İlaç Kullanınca Ne Gibi Sonuçlara Neden Olabilirler?

Bunun bir çok örneği vardır. Ancak, hastalarımız bu durumları ya bilmez ya da hatırlamak istemezler.

Örneğin, mide ağrısıyla bize başvuran bir çok hastada sorunun aslında kalple ilgili “inferior MI” diye nitelendirdiğimiz bir kalp krizi türü olduğu anlaşılmıştır. Bu kişiler bize mide ağrısıyla başvurmuş kişilerdi. Hatta, bir kişinin mide ağrısı 2002 gündür devam ediyordu. Normalde, bu kişiler mideleri ağrıyor diye arkadaşlarının önerisi ile eczaneden mide ilacı diye tabir edilen ilaçlardan alıp kullansalardı, muhtemelen mide ağrısı diye düşündükleri kalp krizinden öleceklerdi. Muhtemelen bu şekilde vefat eden kişiler de olmuştur.

Benzer bir başka örnekte, baş ağrıları için geçerlidir. Başım ağırıyor diye gelen, ateş ve halsizliği olduğu kocası tarafından söylenen hastayı muayene ettiğimde, hastanın sorulara düzgün cevap verememesinden (bilinç bulanıklığı) şüphelenerek hastanın beyin kanaması teşhisini atlamamaış olduk. Bu hastaya da yakının isteği üzerine soğuk algınlığı tedavisi verilmeden hasta başarılı bir şekilde sağlığına kavuştu.

Dikkat ederseniz, hekimin hastayı görmesi ve kişilerin kendilerine göre hekim önerisi olmadan ilaç kullanmalarının önüne geçilmesi öncelikle HASTA İÇİN HAYATİ ÖNEM TAŞIMAKTADIR. LÜTFEN BU KONULARA DİKKAT EDELİM. Hekimin Hastayı Görmesi Gerekliliği Nedir?” başlıklı yazımı da bu konuyla bağlantılı olarak okuyabilirisiniz.

İlaç Konusunda Suistimaller

Günümüzde devletimizin özellikle sosyal güvenlik kurumu (SGK) tarafından sunmuş olduğu başarılı tedavi ödemeleri sayesinde, bir çok kişi rahatca hekim tarafından reçete edilmiş ilaçlarını eczaneden alabilmektedir. Ne yazık ki bazı kişiler bu durumu suitimal ederek, sanki kendi hukuki ve tıbbi haklarıymış gibi eczaneden aldıkları hekim önerisi olmayan ilaçları bir hekime reçete ettirerek devletimizin bu reçeteyi ödemesini sağlamak istemektedirler. Bu şekilde devleti zarar uğratan kişilere başta hekimler olmak üzere imkan verilmemelidir. Ayrıca, bu konuda eczaneler ve halkımız da uyanık olmalıdır. Çünkü, devletin burada yapmış olduğu ödeme 1 kuruş dahi olsa haksız bir ödeme olup, bir çok ihtiyaç sahibinin haklarına ulaşamaması anlamına gelebilmektedir. Unutmayın devletimizin yaptığı bu reçete geri ödemeleri toplumun parasıdır. Bu konuda yaşanacak bir haksızlık durumunda bütün toplumun hakkı yenmiş olacaktır. “Yalansız Toplum için, Yalansız Bireyler Olalaım” başlıklı yazımda da bu konuyla alakalı bilgiler bulunmaktadır.

Sonuç

Hekim önerisi olmadan, ilaçları eczaneden almayın. Hafta sonu tatili, bayram tatili gibi durumlrada 24 saat hizmet veren “Acil Servisler” olduğunu unutmayın. Durumunuz acilse “Acil Servislere” başvurarak bir hekim tarafından muayene edilirsiniz. Acil durumunuz yoksa, poliklinik muayenesini bekleyebilirisiniz.

Hekim önerisi olmadan ilaç kullanmadan önce bir daha düşünün. İlaç kullanımı sonrası durumunuz “acil” olmasın. Tüm bunlara rağmen eczaneden hekim önerisi olmadan ilaç aldıysanız ücretini ödeyiniz. Bu ilacı hekimize yazdırtmaya çalışmayınız.

Dr. Ali ÖZGENÇ imza

Tanıtım

Bir yorum yapın.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top
Tanıtım