Sertifikalı Ürünler ve Gereklilikleri

Şununla paylaş: Yazı İçeriği1 Günümüzde Üretim, Güven ve Satış2 Ürün Bilgileri3 Her Şeyi Bilmek Zorunda Mıyız?4 Sertifikalar5 Sertifika Logosu6 Sertifikalar ve Gelişmişlik7 Sertifikalı Ürünler (Last Updated On: 12 Haziran 2018)[vc_row css=”.vc_custom_1497357780080{background-image: url(/hekimsel-content/uploads/2017/06/Hekimsel-mermer-fon.jpg?id=3917) !important;}”][vc_column][vc_column_text] Günümüzde sık sık ve çeşit çeşit her ortamda, her üründe karşımıza çıkan sertifikalar gerçekten bu kadar önemli mi? Sertifikalı ürünler ve sahip […]

(Last Updated On: 12 Haziran 2018)

[vc_row css=”.vc_custom_1497357780080{background-image: url(/hekimsel-content/uploads/2017/06/Hekimsel-mermer-fon.jpg?id=3917) !important;}”][vc_column][vc_column_text]

Günümüzde sık sık ve çeşit çeşit her ortamda, her üründe karşımıza çıkan sertifikalar gerçekten bu kadar önemli mi? Sertifikalı ürünler ve sahip oldukları sertifikalar bize ne gibi faydalar sağlıyorlar? Bu yazımda genel anlamda sertifikalara neden ihtiyaç duyulduğunu ve sertifikalı ürünlerin hayatımızdaki önemini anlattım.

Günümüzde Üretim, Güven ve Satış

Tanıtım Alanı

Günümüzde üretilen bir çok ürün fabrikalarda üretilmektedir. Üretildikleri fabrikalarda ürünler üretilirken tek tek tüm özellikleri bilinerek belirli koşullarda üretilebilmektedir. Bu durumu fabrikalar ürünlerinin üzerine de yansıtarak müşterilerini bilgilendirmektedirler. Bu bilgilendirmeler elbette alıcıların aldıkları ürünle ilgili bilgi seviyelerini artırmakta ve olumlu özelliklerin fazla olduğu ürünler için yada olumsuz özelliklerin az olduğu ürünler için, bu durum satış artışı olarak ürünün üreticisine yansımaktadır. Bu yansıma elbette, satın alma aşamasındaki müşterinin ürünle ilgili bilgi seviyesinin artmasına bağlı oluşan güvenin sonucu olarak karşımıza çıkmaktadır.

Ürün Bilgileri

Ancak, göz ardı edilmemesi gereken önemli bir konu, ürünlerin üzerindeki bilgilendirmelerin insanları ne kadar bilgilendirebildiğidir. Ürünün içeriğindeki her şeyin ürünün paketinin üzerine yazılmış olması, bunu okuyan kişinin bu ürünle ilgili bilgi seviyesini gerçekte ne kadar etkileyebilir? Ürünün üretim şekliyle ilgili uzaktan yakından alakası olmayan bir kişi ürünün içeriğindeki maddeleri okuduğunda gerçekten şu şu maddeler faydalı, şu şu maddeler zararlı şeklinde bir yorumlama yapabiliyor mı?

Her Şeyi Bilmek Zorunda Mıyız?

Elbette, ürünleri ve ürün içeriklerini tek tek inceleyerek, her bir içeriğin zararlı mı faydalı mı olduğunu çeşitli kaynaklardan özellikle de internetten her türlü bilgi kirliliğine rağmen öğrenmek günümüzde mümkün. Ama, bu durum için bolca zamana ihtiyacımız olduğu da kesin. Üstelik dünyanın önemli bir kesiminin bu tür araştırmaları yapabilecek bilgi ve teknolojik donanım seviyesinin olmadığı da göz önüne alındığında insanların kaliteli, sağlıklı ürünlere ulaşabilmelerini sağlayabilmek için daha hızlı ve kolay bir yol araştırılmıştır.

Tanıtım Alanı

Sertifikalar

Bu sayede bu tür ürünleri üretenlerin satışlarını artırabilmek ve ürüne talip olan kişileri hızlı ve kolay bir şekilde ürünle ilgili olarak bilgilendirebilmek için çeşitli sertifikalar ürünlere verilmeye başlanmıştır. Sonuç olarak, ürünlerde genel olarak aradığınız özellikleri sertifikalarına göre çok daha hızlı ve kolay bir şekilde bulabilmekteyiz. Burada en önemli konu ise, aradığınız özelliğin ya da özelliklerin ne olduğunu bilerek buna göre aramanız gereken sertifika yöntemini tespit etmeniz olacaktır. Sertifika tespitinde, sertifikalar konusunda kısa bir araştırma yaparak tek tek her ürünün değil ama size hitap eden sertifikanın ya da sertifikaların özelliklerini bilmeniz yeterli olacaktır.

Sertifika Logosu

Sertifika seçiminizi yaptıktan sonra bu sertifikaya sahip ürünü bulabilmek için seçtiğiniz sertifikanın büyük ihtimalle var olan logosunu da öğrenmenizde yine sizin için büyük fayda var. Bu sayede ürünün üzerindeki yazılar içinde kaybolmadan görsel olarak ürün üzerinde aradığınız sertifikanın logosunu bularak ürünü seçebilirsiniz veya logosunu göremediğiniz ürünü seçmeyebilirsiniz.

Sertifikalar ve Gelişmişlik

Sertifikalar günümüzde, ülkelerin gelişmişlik düzeyini de gösteren bir unsur haline gelmiş olup, bazı sertifikaların olması ülkeden ülkeye değişiklik göstermekle birlikte bazı ülkelerde o ürünün satışı için zorunlu hale de getirilmiştir. Sertifikalı ürünler, gelişmiş ülkelerde daha fazla ve daha çeşitli olarak karşımıza çıkmaktadır.

Sertifikalı Ürünler

Tanıtım Alanı

Anlaşılacağı üzere, sertifikalar ve onların göstergesi olan logolar günümüz dünyasında çok önemli hale gelmiştir. Bu sertifikaların verilebilmesi için de çeşitli sertifika kurumları oluşturulmuş ve bu kurumlar ilgili ürünleri inceleyerek , bu ürünün sertifikayı alma yeterliliğinin olup olmadığını araştırarak ürünün sertifikalandırılmasını sağlamışlardır ve sağlamaktadırlar. Sertifikaların verilmesi ve süreleri ürünlerin özelliğine göre de değişebilmektedir. Hatta, bazı sertifikalı ürünler,  belirli aralıklarla yapılan denetimlerle veya ürününün üretim aşamasında yapılan baskın tarzı habersiz denetimlerle sertifika şartlarına uyumları  açısından kontrol edilmektedirler. Bu tür denetimlerde ürünün sertifika almasını zora sokan nedenler tespit edildiğinde sertifikalı ürün için sertifika iptali de gündeme gelebilmektedir.  Bu nedenle mümkünse almayı düşündüğünüz sertifikalı ürün için, sertifikayı veren kurumun internet sitesinden ürünün sertifikasının güncel durumunu kontrol ediniz.

Sertifikalar günümüzde hem ürettiği ürünü satmak isteyen üreticiler için, hem de kendi istedikleri özelliklere sahip olan, kaliteli, doğru ürünü bulmak isteyen alıcılar için çok önemli hale gelmiştir.

Anlaşılacağı üzere sertifikaya sahip olmak hem üretici hem de alıcı için önemlidir. Bu nedenle de ürünlerini daha rahat satabilmek isteyen üreticiler zorunlu olmayan sertifikaları da ürünlerine almak için sertifika kurumlarını ürünlerini inceletmek için davet etmektedirler. Burada seçim üreticidedir. Hangi sertifikayı ürününe almak isterse üretici o sertifikayı veren sertifika kuruluşlarından birine başvurur. Üretici bu şekilde pazar payını artırmaya çalışır. Ancak, alıcıların da talep ettiği sertifikaların belli sertifikalarda yoğunlaşması üretici için de sertifika seçimi açısından önemli bir faktördür.

Sertifikalar konusunda eklemek istediğim son bir şey daha var. Özellikle gıda ve kozmetik ürünlerin sertifikalandırılmasında, sertifikayı seçmeniz kadar sertifika veren kuruluşa da dikkat etmeniz de fayda vardır.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Tanıtım Alanı

Bir yorum yapın.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

!!! Tanıtım Engelleyici Uyarısı !!!

Tarayıcınızda tanıtım engelleyici kullanmaktasınız. Hekimsel.com giderlerini,  hekimsel.com üzerinden yayınlanan tanıtımlardan elde ettiği gelirlerle karşılamaktadır. Hekimsele  destek olmak için bu engelleyiciyi en azından hekimsel için kullanmayınız.

Scroll to Top
Tanıtım Alanı
Bağlantıyı kopyala