Grip Aşısı Nedir, Kimler, Ne Zaman Yaptırmalı?

Grip aşısı nasıl bir aşıdır, ne zaman yaptırmalı ve kimler yaptırmalı gibi sorularınıza cevap bulabileceğiniz bir yazı.

847
0

Grip Nedir?

Gribin ne olduğunu anlamak için “Grip Nedir, Nasıl yayılır ve Nasıl tedavi Edilir?” adlı yazımı okuyabilirsiniz. Bu yazıda gribi önlemedeki yöntemlerden biri olan grip aşısı konusuna eğileceğiz.

Grip Mevsimi Ülkemizde Ne Zamandır?

Ülkemizde grip mevsimi Aralık-Nisan ayı arasıdır. Ancak, bu tarihlerin dışında da var olan  hayat tarzınıza, vücut direncinize, hastalıklarınıza ve virüsle karşılaşmanıza durumunuza bağlı olarak grip rahatsızlığına yakalanabilirsiniz.

Gripten Korunmanın En Etkin Yolu

Gripten korunmanın bir çok yolu olup, günümüzde bu durumun en etkin yolu Grip Aşısıdır. Gripten korunma yollarını da “Grip Nedir, Nasıl yayılır ve Nasıl tedavi Edilir?” adlı yazımda okuyabilirsiniz.

Grip Aşısı Nedir?

Grip aşısı, gribe karşı koruyuculuğu ispatlanmış ve her yıl, o yıl büyük salgınlar yapması muhtemel olan bir kaç çeşit grip virüsüne yönelik olarak hazırlanmış aşıdır.

Grip Aşısı Ne Kadar Etkin?

Bu sorunun cevabı sizin yakalandığınız grip virüsü türüne göre değişecektir.

Eğer, hazırlanan aşıdaki, büyük salgın yapması muhtemel virüs çeşitlerinden birine yakalanmışsa, grip aşısının sizi gribe karşı koruyacağından bahsedebiliriz. Eğer, yakalandığınız grip virüsü grip aşısının etkin olduğu türlerden değilse grip aşısı sizi korumayacaktır.

Grip Aşısını Ne Zaman Yaptırmalıyım?

Grip aşısını yaptırmanın en iyi zamanı Eylül ayının sonudur. Grip aşısını bu aydan sonra da Ocak-Şubat aylarına kadar yaptırabilirisiniz.

Grip Aşısı Ne Zaman Korumaya Başlar?

Grip aşısını yaptırdıktan sonra kişiden kişiye değişmekle birlikte aşının koruyucu etkisi 2-3 haftada başlamaktadır.

Bu nedenle aşıyı grip salgını başlamadan bir ay önce yaptırmakta fayda vardır. Grip aşısını yaptırmanız gerektiği halde erteliyorsanız ertelediğiniz süreçte grip hastalığına yakalanma riskiniz artacağından aşıdan istenen netice alınamayabilecektir.

Burada dikkat etmeniz gereken konu aşıyı yaptırırken grip olmasanız bile , aşıyı yaptırdıktan sonra 2-3 hafta boyunca grip olmamaya çalışmaya özen göstermeniz gerekmektedir.

Grip Aşısının Koruyuculuğu Ne Kadar Sürer?

Grip aşısının koruyuculuğu yaklaşık 6 ay sürmektedir.

Grip Aşısı Olmadan Önce Özellikle Neye Dikkat Etmeli?

Yumurtaya karşı allerjiniz varsa aşı olmanız önerilmez.

Kimler Grip Aşısı Olabilir?

  • Astım, diyabet, kalp hastalığı, böbrek hastalığı, nörolojik ya da nöromuskuler hastalıkları olan çocuklar ve bu çocuklar ile aynı evde yaşayan diğer kişiler risk grubunda olmasa bile mutlaka aşılanmalıdır. Örneğin evde astımlı bir çocuk var ise evdeki herkesin aşılanması önerilmektedir.
  • Bağışıklık sistemleri baskılanmış kişiler: Kanser hastaları, organ ve kemik iliği nakli yapılanlar ve bu kişiler ile aynı evde yaşayanlar
  • Uzun süreli aspirin tedavisi alan çocuk ve adolesanlar (koma, karaciğer hasarı ve ölüme neden olan Reye Sendromu gelişebilme riski nedeni ile)
  • Hasta bakımı ile ilgilenen sağlık çalışanlarına

Kimler Grip Aşısı Olmamalıdır?

  • 6 aydan küçük bebekler
  • Yumurta alerjisi olan kişiler (Aşının yapılması zorunlu ise, ilgili uzmanların kararı ile allerji seviyesine göre durum değerlendirilebilir.)
  • Daha önceden yaptırdıkları grip aşısı sonrası allerjik durum yaşayan kişiler
  • Aşı sonrası Guillian-Barre Sendromu geçiren kişiler
  • Aşıyı tolere edemeyecek derecede ateşli ağır hastalar

Grip Aşısının Yan Etkileri

Grip aşısının en sık yan etkisi, aşı yapılan yerde ağrı ve hassasiyettir.

Aşı sonrası hafif nezle görülebilir.

Allerji, anaflaksi

Guillain Barre sendromuna yakalanma ihtimalini artırma

Grip Aşısı Olmalı Mıyım?

Eğer, risk gruplarında değilseniz, bağışıklık sisteminiz güçlüyse, yeterli dengeli beslenebiliyorsanız, hijyen kurallarına uyuyorsanız kendi görüşüm grip aşısı yaptırmanıza gerek yok. Her şeyin doğalını önerdiğim yaklaşımımda grip aşısı da tıbben gerekli olmadığı sürece yapılması şert olan bir aşı değildir.

Grip Aşısı ve Reklamcılık

Grip aşısının tıbbi bir ürün olması nedeniyle, grip aşısı yaptırma kararını doktorunuzun görüşünü alarak vermeniz de önemlidir. Ne yazık ki, özellikle medya aracılığıyla her grip sezonu gelmeden grip aşısının yapılmasını öneren programların ve haberlerin bilinç altında bıraktığı etki ile, bir çok kişi tıbbi öneri almadan grip aşısını yaptırabilmektedir.

Gribe Karşı Koruyuculukta Tek Yol Aşı Mıdır?

Öncelikle, gripten korunma yöntemlerini eğer tıbbi bir gereklilik yoksa uygulamak daha mantıklıdır. Bu nedenle tıpta hekimlerin çoğu zaman karar almadan önce uyguladıkları kar-zarar ilişkisini iyi düşünmekte ve mutlaka bir hekime danışmakta fayda var.

Herkes Grip Olabilir

Herkes hayatı boyunca bir çok kez grip olmuştur. Bunun için tıbbi bir gereklilik olmaması durumunda grip olmakta bir sakınca yoktur. Gribin komplikasyonları açısından da aynı durum söz konusudur. Grip sonrası otit, bronşit, pnömoni gelişme riskleri de kişilerin var olan bünyesel yapılarıyla ve ek hastalıklarıyla ilişkilidir. Herkes grip olabilir.

Önemli olan öncelikle grip olmamaya yönelik hayat tarzımızı oluşturmaktır. Bu hayat tarzını oluşturmak elbette sadece grip olmamaya yönelik değil, tüm hastalıklara karşı korunmaya yöneliktir. Bunun için, bol su içip, bol hareket etmeliyiz, sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenmeli, vücudumuza zarar veren,sigara, alkol ve diğer fabrikasyon ürünlerden mümkün olduğunca uzak durmalıyız. Hijyen şartlarına hem gribe yakalanmadan hem de yakalandıktan sonra mutlaka uymalıyız. Bunları alışkanlık haline getirerek hayat tarzımızı bu şekilde oluşturmalıyız. Bu kuralların üstüne düzgün bir hayat sürmemizde önemli elbette.

Geçmiş olsun.

 

Please Login to comment
avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir
error: İçerik korumalıdır.