Organik Tarım ve Organik Sertifikalar

Tarım

Son günlerde artan oranlarda kullandığımız organik kelimesi özellikle tarım ürünlerinde “organik tarım” sertifikasına sahip olan ürünleri belirtebilmek için kullanılmaktadır.

Organik Nedir?


İçerisinde “organik” kelimesinin geçtiği kavramları anlayabilmemiz için öncelikle “organik” kelimsinin anlamını bilmemiz gerekiyor. Organik kelimesinin Türkçe karşılığı Türk Dil Kurumuna göre “doğal yolla yapılan” olarak belirtilmektedir. Yani, organik bir ürün aradığımızda aslında doğal yolla yapılan bir ürünü aramaya çalışmış olmaktayız.

Organik Tarım

Organik tarım ise, yukarıda yapmış olduğumuz “organik tarım” tanımına göre doğal yolla üretilmiş olan tarım ürünlerini bize belirtmektedir. Doğal yolla üretilmiş organik tarım ürünlerinde doğal gübre kullanılıyor olması bu duruma bir örnektir.

Bu konuyla ilgili olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin Organik Tarım Kanunu‘nu inceleyebilirsiniz.

Ayrıca, “Organik tarımın esasları ve uyugulanmasına ilişkin yönetmelik” için de bağlantıya tıklayabilirsiniz.

T.C Gıda Ve Hayvancılık Bakanlığı’nın organik tarım alanında faal firmaları gösterdiği excel dosyasını buradan indirebilirisiniz.

Organik Mi Değil Mi?

Peki, bize organik olduğu söylenen bir tarım ürünün gerçekten organik olup olmadığını nasıl anlarız? Bu sorunun cevabı, “sertifikalar”. Sertifikalar ve gereklilikleri ile ilgili daha önceden bir yazım vardı. Bu yazıda da anlatmış olduğum gibi, sertifikalar ve logoları marketlerde karşılaştığımız bir çok ürünün incelemelerinin bizim yerimize yapılmış olduğunu göstermektedir. Organik tarımla ilgili olarak da organik tarım sertifikalarının bulunuyor olması bu ürünün organik olduğunu göstermektedir. Sadece, sözlü olarak ya da sadece yazılı olarak organik ibareleri yeterli olmayıp, üzerinde organik yazsa dahi “organik sertifikası” olup olmadığını sormakta ve araştırmakta fayda vardır.

Türkiye’de Organik Tarım Sertifikası Vermeye Yetkili Kuruluşlar

Organik bir ürün alırken, organik ürün olduğunu gösteren sertifikasının olduğunu ve logosounun olduğunu gördüğünüz ürünlerle ilgili olarak, sertifikasyon kuruluşunu da mümkünse araştırmakta fayda görüyorum. Türkiye’de organik tarım sertifikası vermeye yetkili firmalar T.C. Gıda, Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığın internet sitesinde belirtilmektedir. Hatta, sertifika verme yetkileri iptal edilmiş olanlar da bu listede ayrıca belirtilmiştir.

Bakanlığın Sayfasındaki Sertifikasyon Kurumları

Yukarıdaki linkte de görebileceğiniz gibi T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı internet sitesinde sertifika veren kurumları duyurmaktadır. Bu kurumların bazılarının sertifika verme yetkileri iptal edilmiş olup, 05.06.2017 tarihinde Bakanlığın internet sitesinde, Bakanlığın sertifika verme yetkisini verdiği kurumların bilgileri ve internet adresleri de aşağıdaki gibidir. 05.06.2017 tarihinden sonra aşağıda belirtmiş olduğum sertifikasyon firmalarının sertifika verme yetkisi iptal edilmiş olabilir. Bu nedenle yine yukarıda belirttiğim linkten bu firmaların sertifika verme yetkilerinin güncel halini  kontrol etmenizde fayda vardır.

Kiwa BCS Öko-Garantie Türkiye

Ecocert Türkiye


Etko Türkiye

Eko-Tar


Icea

Orser

Anadolu Ekolojik

Turkgap


Nissert

Ccpb Imc

Egetar


Bio Inspecta

Control Union

Ecas

Biobel


Tuscert

Kayos

Başak Ekolojik

Ctr

Likya Organik


Naviga

Ceres

Orfarm

De Control

Magenta

Cascert

Orta Asya

Bioteam

Met Ekolojik

Gensa

Biomel

Tekrar hatırlatmak gerekirse, yukarıda belirtmiş olduğumuz sertikasyon firmaları 05.06.2017 tarihinde T.C Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı’nın sitesinde sertifikasyon vermeye yetkili olan firmalardır. Bu tarih dışında, firmaların en güncel durumlarını görmek için ilgili linke tıklayınız.

Bir yorum yapın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top
Reklamlar
Bağlantıyı kopyala