Organik Tarım ve Organik Sertifikalar

Şununla paylaş: Yazı İçeriği1 Organik Nedir?2 Organik Tarım3 Organik Mi Değil Mi?4 Türkiye’de Organik Tarım Sertifikası Vermeye Yetkili Kuruluşlar5 Bakanlığın Sayfasındaki Sertifikasyon Kurumları6 Kiwa BCS Öko-Garantie Türkiye7 Ecocert Türkiye8 Etko Türkiye9 Eko-Tar10 Icea11 Orser12 Anadolu Ekolojik13 Turkgap14 Nissert15 Ccpb Imc16 Egetar17 Bio Inspecta18 Control Union19 Ecas20 Biobel21 Tuscert22 Kayos23 Başak Ekolojik24 Ctr25 Likya Organik26 Naviga27 […]

(Last Updated On: 7 Şubat 2021)

Tarım

Son günlerde artan oranlarda kullandığımız organik kelimesi özellikle tarım ürünlerinde “organik tarım” sertifikasına sahip olan ürünleri belirtebilmek için kullanılmaktadır.

Organik Nedir?

Tanıtım Alanı

İçerisinde “organik” kelimesinin geçtiği kavramları anlayabilmemiz için öncelikle “organik” kelimsinin anlamını bilmemiz gerekiyor. Organik kelimesinin Türkçe karşılığı Türk Dil Kurumuna göre “doğal yolla yapılan” olarak belirtilmektedir. Yani, organik bir ürün aradığımızda aslında doğal yolla yapılan bir ürünü aramaya çalışmış olmaktayız.

Organik Tarım

Organik tarım ise, yukarıda yapmış olduğumuz “organik tarım” tanımına göre doğal yolla üretilmiş olan tarım ürünlerini bize belirtmektedir. Doğal yolla üretilmiş organik tarım ürünlerinde doğal gübre kullanılıyor olması bu duruma bir örnektir.

Bu konuyla ilgili olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin Organik Tarım Kanunu‘nu inceleyebilirsiniz.

Ayrıca, “Organik tarımın esasları ve uyugulanmasına ilişkin yönetmelik” için de bağlantıya tıklayabilirsiniz.

T.C Gıda Ve Hayvancılık Bakanlığı’nın organik tarım alanında faal firmaları gösterdiği excel dosyasını buradan indirebilirisiniz.

Organik Mi Değil Mi?

Peki, bize organik olduğu söylenen bir tarım ürünün gerçekten organik olup olmadığını nasıl anlarız? Bu sorunun cevabı, “sertifikalar”. Sertifikalar ve gereklilikleri ile ilgili daha önceden bir yazım vardı. Bu yazıda da anlatmış olduğum gibi, sertifikalar ve logoları marketlerde karşılaştığımız bir çok ürünün incelemelerinin bizim yerimize yapılmış olduğunu göstermektedir. Organik tarımla ilgili olarak da organik tarım sertifikalarının bulunuyor olması bu ürünün organik olduğunu göstermektedir. Sadece, sözlü olarak ya da sadece yazılı olarak organik ibareleri yeterli olmayıp, üzerinde organik yazsa dahi “organik sertifikası” olup olmadığını sormakta ve araştırmakta fayda vardır.

Tanıtım Alanı

Türkiye’de Organik Tarım Sertifikası Vermeye Yetkili Kuruluşlar

Organik bir ürün alırken, organik ürün olduğunu gösteren sertifikasının olduğunu ve logosounun olduğunu gördüğünüz ürünlerle ilgili olarak, sertifikasyon kuruluşunu da mümkünse araştırmakta fayda görüyorum. Türkiye’de organik tarım sertifikası vermeye yetkili firmalar T.C. Gıda, Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığın internet sitesinde belirtilmektedir. Hatta, sertifika verme yetkileri iptal edilmiş olanlar da bu listede ayrıca belirtilmiştir.

Bakanlığın Sayfasındaki Sertifikasyon Kurumları

Yukarıdaki linkte de görebileceğiniz gibi T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı internet sitesinde sertifika veren kurumları duyurmaktadır. Bu kurumların bazılarının sertifika verme yetkileri iptal edilmiş olup, 05.06.2017 tarihinde Bakanlığın internet sitesinde, Bakanlığın sertifika verme yetkisini verdiği kurumların bilgileri ve internet adresleri de aşağıdaki gibidir. 05.06.2017 tarihinden sonra aşağıda belirtmiş olduğum sertifikasyon firmalarının sertifika verme yetkisi iptal edilmiş olabilir. Bu nedenle yine yukarıda belirttiğim linkten bu firmaların sertifika verme yetkilerinin güncel halini  kontrol etmenizde fayda vardır.

Kiwa BCS Öko-Garantie Türkiye

Ecocert Türkiye

Tanıtım Alanı

Etko Türkiye

Eko-Tar

Tanıtım Alanı

Icea

Orser

Anadolu Ekolojik

Turkgap

Tanıtım Alanı

Nissert

Ccpb Imc

Egetar

Tanıtım Alanı

Bio Inspecta

Control Union

Ecas

Biobel

Tanıtım Alanı

Tuscert

Kayos

Başak Ekolojik

Ctr

Likya Organik

Tanıtım Alanı

Naviga

Ceres

Orfarm

De Control

Magenta

Cascert

Orta Asya

Bioteam

Met Ekolojik

Gensa

Biomel

Tekrar hatırlatmak gerekirse, yukarıda belirtmiş olduğumuz sertikasyon firmaları 05.06.2017 tarihinde T.C Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı’nın sitesinde sertifikasyon vermeye yetkili olan firmalardır. Bu tarih dışında, firmaların en güncel durumlarını görmek için ilgili linke tıklayınız.

Tanıtım Alanı

Bir yorum yapın.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

!!! Tanıtım Engelleyici Uyarısı !!!

Tarayıcınızda tanıtım engelleyici kullanmaktasınız. Hekimsel.com giderlerini,  hekimsel.com üzerinden yayınlanan tanıtımlardan elde ettiği gelirlerle karşılamaktadır. Hekimsele  destek olmak için bu engelleyiciyi en azından hekimsel için kullanmayınız.

Scroll to Top
Tanıtım Alanı
Bağlantıyı kopyala