Kurban Bayramı Tatili

Kurban bayramı tatili

Bu yıl Kurban Bayramı tatili kaç gün olacak? Bayram tatili uzatıldı mı? Aile hekimlikleri bayram tatili boyunca açık mı olacak?

Tanıtım

Yazının son güncellemesi 5 Haziran 2024, güncellemeyi yapan Hekimsel.com

Tanıtım

Kurban Bayramı Süresi

Kurban Bayramı tatili ile ilgili durum 04 Haziran 2024 günü açıklığa kavuştu. Bayramın süresinin uzatılması konusunda kabine kararını açıkladı. Ancak, ondan önce bu yılki Kurban Bayramı sürecinden söz edelim. Bu yıl 15 Haziran 2024 Cumartesiye denk gelen gün Arefe günü olacak. Kurban Bayramı ise 16 Haziran 2024 Pazar günü sabah namazıyla başlayacak. Pazar günü bayramın 1. günü olacak. Kurban Bayramı süresi 4 gün olup, Pazar günü başlayacak. Çarşamba günü bayram bitecek. Kurban Bayramının hafta içine denk gelen 3 günü resmi tatil olduğu için bu günlerde çalışanların çoğu tatile girmiş olacak.

Kurban Bayramı Tatili Uzadı Mı?

Ulusal bayramlar bir günlük bayramlardır. Ancak, dini bayramların süreleriyse 3 ve 4 gün sürmektedir. Bu nedenle hafta içine denk gelen bir iki günün bayram tatiline eklenmesi özellikle dini bayramlar için neredeyse gelenekselleşti. Bu bayramda da kabine kararına göre Kurban Bayramı sonrasına denk gelen Perşembe ve Cuma günleri kamu çalışanları idari izinli sayıldılar. Böylece, hafta içine gelen Bayramın üç gününe ek iki gün daha kamu çalışanları tatil yapacak. Sonuç olarak, hafta sonu tatilleriyle bayram tatili toplamda 9 güne uzatıldı. Çalışanları izinde olan kurumlar da doğal olarak kapalı olacak.

Kurban Bayramı Tatili Başlangıç ve Bitiş Tarihleri

Uzatılmış tatil 15 Haziran 2024 günü başlamaktadır. Tatil, 23 Haziran 2024 günü sona erecek. Böylece, 24 Haziran’da kamu çalışanları iş başı yapacaklar.

Tanıtım

İdari Tatil ile Resmi Tatil Arasındaki Ayrıntılar

Resmi tatil ile kamu çalışanlarının idari izinli sayıldığı idari tatil kavramları birbirinden farklıdır.

Resmi Tatil Nedir?

Dini, ulusal ya da kültürel önemi olan günlerin yasalarca belirlenip, tatil olarak duyurulmasına resmi tatil denir.. Ayrıca, tüm çalışanlara tanınan tatil hakkı, resmi tatil olarak adlandırılmaktadır.

Resmi tatillerin süresi ve zamanı önceden bellidir. 1 Ocak tarihi resmi tatildir. Bunun dışında ulusal ve dini bayramlar da bayram süresince resmi tatildir.

Resmi Tatil Günlerinin Sıralaması

  • 1 Ocak Yılbaşı,
  • 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı,
  • 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı,
  • 30 Ağustos Zafer Bayramı,
  • 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı,
  • Ramazan Bayramı,
  • Kurban Bayramı,
  • 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü,
  • 15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü

Resmi Tatillerde Nereler Kapalı?

Kamu ve özel kurumlar resmi tatillerde kapalı olmaktadır. Valilikler, belediyeler, kaymakamlıklar resmi tatillerde kapalıdır. Bunların dışında okullar, kamu ve özel bankalar, noterler, borsa, hastanelerin poliklinikleri, Toplum Sağlığı Merkezleri, Aile hekimlikleri, eczaneler kapalıdır. Ancak, hastanelerin yataklı servisleri, acil servisler, 112, nöbetli çalışılan diğer yerler (karakol, eczane vb.) açıktır.

Tanıtım

Resmi Tatil Günlerindeki İzin Durumu ve İlgili Yasa

Resmi tatil günleri tüm çalışanlar izinlidir. Bu nedenle, bu günler için çalışanlardan aylık kesintisi yapılamaz. Ayrıca, çalışanın bu günlerde çalıştırılması durumunda (nöbet vb.) ödemesi %100 zamlı yapılmalıdır.

“Ulusal bayram ve genel tatil günlerinde işyerlerinde çalışılıp çalışılmayacağı toplu iş sözleşmesi veya iş sözleşmeleri ile kararlaştırılır. Sözleşmelerde hüküm bulunmaması halinde söz konusu günlerde çalışılması için işçinin onayı gereklidir. Bu günlere ait ücretler 47’nci maddeye göre ödenir hükmü bulunmaktadır.” 4857 sayılı İş Kanunun 44. maddesi

İdari İzin Nedir?

İdari izin, kabine kararıyla kamu çalışanlarına tanınan izin hakkıdır. Dolayısıyla, kamu kurumları idari izin süresince kapalıdır. Ayrıca, Kurban Bayramı tatilinin 9 güne uzatılması da Perşembe ve Cuma gününün idari izin olarak sayılmasıyladır. Ayrıca, idari izin, özel sektör çalışanlarına verilmemektedir. Dolayısıyla, bayram tatilinin resmi tatil kısmında izinli olan özel sektör çalışanlarının çoğu idari tatil kısmında çalışacaklardır.

Bayramda Okullar Tatil Mi?

Bu yıl yaz tatili uygulaması 14 Haziran 2024 tarihinde başlayacağı için, okullar zaten Kurban Bayramı öncesi tatile girmiş oluyorlar. Bu yüzden öğrencilerin ek bir tatilleri olmamış oluyor.

Kurban Bayramı Tatili Boyunca Kamu Kurumları

Uzatılmış Kurban Bayramında tüm kamu kurumları kapalı olacak. Çünkü, 9 gün boyunca tüm kamu çalışanları (nöbetli çalışanlar hariç) izinlidirler.

Tanıtım

Aile Hekimliği Bayramda Açık Mı?

Dokuz günlük uzatılmış Kurban Bayramı tatili boyunca aile hekimlikleri kapalı olacaktır. Ayrıca, tüm kamu kurumlarında olduğu gibi aile hekimliklerinde de çalışma 24 Haziran 2024 günü başlayacaktır.

Tanıtım

Bir yorum yapın.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top
Tanıtım